11. 8. 2019

Vyšetřování smrti miliardáře Epsteina

Miliardář Epstein, který byl vyšetřován kvůli „obchodu s bílým masem“ a pedofilii, byl v sobotu nalezen ve své cele v New Yorku v bezvědomí se zraněním krku a po převozu do nemocnice zemřel. Původně se mluvilo o sebevraždě, nicméně na žádost (nejen) kongresmanů již případ prošetřují FBI a ministerstvo spravedlnosti.

Nad Epsteinovou smrtí se vznáší až příliš mnoho otázek. Tou první je, zda vůbec šlo o sebevraždu. O tu se finančník pokusil již před několika týdny 24. července a od té doby měl být pod přísnějším dozorem. Bývalý spoluvězeň pro New York Post 11. srpna řekl, že v žádném případě nemohlo jít o sebevraždu (vzhledem k výšce cely, rovnému stropu bez úchytu a omezenému počtu osobních věcí, se kterými může přijít do styku).

V souvislosti s Epsteinovým případem se mluví o „vysoké hře“. V pátek odpečetil federální soud spis, v němž je svědectví jedné z postižených, která vypověděla, že za Epsteinem létal na jeho soukromý ostrov v Karibiku i Bill Clinton. Onomu ostrovu Little Saint James říkají místní „ostrov pedofilů“.

Kriminální vyšetřování Epsteinova případu bude dle federálního žalobce pokračovat i po sobotní události.

Trump zatím dohodu s Čínou neuzavře

V pátek americký prezident oznámil, že obchodní dohodu s Čínou zatím neuzavře. Kritizoval Peking za měnovou manipulaci a nedodržování slibů. „Čína chce uzavřít dohodu. Měli nejhorší rok za posledních několik dekád,“ řekl Trump reportérům v Bílém domě.

V souvislosti s tzv. obchodní válkou se oba tábory naposledy setkaly 30. července v Šanghaji a další kolo vyjednávání by mělo proběhnout v září. Protiopatření Číny na americká cla se výrazně dotýkají amerických farmářů. Těm přislíbil prezident v pátek podporu.

Ve svém tvrdém postoji vůči Číně má Trump podporu i napříč Demokratickou stranou.

Kid Rock zkritizoval Taylor Swift

Americký hudebník si „vzal na paškál“ kolegyni Taylor Swift za její protlačování progresivistických myšlenek. Dle něj chce být zpěvačka demokratkou, aby se dostala do filmů.

S kritikou přichází Kid Rock poté, co Taylor Swift udělala rozhovor v časopisu Vogue, jehož podstatná část se týkala podpory komunity LGBT.

WeChat rozšířil cenzuru i mimo pevninskou Čínu

Nejpopulárnější čínské sociální médium s 1,1 miliardy uživatelů, aplikace WeChat, začala cenzurovat obsah uživatelů i mimo Čínu.

Test provedený newyorskými The Epoch Times ukázal, že WeChat svým uživatelům nedovoluje otevřít odkazy na internetové zpravodajství čínskojazyčných médii, které odhalují zneužívání moci čínským režimem. Kromě jiných jde o čínskojazyčnou edici The Epoch Times, její sesterské médium New Tang Dynasty Television (NTDTV) a také např. rozhlasová stanice Voice of America a Radio Free Asia.

Trump a Kim Čong-un se pravděpodobně opět sejdou

Americký prezident v pátek sdělil novinářům, že obdržel kurýrní poštou „velmi pozitivní dopis“ od severokorejského diktátora. Kim Čong-un se dle něj chce s Trumpem opět setkat a údajně je v dopise i malá omluva za nedávný raketový test Severní Koreje.

V sobotu se Trump na svém Twitteru vyjádřil, že se na výhledové setkání s Kimem těší a že denuklearizovaná Severní Korea bude jednou z neúspěšnějších ekonomik světa.

Související témata

Přečtěte si také

Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky
Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky

První možností je zkrátit pracovní týden na 35 hodin, druhou zavést volné pátky.

Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami
Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami

Divoké květiny jsou úžasným doplňkem každé zahrady, protože propojí i tu nejformálnější zahradu s přírodním prostředím.

Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci
Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci

Brzy zjistil, že věda, v niž pevně věřil, je chybná a chybí jí klíčové důkazy pro její teorie, přestože tyto teorie byly vydávány za fakta.

Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog
Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog

Účast ve volbách do Evropského parlamentu je obvykle v České republice i dalších unijních státech nižší než v případě hlasování do národních parlamentů.

Tajemství a kouzlo cremonských houslí
Tajemství a kouzlo cremonských houslí

Housle, nejcennější a nejprestižnější z rukodělných nástrojů, dominovaly hudbě po staletí. Mají dlouhou historii a jejich počátky zůstávají zahaleny tajemstvím.