Jednota Severoatlantické aliance (NATO) je nutná i vzhledem k aktuálním vztahům s Ruskem, které se nezlepšují, uvádí slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Na této myšlence se podle prezidentské kanceláře shodla s polským prezidentem Andrzejem Dudou během vzájemného setkání ve Varšavě, 15. července 2019.

Jedním z témat jednání nejvyšší představitelky Slovenska s polským partnerem byla právě vzájemná spolupráce v oblasti bezpečnosti. „Jednotu aliance potřebujeme i s ohledem na naše vztahy s Ruskem, které se nezlepšují,“ uvedla Čaputová, ale zároveň dodala, že „konstruktivní vztahy s Ruskem potřebujeme“.

caputova
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová během návštěvy Varšavy, Polsko 15. července 2019. (prezident.sk)

Severoatlantická aliance je podle Čaputové i Dudy „základním pilířem naší obrany a bezpečnosti… a jednota mezi spojenci je klíčovým předpokladem k jejímu dobrému fungování“.


Čaputová během setkání také prohlásila, že na straně ruské diplomacie a reálné činnosti vlády postrádá „respekt a úctu k pravidlům“. 

„Dnes ji bohužel na straně Ruska nevidím,“ uvedla Čaputová.

caputova
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová během návštěvy Varšavy, Polsko 15. července 2019. (prezident.sk)

Slovenská prezidentka rovněž hovořila o důležitosti podpory Ukrajiny a posílení její bezpečnosti a stability, což považuje za svůj osobní cíl. Prozradila také, že se chystá zanedlouho Ukrajinu osobně navštívit.

Vztahy Varšavy a Bratislavy nejsou pouze ekonomické, ale mají kořeny ve společné historii a společných hodnotách. 

„Tento rok si připomínáme 30. výročí demokratických změn v Evropě. Vím, že během komunistického režimu byla spolupráce polských a československých disidentů velmi důležitá,“ uvedla prezidentka.

Vážení čtenáři, nenechte si ujít to nejlepší z Epoch Times! Přihlašte se k odběru Newsletteru. Jednou týdně vám tak budeme moci zasílat výběr těch NEJ zpráv.

caputova
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová během návštěvy Varšavy, Polsko 15. července 2019. (prezident.sk)

„A jsem přesvědčena, že je to i naší povinností. Protože výzvy jako automatizace, robotizace, ale i klimatické změny, se nás a našich občanů bytostně týkají. Naše země by proto měly být lídry v evropské spolupráci pro řešení těchto problémů,“ uzavřela prezidentka.

Čaputová návštěvou Polska uzavřela své nástupní turné po sousedních partnerských zemích Slovenska ve skupině Visegrádské čtyřky.

Čtěte také: Mike Pompeo navštívil Slovensko. Evropa a USA se navzájem potřebují, společně jsme silnější, uvedl slovenský premiér Miroslav Lajčák