Jednota Severoatlantické aliance (NATO) je nutná i vzhledem k aktuálním vztahům s Ruskem, které se nezlepšují, uvádí slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Na této myšlence se podle prezidentské kanceláře shodla s polským prezidentem Andrzejem Dudou během vzájemného setkání ve Varšavě, 15. července 2019.

Jedním z témat jednání nejvyšší představitelky Slovenska s polským partnerem byla právě vzájemná spolupráce v oblasti bezpečnosti. „Jednotu aliance potřebujeme i s ohledem na naše vztahy s Ruskem, které se nezlepšují,“ uvedla Čaputová, ale zároveň dodala, že „konstruktivní vztahy s Ruskem potřebujeme“.

caputova
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová během návštěvy Varšavy, Polsko 15. července 2019. (prezident.sk)

Severoatlantická aliance je podle Čaputové i Dudy „základním pilířem naší obrany a bezpečnosti… a jednota mezi spojenci je klíčovým předpokladem k jejímu dobrému fungování“.

Čaputová během setkání také prohlásila, že na straně ruské diplomacie a reálné činnosti vlády postrádá „respekt a úctu k pravidlům“. 

„Dnes ji bohužel na straně Ruska nevidím,“ uvedla Čaputová.

caputova
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová během návštěvy Varšavy, Polsko 15. července 2019. (prezident.sk)

Slovenská prezidentka rovněž hovořila o důležitosti podpory Ukrajiny a posílení její bezpečnosti a stability, což považuje za svůj osobní cíl. Prozradila také, že se chystá zanedlouho Ukrajinu osobně navštívit.

Vztahy Varšavy a Bratislavy nejsou pouze ekonomické, ale mají kořeny ve společné historii a společných hodnotách. 

„Tento rok si připomínáme 30. výročí demokratických změn v Evropě. Vím, že během komunistického režimu byla spolupráce polských a československých disidentů velmi důležitá,“ uvedla prezidentka.

caputova
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová během návštěvy Varšavy, Polsko 15. července 2019. (prezident.sk)

„A jsem přesvědčena, že je to i naší povinností. Protože výzvy jako automatizace, robotizace, ale i klimatické změny, se nás a našich občanů bytostně týkají. Naše země by proto měly být lídry v evropské spolupráci pro řešení těchto problémů,“ uzavřela prezidentka.

Čaputová návštěvou Polska uzavřela své nástupní turné po sousedních partnerských zemích Slovenska ve skupině Visegrádské čtyřky.

Čtěte také: Mike Pompeo navštívil Slovensko. Evropa a USA se navzájem potřebují, společně jsme silnější, uvedl slovenský premiér Miroslav Lajčák