Zdenka Danková

19. 2. 2020

PRAHA – Klíčovým zemědělským výborem neprošel pozměňovací návrh, který by umožnil úplný zákaz klecových chovů slepic na území ČR. Proti hlasovali všichni poslanci hnutí ANO, poslanci ostatních stran zákaz většinou podpořili.

Obránci zvířat v reakci na vzniklou situaci spouštějí kampaň nazvanou Výzva Babišovi, v rámci níž mají odpůrci klecového chovu apelovat na premiéra Andreje Babiše, aby ve své straně „zasáhl“.

Při té příležitosti spolek vypustil i dosud nezveřejněné záběry z klecových farem včetně „děsivých“ výpovědí některých jejích pracovníků. Obránci zvířat proto na sociálních sítích ve videu vyzývají širokou veřejnost, aby před projednáváním zákona v Poslanecké sněmovně premiéra požádala o pomoc.

Ve výboru pro životní prostředí pozměňovací návrh prošel o jeden hlas, garanční zemědělský výbor se však postavil proti. V obou výborech hlasovali proti návrhu všichni poslanci vládní strany ANO.

„Poslanci hnutí ANO hlasovali proti ochraně zvířat, proti názoru drtivé většiny veřejnosti i proti jasnému celoevropskému trendu,“ uvádí předseda spolku OBRAZ Obránci zvířat, Marek Voršilka.

Navíc poslanci ANO zamezili tomu, aby na výboru mohl vystoupit zástupce spolku OBRAZ a uvést tak na pravou míru zjevné nepravdy, které v diskuzi padaly, kritizují průběh jednání ochránci.

„Odborné analýzy ukazují, že zákaz je ekonomicky únosný. Koneckonců, žádáme jen to, co už uzákonilo Rakousko a Německo. A ať lidem nikdo netvrdí, že když to dokázali Rakušané a Němci, tak my to nezvládneme,” dodává Voršilka.

Za rok je slepice k nepoznání

V souvislosti s Výzvou Babišovi spolek publikoval i nová videa z klecových chovů. Záběry z farem v Semechnici, Radomyšli a Černčicích ukazují situaci, ve které slepice nemají důstojné podmínky pro život. Tentokrát se spolku oproti minulým videím podařilo získat i exkluzivní výpovědi některých pracovníků farem popisujících každodenní realitu klecových chovů. 

„Za rok tu slepici nepoznáš. Nebude na sobě mít ani peříčko,“ uvádí zaměstnanec farmy z Radomyšle. Jeho kolegyně zase popisuje, jak se nakládá s nemocnými slepicemi:

„Já když vidím polochcíplou, tak už to dělám tak, že ji prostě vezmu s mrtvýma, otevřu popelnici, jde jako první a na ni jde ten zbytek,” popisuje děsivou realitu zaměstnankyně. „No, a ona se udusí,“ dodává nezaujatě její kolega. 

Jak končí klecové nosnice v kafilériiích

Slepice, které nepřežijí klecový chov, jsou odváženy do kafilérií, kde se hromadí, trvá zápach a množí se červi, zjistil spolek OBRAZ. Zaměstnanci, kteří v kafilérii pracují, nosí na sobě stejné oblečení, ve kterém chodí po halách se slepicemi.

Zaměstnanci v halách potvrdili, že vejce jsou snášena v prostoru, kde se nachází více mrtvých zvířat. Některá vejce se sunou po pásu, kde leží mrtví ptáci.

Takzvaná biobezpečnost

Drůbežáři často používají pojem biobezpečnost, proto do hal nevpouštějí televizní štáby. Mezitím však neumývají linku podle předpisů, kouří na hale, neodklízejí včas mrtvá zvířata. Navíc se v prostoru a na lince pohybují i krysy.

Zatímco dříve zveřejněné záběry ukazovaly pouze tísnící se slepice v malých drátěných klecích, nová videa zachycují i to, jak se zvířaty zacházejí zaměstnanci farem. K vidění je házení slepic do klecí při naskladňování, nešetrné vytahování slepic při vyskladňování i jejich neodborné usmrcování.

Skupina poslanců již v prosinci předložila Poslanecké sněmovně pozměňovací návrh k novele zákona na ochranu zvířat. Po projednávání ve výborech poputuje návrh do Poslanecké sněmovny, kde o něm budou poslanci rozhodovat v průběhu jara. Ti se můžou přiklonit k názoru výborů nebo pozměňovací návrh schválit. Pokud by k tomu došlo, vedlo by to k úplnému zákazu klecových chovů slepic od roku 2027.

Související články

Přečtěte si také

Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli
Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli

Dlouhodobá neobjektivita novin při informování o Izraeli a židovských otázkách se podle odborníků zhoršila s přílivem mladých uvědomělých „woke“...

Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou
Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou

Co se tedy mají žáci naučit a kdo revizi vzdělávacích programů dlouhodobě připravoval? Bylo to ministerstvo školství nebo již moc výkonnou ovládají neziskovky? Kdo to všechno platí? Na tyto otázky odpovídám v následující analýze.

„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz
„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz

Tým Archy 21 pořádal setkání známých osobností a veřejnosti, které má být „první z řady akcí k občanskému poučení a posílení z covidové krize“. Řečníci zavzpomínali na tehdejší události...

Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra
Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra

Jaderná fúze je považována za ideální způsob výroby energie, ale navzdory velkému počtu výzkumných projektů se zdá, že její realizace je vzdálena ještě 50 let. Současný průlom je také charakterizován tím, že „je před námi ještě hodně práce“.

„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků
„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků

Nikotin užívá třetina Čechů starších 15 let, přičemž mezi mladými ve věku 15–24 let jde o 50 procent osob. Stabilně roste také oblíbenost ochucených elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Vyplývá to z průzkumu NAUTA, který každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav.