Milan Kajínek

21. 8. 2019

„Nebudeme ji brát do Ameriky. To dítě je nevyléčitelné.“

Mediální skupina ABC News nedávno zveřejnila reportáž investigativní novinářky Samanthy Hawleyové odhalující pohnuté osudy dětí, porozených v rámci „náhradního mateřství“, které jejich rodiče odmítli. Děti tak zůstaly v cizí zemi bez rodiny a bez občanství.

V reportáži, kterou připravovala déle než rok, pátrá po osudu holčičky narozené na Ukrajině. Podle dokumentů si ji přes společnost BioTexCom „objednal“ pár z USA – Matthew Scott Etnyre (39 let) a Irmgard Paganová (61 let).

Jedná se o nový přístup k plození dětí, které se v současné době rozmáhá v USA, ale také v dalších zemích světa – nazývá se „náhradní (surogátní) mateřství“.

V praxi to znamená, že si heterosexuální nebo homosexuální pár přes zprostředkovatelskou společnost „objedná“ umělé oplodnění vajíčka a odnošení dítěte „náhradní matkou“, která si za peníze nechá vložit oplodněné vajíčko do dělohy, dítě odnosí, porodí a předá „objednatelům“.

Americký pár tedy dodal vajíčko uměle oplodněné spermií Matthew Scotta, které měla „odnosit“ a porodit ukrajinská žena.

Po několikaměsíčním pátrání reportérka nalezla holčičku v ukrajinském Záporoží, průmyslovém centru jihovýchodně od hlavního města Kyjeva. Při pátrání jí pomáhali ukrajinští novináři.

Holčička žije v opatrovnictví místního dětského domova. Jmenuje se Bridget.

Malá Bridget se narodila předčasně v únoru roku 2016 ve 25. týdnu těhotenství a vážila jen něco přes 800 gramů. Bridget jsou nyní tři roky a má řadu postižení. Rodiče, kteří si její odnošení u ukrajinské ženy „objednali“, ji nechtějí. Objednali si jiné dítě… (Screenshot / YouTube)
Malá Bridget se narodila předčasně v únoru roku 2016 ve 25. týdnu těhotenství a vážila jen něco přes 800 gramů. Bridget jsou nyní tři roky a má řadu postižení. Rodiče, kteří si její odnošení u ukrajinské ženy „objednali“, ji nechtějí. Objednali si jiné dítě… (Screenshot / YouTube)

Narodila se předčasně v únoru roku 2016 ve 25. týdnu těhotenství a vážila jen něco přes 800 gramů. Podle zjištění reportérky byla teprve v březnu tohoto roku přesunuta do dětského domova Sonechko, protože většinu času tráví v nemocniční péči.

Bridget jsou nyní tři roky a má řadu postižení.

Vedení dětského domova a státní úřady umožnily reportérce setkání s malou Bridget a její ošetřovatelkou.

Pediatrická sestra Marina Boyková se o holčičku stará již od narození.

„Když Marina otevřela dveře, Bridget k ní natahovala ruce,“ píše reportérka. „Světlovlasá holčička je bystrá a okouzlující. Mezi těmi dvěma je láskyplné pouto, které cítí každý, kdo je pozoruje.“

Vývoj malé Bridget je pomalý kvůli předčasnému porodu. Narodila se spolu se svým dvojčetem, které se narodilo mrtvé. Umí vyslovit několik slov a s pomocí ošetřovatelky se najíst. Podle pediatrické sestry se jednou se správnou pomocí může naučit chodit.

Ředitelka dětského domova Natalia Syvoraksha reportérům předložila právní dokumenty, které obsahují dopis zaslaný jejími rodiči, v němž žádali o odpojení přístrojů, které po narození udržovaly Bridget při životě, aby mohla ve věku pěti měsíců a těžce nemocná „najít mír“. Tedy v podstatě požádali o její eutanasii.

„… 25. května 2016 jsme se dozvěděli, že Bridget je duševně a fyzicky nemocná, je ve vegetativním stavu a nemá šanci, že se stane normální osobou. … Lékaři radí a doporučují, abychom zastavili jakoukoliv léčbu, aby mohla najít mír,“ cituje reportérka v článku z dopisu zaslaného rodiči.

