Skupina poslanců z vládního i opozičního tábora se 18. prosince shodla na předložení pozměňovacího návrhu k novele zákona na ochranu zvířat. Návrh by měl vést k úplnému zákazu klecových chovů slepic od roku 2027.

Reagují tak na dlouhodobou kritiku klecových chovů ze strany ochránců i odborníků na welfare zvířat, veřejné mínění i celoevropský trend. Pro úplný zákaz klecových chovů slepic se v loňském průzkumu agentury Median vyslovilo 73 % Čechů.

V České republice v současnosti žijí v klecích 4 miliony slepic, ve stísněných podmínkách slepicím není umožněno naplnit etologické potřeby pohybu, hrabání, popelení, hřadování či létání.

Filmové záběry z reálného chovu slepic opakovaně pobouřily veřejnost. Obchodní řetězce to pohnulo k ustoupení od výkupu vajec z klecových chovů. Mnozí producenti vajec tak již nyní své chovy přestavují, aby se přizpůsobili poptávce trhu. Předkládaný návrh s účinností zákazu od roku 2027 s časem na přestavbu počítá.

„Klecové chovy slepic jsou praxí, která se nám a našim voličům nelíbí. Zákon dnes na jednu stranu uznává, že zvíře není věc a pociťuje bolest a utrpení, na druhou stranu ale v praxi dovoluje se ke zvířatům chovat jako k výrobním jednotkám. To chceme změnit. Je férové dodat, že zlepšení podmínek pro život bude něco stát,“ řekl poslanec Jan Pošvář (Piráti), který návrh předkládá v garančním zemědělském výboru.

Poslanec Jan Schiller (ANO), který návrh předkládá ve výboru pro životní prostředí, se vyjádřil, že člověk ani nemusí být odborník, aby pochopil, že zavírat slepice do přeplněných klecí není v pořádku.

„Každý, kdo kdy pozoroval slepice na dvorku, přece musí vědět, že plocha papíru A4 a drátěná podlaha jim nemůže k důstojnému životu stačit. Česká republika už je zemí dost vyspělou na to, aby si mohla dovolit následovat země na západ od nás a tento krutý způsob chovu postavit mimo zákon,“ řekl Schiller.

K pozměňovacímu návrhu se hlásí i poslanci dalších stran a obou klíčových výborů, které novelu nyní projednávají, jde např. o STAN, ČSSD, SPD či TOP 09.

„Veřejnost je na naší straně, někteří drůbežáři už své chovy kvůli závazkům supermarketů přestavují na bezklecové,“ kvituje Marek Voršilka ze spolku OBRAZ – Obránci zvířat.

Pozměňovací návrh k velké vládní novele zákona na ochranu zvířat proti týrání. Co to znamená? 

Zákaz klecových chovů už zní velmi nadějně, avšak jinak se vyvíjí další část novely týkající se zákona o týrání zvířat.

„Poslanci o pár hlasů ´zařízli´ návrh na zvýšení trestů za ty nejhorší formy úmyslného týrání zvířat,“ sděluje dále OBRAZ.

Co všechno vládní novela obsahuje:

– zpřísnění podmínek pro chov psů a koček za účelem rozmnožování a také zvířat vyžadujících zvláštní péči (divoká zvířata) mj. vytváří prostor pro vydání vyhlášky s podrobným stanovením podmínek pro chov, vytváří lepší páky na boj s množírnami

– zpřísnění podmínek pro chov některých šelem a lidoopů, včetně využívání šelem v cirkusech, které bohužel řeší nedostatečným způsobem

– zákaz celoročního vazného ustájení zvířat

– zákaz prodeje psů, koček a primátů ve zverimexech

– usnadnění odebírání týraných zvířat, včetně úhrady nákladů za náhradní péči obcím ze strany státu.

Mezitím nespokojení obránci zvířat zveřejnili, rozpis hlasování poslanců o zákonu proti týrání zde: Hlas zvířat.

„Tento případ jasně ukazuje, že na poslance samotné spoléhat nemůžeme – musíme na ně vyvinout opravdu pořádný tlak,“ míní obránci zvířat.

V celkovém souhrnu podle obránců jde o zlepšení ochrany zvířat, třebaže se některé konkrétní věci řeší nedostatečně.