PRAHA – Klíčovým zemědělským výborem neprošel pozměňovací návrh, který by umožnil úplný zákaz klecových chovů slepic na území ČR. Proti hlasovali všichni poslanci hnutí ANO, poslanci ostatních stran zákaz většinou podpořili.

Obránci zvířat v reakci na vzniklou situaci spouštějí kampaň nazvanou Výzva Babišovi, v rámci níž mají odpůrci klecového chovu apelovat na premiéra Andreje Babiše, aby ve své straně “zasáhl”.

Při té příležitosti spolek vypustil i dosud nezveřejněné záběry z klecových farem včetně “děsivých” výpovědí některých jejích pracovníků. Obránci zvířat proto na sociálních sítích ve videu vyzývají širokou veřejnost, aby před projednáváním zákona v Poslanecké sněmovně premiéra požádala o pomoc.

Ve výboru pro životní prostředí pozměňovací návrh prošel o jeden hlas, garanční zemědělský výbor se však postavil proti. V obou výborech hlasovali proti návrhu všichni poslanci vládní strany ANO.

„Poslanci hnutí ANO hlasovali proti ochraně zvířat, proti názoru drtivé většiny veřejnosti i proti jasnému celoevropskému trendu,“ uvádí předseda spolku OBRAZ Obránci zvířat, Marek Voršilka.

Navíc poslanci ANO zamezili tomu, aby na výboru mohl vystoupit zástupce spolku OBRAZ a uvést tak na pravou míru zjevné nepravdy, které v diskuzi padaly, kritizují průběh jednání ochránci.

„Odborné analýzy ukazují, že zákaz je ekonomicky únosný. Koneckonců, žádáme jen to, co už uzákonilo Rakousko a Německo. A ať lidem nikdo netvrdí, že když to dokázali Rakušané a Němci, tak my to nezvládneme,” dodává Voršilka.

Za rok je slepice k nepoznání

V souvislosti s Výzvou Babišovi spolek publikoval i nová videa z klecových chovů. Záběry z farem v Semechnici, Radomyšli a Černčicích ukazují situaci, ve které slepice nemají důstojné podmínky pro život. Tentokrát se spolku oproti minulým videím podařilo získat i exkluzivní výpovědi některých pracovníků farem popisujících každodenní realitu klecových chovů. 

„Za rok tu slepici nepoznáš. Nebude na sobě mít ani peříčko,“ uvádí zaměstnanec farmy z Radomyšle. Jeho kolegyně zase popisuje, jak se nakládá s nemocnými slepicemi:

„Já když vidím polochcíplou, tak už to dělám tak, že ji prostě vezmu s mrtvýma, otevřu popelnici, jde jako první a na ni jde ten zbytek,” popisuje děsivou realitu zaměstnankyně. „No, a ona se udusí,“ dodává nezaujatě její kolega. 

Jak končí klecové nosnice v kafilériiích

Slepice, které nepřežijí klecový chov, jsou odváženy do kafilérií, kde se hromadí, trvá zápach a množí se červi, zjistil spolek OBRAZ. Zaměstnanci, kteří v kafilérii pracují, nosí na sobě stejné oblečení, ve kterém chodí po halách se slepicemi.

Zaměstnanci v halách potvrdili, že vejce jsou snášena v prostoru, kde se nachází více mrtvých zvířat. Některá vejce se sunou po pásu, kde leží mrtví ptáci.

Takzvaná biobezpečnost

Drůbežáři často používají pojem biobezpečnost, proto do hal nevpouštějí televizní štáby. Mezitím však neumývají linku podle předpisů, kouří na hale, neodklízejí včas mrtvá zvířata. Navíc se v prostoru a na lince pohybují i krysy.

Zatímco dříve zveřejněné záběry ukazovaly pouze tísnící se slepice v malých drátěných klecích, nová videa zachycují i to, jak se zvířaty zacházejí zaměstnanci farem. K vidění je házení slepic do klecí při naskladňování, nešetrné vytahování slepic při vyskladňování i jejich neodborné usmrcování.

Skupina poslanců již v prosinci předložila Poslanecké sněmovně pozměňovací návrh k novele zákona na ochranu zvířat. Po projednávání ve výborech poputuje návrh do Poslanecké sněmovny, kde o něm budou poslanci rozhodovat v průběhu jara. Ti se můžou přiklonit k názoru výborů nebo pozměňovací návrh schválit. Pokud by k tomu došlo, vedlo by to k úplnému zákazu klecových chovů slepic od roku 2027.