Bývalý ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) byl českou vládou jmenován do Rady pro lidská práva. Podle jeho slov se chce v úřadu věnovat romské otázce, ale také násilným represím duchovního hnutí Falun Gong nebo křesťanů v Číně.

Herman dříve působil jako ředitel vládního Ústavu pro výzkum totalitních režimů a později byl, po úspěchu ve volbách, jmenován na post ministra kultury.

Co se chystá Daniel Herman dělat na nové pozici, může napovědět jeho politická minulost.

Český rozhlas napsal: „Herman uvedl, že Rada pro lidská práva odpovídá jeho dosavadní činnosti, a nyní dostává jakési vládní požehnání. Chce se věnovat zejména romské kultuře, pronásledování členů duchovního hnutí Falun Gong (český přepis Fa-lun Kung) či křesťanů čínským režimem.“

„Mám dlouholeté kontakty s duchovním hnutím Falun Gong v Číně, které je brutálně pronásledováno komunistickým režimem, stejně tak jako jsou pronásledováni čínští křesťané,“ řekl Herman v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Během svého působení v politice měl možnost se opakovaně setkávat s lidmi zasaženými represemi současným režimem v Číně. I díky tomu se začal aktivně angažovat v boji za lidská práva, k čemuž využil různé příležitosti.

V roce 2014 vydala česká redakce deníku Epoch Times článek o Čang Kao-lim (Zhang Gaoli), vicepremiérovi Státní rady ČLR, který pronášel úvodní slovo na China Investment Foru 2014. Vedoucí pětisetčlenné čínské delegace politiků a podnikatelů, která se přijela účastnit fóra na Pražském hradě, je však důvodně podezřelý z přímého zapojení se do zločinů proti lidskosti, probíhajících na území Číny. Více zde…

Podle informací Epoch Times tehdejší ministr kultury Herman osobně zašel za premiérem Sobotkou, sdělil mu podrobnosti o pozadí čínského úředníka a vyzval premiéra, aby při styku s čínskou delegací hovořil o lidských právech.

Opakovaně podpořil vystoupení uměleckého souboru Shen Yun na brněnské a pražské divadelní scéně. Soubor Shen Yun založili čínští umělci žijící v zahraničí, se záměrem obnovit prastarou čínskou kulturu pomocí jevištního umění. Soubor se stal světově uznávaným uměleckým tělesem a dnes je jeho domovskou scénou prestižní Lincolnovo centrum v USA. Tvoří nezávisle na čínském režimu a ve svých představeních také uměleckou formou reaguje na situaci v Číně. Čínský režim se snaží po celém světě jeho vystoupení překazit.

Herman se také v říjnu 2016 oficiálně setkal s dalajlámou. Zatímco Herman prohlásil, že je „ministrem svobodné a suverénní země“, prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka, předseda Senátu Milan Štěch a předseda Sněmovny Jan Hamáček vydali společné prohlášení, kde se od „osobní aktivity“ Hermana distancovali. V prohlášení ujišťovali čínský režim, že rozhodně považují Tibet za součást Číny, jak uvedl deník iDNES.

Na pozici v Radě pro lidská práva navrhla Hermana už koncem května 2019 poslankyně Válková, současná zmocněnkyně pro lidská práva.

Herman bude podle Válkové pro vládní radu posilou. „Například pokud jde o problematiku sociálního začleňování, vězeňství, ohrožených dětí. Jsem ráda, že se budu moci opřít o jeho zkušenosti,“ uvedla Helena Válková.

Čtěte také:

Ve Valdštejnské zahradě probíhá výstava „Masakr na náměstí Nebeského klidu 1989“

Vláda s odůvodněním odmítla novelu transplantačního zákona. Piráti se ptají, jak vláda bojuje proti obchodu s orgány

Živý řetěz spojil Senát s Pražským hradem. „Braňte lidská práva,“ vyzvali účastníci prezidenta