Bridget ale stále žije a s láskyplnou péčí pediatrické sestry se jí daří dobře.

„Nemůžete soudit dítě, jakmile se narodí. Toto dítě se nám nelíbí, chtěli jsme, aby po narození mělo hollywoodský úsměv,“ říká paní Boyková o rozhodnutí Američanů opustit svoji dceru. „Řekla bych jim, že mají úžasnou dceru.“

Ani Matthew Scott Etnyre (39 let) a Irmgard Paganová (61 let), biologičtí rodiče * malé Bridget, nakonec investigativní novinářce neunikli. Nalezla je ve státě Kalifornie. Situaci nepopřeli, ale odmítli zveřejnit svou výpověď v médiích.

Když byl Bridget jeden rok, poslali rodiče dopis svolující k její adopci.

Kritici nazývají komerční surogátní mateřství „obchodováním s dětmi“. Diskutují se také žhavé otázky, zda je umělé oplodnění přínosem a nadějí pro neplodné páry či homosexuály, nebo cesta pro lidstvo špatným směrem. (Volné dílo)
Kritici nazývají komerční surogátní mateřství „obchodováním s dětmi“. Diskutují se také žhavé otázky, zda je umělé oplodnění přínosem a nadějí pro neplodné páry či homosexuály, nebo cestou špatným směrem. (Volné dílo)

Narodila se sice „náhradní matce“ na Ukrajině, ale Bridget má americké rodiče. Úřady se s takovou situací těžko vypořádávají. Nakonec však zvítězil zdravý rozum a také výběr nejlepší varianty pro malou Bridget, která nakonec bude moci hledat novou rodinu, která by se o ni postarala.

Ukrajinský dětský ombudsman Nikolaj Kuleba, kterého jmenoval přímo ukrajinský prezident, reportérům sdělil, že je s případem malé Bridget obeznámen.

Ombudsman vyjádřil znepokojení nad tím, že podle posledních zpráv, které má k dispozici, si zmiňovaný americký pár na Ukrajině znovu „objednal“ další odnošení plodu, které vyústilo k porození dvojčat.

Reportáž ABC Foreign Correspondent o osudu malé Bridget

„Taková situace nebude ojedinělá, protože je pochopitelné, že pár investuje peníze a doufá, že získá zdravé dítě, ale někdy k tomu nedojde,“ řekl Kuleba dopisovatelce ABC.

Náhradní mateřství je v současné době na Ukrajině legální pouze pro heterosexuální páry za předpokladu, že prokáží zdravotní důvody, které jim brání v početí dítěte.

„Kromě toho, bouřlivé a proměnlivé politické prostředí Ukrajiny a všeobecně známá korupce na všech úrovních vlády znamenají malý dohled nad průmyslem, který v posledních letech zažil nebývalý růst,“ píše Samantha Hawleyová.

Ukrajinské ženy mohou vidět „náhradní mateřství“ jako zdroj většího množství peněz a řešení pro zlepšení životní situace. Bohaté páry v zahraničí zase jako možnost, jak získat dítě, které by jinak mít nemohli.

Diskuse se v tomto případě také dotýká samotných hranic lidství, kde začíná a končí chování člověka, aby ještě byl hoden si říkat člověk, a jak dalece můžeme manipulovat a nakládat s osudem dětí.

Podobné osudy dětí porozených prostřednictvím „náhradního mateřství“ přiměly Thajsko a Indii k zákonnému zákazu komerčního náhradního mateřství pro cizince.

Článek byl naposledy upraven 22. srpna 2019.

Původní reportáž stanice ABC v sekci Foreign Correspondent vedenou dopisovatelkou Samanthou Hawleyovou naleznete zde.

POZNÁMKA: * Technicky a biologicky vzato je Matthew Scott Etnyre (39 let) jako dárce spermií biologickým otcem dítěte. Irmgard Paganové je 61 let, a tedy je pravděpodobné, že již prodělala menopauzu a nemůže být dárkyní vajíčka. Je tedy možné (což se v reportáži ABC neuvádí), že vajíčko darovala další žena (za peníze), která je tedy biologickou matkou dítěte. Podle biologů je další matkou dítěte také ukrajinská žena, která miminko odnosila. Malá Bridget má tedy dvě matky a jednoho otce, ale žádný z nich se o ni nechce starat.

