Milan Kajínek

10. 10. 2019

Filmové recenze

Všudypřítomný tlak deformuje životy i charaktery obyvatel totalitního Československa.

Do Prahy přilétá americký spisovatel Philip Roth, aby se pokusil navázat kontakt s místními disidenty a odvézt do USA dosud nevydané texty. Při své krátké, ale intenzivní návštěvě se setkává s bývalými režiséry, herci a umělci, ale také se spisovateli Václavem Havlem a Ludvíkem Vaculíkem. Po návratu domů vydává o svých zkušenostech knihu Pražské orgie – Intelektuálové v kleštích totality, která byla předlohou tohoto snímku.

Samozřejmě ve snímku se to jenom hemží pseudonymy, takže nebudete vědět, kdo je kdo, a diváci musí tyto reálie rozklíčovat podrobnějším studiem pozadí filmu.


Související: Nahlédněte do pozadí snímku Pražské orgie – názory, rozhovory a reálie (Připravujeme)


„Musím ale zdůraznit, že náš film není o disidentech. Je zde ukázán pouze výsek společnosti podle výběru Philipa Rotha,“ varuje diváky režisérka Irena Pavlásková.

A skutečně, jedná se o pouhé dva dny v totalitní Praze, během nichž mohl spisovatel pozorovat události, kterých byl svědkem, a vstřebávat místní atmosféru. Podle jednoho z představitelů hlavních rolí, herce Pavla Kříže však dokázal Roth i za tak krátkou dobu mnoho věcí trefně pochopit.

Významem názvu „orgie“ je ve skutečnosti zmar, zoufalství, méněcennost a chůze ve slepé uličce s nadějí, že na jejím konci bude východ. Ale je tam něco úplně jiného...

„Ten snímek by měl mít vypovídací hodnotu o tom, jaká byla doba v 70. letech a jak ji viděl někdo, kdo sem přicestoval odjinud,“ řekl Pavel Kříž v rozhovoru pro Epoch Times. „Když člověk v něčem žije, tak si ty věci neuvědomuje tak, jako někdo, kdo to vidí z odstupu.“

Snímek se snaží držet reálií, co se týče dobové módy a odívání, tu a tam se záběr kamery otře o rudou hvězdu nebo dobové nápisy na obchodech. Přenést příběh do minulosti samozřejmě celou produkci značně prodražilo.

Premiéra 10. října 2019, délka 112 minut * ČSFD * IMDB * ČTV *

Hodnocení

Snímek jsem viděl v „původním znění“ s českými titulky, kdy s hlavní postavou, americkým spisovatelem, ostatní lidé komunikují v angličtině. Zajímavý nápad režisérky Pavláskové skutečně funguje dobře, ale po poradě s producenty nakonec vznikla ještě druhá, česky dabované verze filmu. Osobně doporučuji verzi anglickou, protože se díky ní skutečně ocitnete v kůži zahraničního spisovatele v zemi, kde tu a tam zaslechne české hlášky, kterým nebude rozumět.

Herecké výkony, kamera i výprava jsou příjemné, ve smyslu, že hrají ve prospěch příběhu a pomáhají uzavírat diváka do poměrně bouřlivého toku událostí.

Snímek, alespoň mne, motivoval si zjistit několik dalších věcí o době minulé a obdivovat některé postavy z filmu, a jinými opovrhovat.

Krátký vhled do doby bývalého Československa, tísnivé atmosféry komunistické totality ukazuje, jak neustálý tlak sledování, udávání, zatýkání a odposlouchávání ve jménu „socialismu“ deformují lidské životy a celou společnost.

Strhující krátký vstup herce Miroslava Táborského jako československého ministra kultury nalomil jednoznačnost celého snímku ve prospěch disidentů a monolog české emigrantky v podání Kláry Isové v závěru snímku zase nalomil jednoznačné hrdinství Filipa Rotha.

Snímek tedy není o černobílém vnímání světa, ale ani to není celá česká společnost v době komunismu. Jedná se pouze o adaptaci knihy psané očima Philipa Rotha, které umožňuje další vhled do doby bývalého Československa, tísnivé atmosféry komunistické totality a ukazuje, jak neustálý tlak sledování, udávání, zatýkání a odposlouchávání ve jménu „socialismu“ deformují lidské charaktery, životy a celou společnost.

Úplně na závěr bych rád zmínil lacinost sexuálních scén a motivů. Ať už spisovatelé, lidé z reklamního průmyslu nebo filmoví tvůrci a producenti často používají sexuální motivy k přitahování pozornosti. Jakoby měly být zárukou sledovanosti. Ve snímku by měli spíše naznačovat degeneraci, kterou někteří považují za „únik z reality“ a okamžiky „svobody“.

Pro mě název „orgie“, který spisovatel Roth použil, obsahuje úplně jiný význam. V totalitní společnosti často lidé něco říkají a něco jiného tím myslí. Rothovy „orgie“ znamenají ve skutečnosti zmar, zoufalství, méněcennost a chůzi ve slepé uličce s nadějí, že na jejím konci bude východ. Ale ten východ tam samozřejmě není. Je tam něco úplně jiného.


Tipy

Rád bych poskytl divákům několik tipů na kvalitní související snímky, které jsem osobně viděl a mohu doporučit. Fany a pes. Milada. Konfident.

Související témata

Přečtěte si také

„Chemická válka“ zabíjí každým rokem 70 000 Američanů
„Chemická válka“ zabíjí každým rokem 70 000 Američanů

V USA raketově roste počet lidí závislých na fentanylu a podobných drogách. Experti tvrdí, že Čína záměrně podporuje obchod s fentanylem jako součást strategie vůči USA. USA by měly posílit kontrolu a účinněji zasáhnout kartely.

Hurikán Helene v USA má 227 obětí, půl milionu domácností je bez proudu
Hurikán Helene v USA má 227 obětí, půl milionu domácností je bez proudu

Počet obětí hurikánu Helene ve Spojených státech stoupl na 227, další dvě úmrtí dnes ohlásily úřady státu Jižní Karolína. Ve čtvrtek bilance uváděla 200 úmrtí.

Jak si koupit svetr, který skutečně vydrží
Jak si koupit svetr, který skutečně vydrží

Ať už vás zahřeje a zajistí vám pohodlí při vašich venkovních dobrodružstvích, nebo když si vychutnáváte šálek kávy a sledujete, jak venku padá sníh, každý si zaslouží mít svetr, který má rád.

Proč podle sociologa lidé potřebují uzavírat manželství a mít rodinu?
Proč podle sociologa lidé potřebují uzavírat manželství a mít rodinu?

O významu manželství s profesorem sociologie a ředitelem Národního projektu manželství Bradem Wilcoxem.

V pondělí začne předávání vědeckých Nobelových cen, APA má 22 favoritů
V pondělí začne předávání vědeckých Nobelových cen, APA má 22 favoritů

Mezi favority letošních Nobelových cen za fyziologii a lékařství, fyziku, chemii a ekonomii patří vědci, díky nimž lidstvo dosáhlo pokroku v oblastech čisté energie, kardiovaskulárních chorob, nanotechnologií, kvantových počítačů nebo při porozumění ekonomickým dopadům korupce.