Milan Kajínek

10. 10. 2019

Filmové recenze

Všudypřítomný tlak deformuje životy i charaktery obyvatel totalitního Československa.

Do Prahy přilétá americký spisovatel Philip Roth, aby se pokusil navázat kontakt s místními disidenty a odvézt do USA dosud nevydané texty. Při své krátké, ale intenzivní návštěvě se setkává s bývalými režiséry, herci a umělci, ale také se spisovateli Václavem Havlem a Ludvíkem Vaculíkem. Po návratu domů vydává o svých zkušenostech knihu Pražské orgie – Intelektuálové v kleštích totality, která byla předlohou tohoto snímku.

Samozřejmě ve snímku se to jenom hemží pseudonymy, takže nebudete vědět, kdo je kdo, a diváci musí tyto reálie rozklíčovat podrobnějším studiem pozadí filmu.


Související: Nahlédněte do pozadí snímku Pražské orgie – názory, rozhovory a reálie (Připravujeme)


„Musím ale zdůraznit, že náš film není o disidentech. Je zde ukázán pouze výsek společnosti podle výběru Philipa Rotha,“ varuje diváky režisérka Irena Pavlásková.

A skutečně, jedná se o pouhé dva dny v totalitní Praze, během nichž mohl spisovatel pozorovat události, kterých byl svědkem, a vstřebávat místní atmosféru. Podle jednoho z představitelů hlavních rolí, herce Pavla Kříže však dokázal Roth i za tak krátkou dobu mnoho věcí trefně pochopit.

Významem názvu „orgie“ je ve skutečnosti zmar, zoufalství, méněcennost a chůze ve slepé uličce s nadějí, že na jejím konci bude východ. Ale je tam něco úplně jiného...

„Ten snímek by měl mít vypovídací hodnotu o tom, jaká byla doba v 70. letech a jak ji viděl někdo, kdo sem přicestoval odjinud,“ řekl Pavel Kříž v rozhovoru pro Epoch Times. „Když člověk v něčem žije, tak si ty věci neuvědomuje tak, jako někdo, kdo to vidí z odstupu.“

Snímek se snaží držet reálií, co se týče dobové módy a odívání, tu a tam se záběr kamery otře o rudou hvězdu nebo dobové nápisy na obchodech. Přenést příběh do minulosti samozřejmě celou produkci značně prodražilo.

Premiéra 10. října 2019, délka 112 minut * ČSFD * IMDB * ČTV *

Hodnocení

Snímek jsem viděl v „původním znění“ s českými titulky, kdy s hlavní postavou, americkým spisovatelem, ostatní lidé komunikují v angličtině. Zajímavý nápad režisérky Pavláskové skutečně funguje dobře, ale po poradě s producenty nakonec vznikla ještě druhá, česky dabované verze filmu. Osobně doporučuji verzi anglickou, protože se díky ní skutečně ocitnete v kůži zahraničního spisovatele v zemi, kde tu a tam zaslechne české hlášky, kterým nebude rozumět.

Herecké výkony, kamera i výprava jsou příjemné, ve smyslu, že hrají ve prospěch příběhu a pomáhají uzavírat diváka do poměrně bouřlivého toku událostí.

Snímek, alespoň mne, motivoval si zjistit několik dalších věcí o době minulé a obdivovat některé postavy z filmu, a jinými opovrhovat.

Krátký vhled do doby bývalého Československa, tísnivé atmosféry komunistické totality ukazuje, jak neustálý tlak sledování, udávání, zatýkání a odposlouchávání ve jménu „socialismu“ deformují lidské životy a celou společnost.

Strhující krátký vstup herce Miroslava Táborského jako československého ministra kultury nalomil jednoznačnost celého snímku ve prospěch disidentů a monolog české emigrantky v podání Kláry Isové v závěru snímku zase nalomil jednoznačné hrdinství Filipa Rotha.

Snímek tedy není o černobílém vnímání světa, ale ani to není celá česká společnost v době komunismu. Jedná se pouze o adaptaci knihy psané očima Philipa Rotha, které umožňuje další vhled do doby bývalého Československa, tísnivé atmosféry komunistické totality a ukazuje, jak neustálý tlak sledování, udávání, zatýkání a odposlouchávání ve jménu „socialismu“ deformují lidské charaktery, životy a celou společnost.

Úplně na závěr bych rád zmínil lacinost sexuálních scén a motivů. Ať už spisovatelé, lidé z reklamního průmyslu nebo filmoví tvůrci a producenti často používají sexuální motivy k přitahování pozornosti. Jakoby měly být zárukou sledovanosti. Ve snímku by měli spíše naznačovat degeneraci, kterou někteří považují za „únik z reality“ a okamžiky „svobody“.

Pro mě název „orgie“, který spisovatel Roth použil, obsahuje úplně jiný význam. V totalitní společnosti často lidé něco říkají a něco jiného tím myslí. Rothovy „orgie“ znamenají ve skutečnosti zmar, zoufalství, méněcennost a chůzi ve slepé uličce s nadějí, že na jejím konci bude východ. Ale ten východ tam samozřejmě není. Je tam něco úplně jiného.


Tipy

Rád bych poskytl divákům několik tipů na kvalitní související snímky, které jsem osobně viděl a mohu doporučit. Fany a pes. Milada. Konfident.

Související témata

Přečtěte si také

Evropský soud rozhodl, že Švýcarsko porušilo lidská práva občanů svou nečinností v oblasti změny klimatu
Evropský soud rozhodl, že Švýcarsko porušilo lidská práva občanů svou nečinností v oblasti změny klimatu

Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že švýcarská vláda porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na jejich ochranu před klimatickými riziky. Úterní rozhodnutí soudu ve francouzském Štrasburku je vítězstvím spolku Verein KlimaSeniorinnen Schweiz.

Budou země EU posílat migranty do třetích zemí po vzoru Itálie?
Budou země EU posílat migranty do třetích zemí po vzoru Itálie?

„Uvidíme, zda vůbec se Itálii bude dařit žadatele o azyl přemísťovat do Albánie. Uvidíme, zda bude plánovaná kapacita přijímacích středisek v Albánii dostačovat. Také bude zajímavé sledovat, zda a jak bude Albánie bránit odmítnutým migrantům v útěku z Albánie do zemí EU.“

„Tohle není můj přítel. Je to jiný člověk!“ Soudní případ dvojí identity
„Tohle není můj přítel. Je to jiný člověk!“ Soudní případ dvojí identity

Přinášíme zajímavý případ ze soudní síně, který se točí kolem vystěhování a údajné dvojí identity.

Místo hasicího přístroje speciální deka. Vědci z Univerzity Karlovy představili svůj nový vynález
Místo hasicího přístroje speciální deka. Vědci z Univerzity Karlovy představili svůj nový vynález

Univerzita Karlova jménem své dceřiné společnosti Charles University Innovations Prague a firmy Walk on Water představila 10. dubna svůj poslední vynález –hasební deku nemající obdoby.

Rodiče si nepřipouštějí zdravotní následky nadváhy u dětí, upozorňují pediatři
Rodiče si nepřipouštějí zdravotní následky nadváhy u dětí, upozorňují pediatři

Problém s váhou, který umocnila koronavirová pandemie, má stále asi čtvrtina dětí. Praxe lékařů nenasvědčuje tomu, že by se situace zlepšila, spíše naopak.