Milan Kajínek

6. 9. 2019

Komentář

V poslední době se diskutují otázky rodiny, její zásadní spojitosti a vliv na celou společnost. Rčení o tom, že „rodina je základ státu“ je často připisováno prezidentu Masarykovi nebo Konfuciovi, ale o tomto konceptu jistě uvažovali také mnozí další.

Nestabilita rodinného prostředí, rozvody nebo další komplikace ovlivňují především děti.

Ve studii, kterou v roce 2016 vypracoval doktor Peter Langman, se ukazuje, že panuje mylná představa o tom, že školní střelci obvykle pocházejí ze stabilních rodin střední a vyšší třídy. Naopak, většina z nich vzešla z nestabilního rodinného prostředí.

Dokument, který Langman zveřejnil, představuje informace o rodinách některých střelců na školách ve Spojených státech. „Toto zdaleka není úplný seznam, obsahuje pouze ty, pro něž jsou k dispozici informace o jejich dětství,“ píše Langman.

„Například otec Evana Ramseyho strávil deset let ve vězení. Během této doby se Ramseyova matka stala alkoholičkou a žila s řadou násilných mužů. I když jejich manželství bylo z hlediska zákona stále neporušené, Ramsey nevyrostl ve stabilní rodině,“ uvádí ve studii Langman.

82 % střelců vyrostlo buď v nefunkčním stavu rodiny nebo bez přítomnosti obou rodičů.

Mezi indikátory rozbitých rodin, nestability nebo dysfunkce patří nepřítomnost jednoho z rodičů, rozchod, rozvod, nevěra, rodičovský alkoholismus nebo drogová závislost, kriminální chování, domácí násilí a týrání dětí.

V některých případech je známo pouze to, že se rodiče rozvedli (nebo odloučili). „I přesne dostatek podrobností je třeba mít na paměti, že rozvodu nebo rozluce často předchází roky neshod a rozchod může být také výsledkem nevěry, domácího násilí nebo závislosti,“ píše Langman.

Proces rozvodu, pokud se jedná o děti, může být velmi bouřlivý pro všechny strany.

Ze vzorku 56 střelců, jejichž životní osudy Langman sledoval, vyrostlo ve stabilní rodině s oběma biologickými rodiči pouze 18 % z nich.

82 % střelců vyrostlo buď v nefunkční rodině nebo bez přítomnosti obou rodičů (alespoň po část svého života).

Přestože se Langman zaměřoval zejména na střelce ve Spojených státech, jeho studie obsahuje i střelce z jiných zemí, kteří podle zjištění rovněž žili v rozbitých domácnostech nebo nestabilních rodinách.

Langmanova studie je dostupná on-line zde.

Po útoku na střední škole ve státě Florida, který spáchal devatenáctiletý Nikolas Cruz, zemřelo 17 lidí. Policejní zpráva uvedla, že bývalý žák školy se k útoku přiznal. Jeho obhájkyně řekla, že Cruz je „zlomená lidská bytost“.

Kromě nestabilních rodin může člověka k hrůzným činům dovést také ztráta smyslu života a neschopnost nalézt vyšší duchovní opodstatnění pro svoji existenci uprostřed materialisticky zaměřené společnosti.

„Můj život je nic a já jsem nikdo… Můj život je nic a nemá smysl. Žiji osamělý život v ústraní a samotě… Nesnáším všechny a všechno. Mám už dost toho, aby mi někdo říkal, co a kdy dělat. Mám dost toho, aby mi někdo říkal, že jsem idiot a blbec. V životě jste všichni blbci. Jste všichni stupidní a máte vymyté mozky těmi zk**venými politickými a vládními programy,“ řekl na videonahrávce před útokem na školu Nikolas Cruz.

Spolu s depresí je syndrom vyhoření vnímán jako velká hrozba pro západní společnost. Za příčinu jeho vzniku je pokládán dlouhodobý stres. Léčba není snadná. Jde o módní nemoc, nebo stojí v pozadí únava ze současné civilizace? Na toto téma rozmlouvá Martina Kociánová s MUDr. Jarmilou Klímovou. Více zde…

Čtěte také:

Společnost by měla podporovat rodinu

Rozhovor o vztazích s Petrem Casanovou

Rodina jako mikrokosmos, základ státu, který se dnes rozpadá

Jak se zbavit ve vztahu zášti a znovu nalézt pochopení

O domácím násilí a o pomoci těm, kterým ubližuje

Související články

Přečtěte si také

Fiala pro britský The Guardian: Orbán nejedná v zájmu Evropy
Fiala pro britský The Guardian: Orbán nejedná v zájmu Evropy

Snahy Viktora Orbána stylizovat se do pozice mírotvůrce jsou špatné a „nejsou v evropském zájmu“, uvedl český premiér Petr Fiala v rozhovoru pro britský deník The Guardian.

Mrtvice: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy
Mrtvice: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy

Cévní mozková příhoda (CMP) je celosvětově druhou nejčastější příčinou úmrtí po srdečních chorobách, zasahuje více než 17 milionů lidí ročně.

„Brzy budeme opět velkým národem.“ Trump slibuje, že bude prezidentem pro všechny Američany
„Brzy budeme opět velkým národem.“ Trump slibuje, že bude prezidentem pro všechny Američany

AKTUALIZOVÁNO. Bývalý americký prezident Donald Trump v závěru čtyřdenního sjezdu Republikánské strany přijal nominaci do listopadových prezidentských voleb.

Britský soud dal klimatickým aktivistům vysoké tresty vězení za protestní akci
Britský soud dal klimatickým aktivistům vysoké tresty vězení za protestní akci

Britský soud dnes poslal pětici klimatických aktivistů z hnutí Just Stop Oil (Zastavme ropu) do vězení za protest na dálnici M25 v 2022.

10 nejlepších tipů pro psaní skutečné poezie
10 nejlepších tipů pro psaní skutečné poezie

Naposledy jste možná napsali básničku na základní škole, ale nebojte se. Vezměte si tužku a začněme.