Další případy

V roce 2014 nalezla Samantha Hawleyová chlapečka Gammyho, jehož narození bylo „objednáno“ australským párem, který jej nechal v Thajsku, aby se o něj starala jeho náhradní matka. Narodila se dvojčata a australský pár chtěl pouze jedno dítě.

Reportáž: V roce 2015 hledala reportérka opuštěného chlapečka v Indii

Přečtěte si také

Trump vyzývá Putina k okamžitému příměří na Ukrajině po sesazení Asada v Sýrii
Trump vyzývá Putina k okamžitému příměří na Ukrajině po sesazení Asada v Sýrii

Trump vyzval Putina k okamžitému příměří na Ukrajině po pádu Asadova režimu v Sýrii. Upozornil na obrovské ztráty na obou stranách konfliktu a vyzval k zahájení jednání s cílem ukončit válku.

„Nechte stranu padnout“: Hnutí za vystoupení z KS Číny představuje podle odborníků kulturní obrození
„Nechte stranu padnout“: Hnutí za vystoupení z KS Číny představuje podle odborníků kulturní obrození

Podle odborníků se prostřednictvím tohoto hnutí do Číny vracejí tisícileté tradice, které překonávají komunismus.

Jak se žije v podzemí Las Vegas plného bezdomovců
Jak se žije v podzemí Las Vegas plného bezdomovců

Rozsáhlá síť tunelů pod městem hříchu poskytuje nebezpečné útočiště více než tisícovce bezdomovců. Strávili jsme několik dnů s lidmi, kteří jim pomáhají.

Foto: Vytrvalost a odhodlání září v soutěži Mezinárodní krajinářský fotograf roku 2024
Foto: Vytrvalost a odhodlání září v soutěži Mezinárodní krajinářský fotograf roku 2024

Vytrvalost, trpělivost a odhodlání zazářily v soutěži Mezinárodní krajinářský fotograf roku 2024, kde porotu ohromily jedinečné snímky jako „Stopy světla“ nebo mrazivé zimní scenérie z Ontaria.

Asadův režim padl, opozice slibuje vybudovat novou a mírumilovnou Sýrii
Asadův režim padl, opozice slibuje vybudovat novou a mírumilovnou Sýrii

Povstalci i exilová opozice dnes nad ránem ohlásili konec režimu syrského autoritářského prezidenta Bašára Asada, který zemi vládl 24 let. Rebelové podle agentury Reuters vyzvali uprchlé Syřany k návratu do vlasti a slibují budování nové Sýrie, která se stane mírumilovným místem. Syrský premiér Muhammad Ghazí Džalálí oznámil, že je připraven na předání moci a na spolupráci s novým vedením země.

Srdce Francie: Příběh pařížské katedrály Notre-Dame
Srdce Francie: Příběh pařížské katedrály Notre-Dame

Katedrála postavená tak, aby nasměrovala zrak lidstva k nebi a k věčnosti, znovu otevírá své brány.

Einstein a jeho housle: Harmonie vědy a hudby
Einstein a jeho housle: Harmonie vědy a hudby

Albert Einstein spojoval vědu a hudbu, které považoval za harmonické. Hraní na housle mu pomáhalo přemýšlet a nacházet inspiraci. Jeho vášeň pro Mozarta a Bacha odrážela řád vesmíru, který hledal i ve svých teoriích.

Žampiony mohou pomoci tělu v boji proti rakovině
Žampiony mohou pomoci tělu v boji proti rakovině

Nedávný výzkum ukázal, že rozpustné vlákniny v houbách mají imunitu posilující vlastnosti, které mohou pomoci zabránit nebo zpomalit postup rakoviny prostaty.

Vlček chce v lednu předložit zákon o urychlení výstavby plynových elektráren
Vlček chce v lednu předložit zákon o urychlení výstavby plynových elektráren

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) plánuje do konce ledna Poslanecké sněmovně předložit zákon, který by urychlil výstavbu paroplynových elektráren. Bez nich se Česko neobejde po odchodu od elektrických zdrojů na uhlí.