Gq Pan

21. 2. 2020

Z nedávno provedené studie na prestižní univerzitě v USA vyplývá, že konzervativní studenti své názory „sebe-cenzurují“ třikrát více než jejich liberální vrstevníci. Studie tak vrhá světlo na problematiku svobody projevu konzervativní mládeže na amerických univerzitách.

Studii provedli tři profesoři z University of North Carolina (UNC). V roce 2019 vyzvali všechny studenty UNC, kteří ještě nedosáhli akademického titulu, k vyplnění e-mailového dotazníku. Zodpovězený dotazník zaslalo zpět 1 200 studentů z více než 20 000.

Výsledky dotazníku např. ukázaly, že většina profesorů UNC se snaží diskutovat problémy obou politických stran a podporuje myšlenky napříč politickým spektrem, když ve třídě na takovou diskuzi přijde. Dále by dle dotazníku studenti uvítali více příležitostí ke konstruktivnímu dialogu mezi svými vrstevníky, kteří nesdílejí jejich politické názory.

Více znepokojující je ale zjištění, že současné kampusy trvale nepodporují svobodu vyjádření a konstruktivní dialog napříč politickým spektrem.

„Mnoho studentů se také bojí toho, že když upřímně a otevřeně vyjádří své pohledy na politiku, vyučující anebo spolužáci budou mít o nich horší mínění anebo jim budou působit nesnáze,“ píše se ve studii. „Někteří studenti se dokonce bojí, že by to mohlo mít vliv na jejich studijní ohodnocení.“

V reportu se dále uvádí, že téměř 68 % konzervativních studentů v dotazníku uvedlo, že si minimálně jednou nechali svůj politický názor pro sebe. U politicky nevyhraněných studentů šlo o 49 % a u liberálních studentů uvedlo tuto možnost „sebe-cenzury“ pouze 24 % dotázaných. 75 % konzervativních studentů se obávalo nesouhlasu ze strany spolužáků naproti 26 % liberálů ve stejné otázce.

Studie také ukázala na strach studentů UNC z kritických komentářů na sociálních sítích. Přes 53 % konzervativních studentů uvedlo, že se báli takových komentářů alespoň jednou či dvakrát. Stejné obavy mělo u liberálních studentů jen 20 procent a u nezávislých 40 %.

Pokud jde o dominantní ideologii na půdě UNC, pracovníci provádějící průzkum zjistili, že studenti vnímají politický liberalismus jako „téměř všudypřítomný“.

„Řekl bych, že UNC se kloní doleva v hodně ohledech,“ řekl v rozhovoru pro výzkumníky člen studentské konzervativní organizace. „Jak to vím? No, nejsem si vědomý toho, že by mě někdy v hodině učil jakýkoliv konzervativní profesor.“

„Studenti, kteří se označují za konzervativní, v porovnání s liberálními studenty čelí výrazným výzvám v souvislosti s vyjádřením svého pohledu na UNC,“ autoři shrnují v závěru studie.

„Shledáváme tyto výsledky jako znepokojující a doufáme, že inspirují debatu o tom, jak kampus může být vstřícnější vůči konzervativním studentům a ochotnější vyslechnout a přijmout konzervativní myšlenky.“

Překlad a redakční úprava původního článku americké Epoch Times: J. S.

Související články

Přečtěte si také

Česká republika před 20 lety vstoupila do Evropské unie
Česká republika před 20 lety vstoupila do Evropské unie

Česká republika před 20 lety vstoupila do Evropské unie. Kromě ní se od 1. května 2004 staly členskými zeměmi bloku také Estonsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Polsko, Slovensko a Slovinsko.

Smiřte se se zelenou deindustrializací, některé komodity seženeme levněji v cizině, radí klimatičtí vědci
Smiřte se se zelenou deindustrializací, některé komodity seženeme levněji v cizině, radí klimatičtí vědci

Klimatičtí vědci se domnívají, že než dotovat výrobu průmyslových komodit z obnovitelných zdrojů energie, Evropa by si zboží měla nechat vyrobit tam, kde je elektřina z obnovitelných zdrojů levná – i za cenu deindustrializace.

Miliardáři vytvořená Arabella Advisors významně ovlivňuje společnost v USA, říká autor knihy
Miliardáři vytvořená Arabella Advisors významně ovlivňuje společnost v USA, říká autor knihy

Síť stovek neziskových organizací v USA ovlivňujících společnost a politiku, sdružených pod společností Arabella Advisors, zachycuje ve své nové knize Scott Walter. Jak tato síť funguje a kým je využívána?

Zatímco pomáhá rodičům perzekvovaným v Číně, v Evropě jej komunisté monitorují
Zatímco pomáhá rodičům perzekvovaným v Číně, v Evropě jej komunisté monitorují

Když v roce 2012 přijel do Německa, byla jeho matka v Číně zatčena za to, že se věnuje Falun Gongu. Díky mezinárodnímu tlaku byla o rok později propuštěna. Nyní ale musí „bojovat“ znovu...

„mRNA vakcíny by mohly stimulovat růst rakoviny,“ konstatuje nová studie
„mRNA vakcíny by mohly stimulovat růst rakoviny,“ konstatuje nová studie

Poslední dobou zaznamenáváme u nás a ve světě nárůst rakoviny. Kromě známých příčin jako je kouření, životospráva či znečištěné ovzduší, by dalším důvodem mohly být i mRNA vakcíny.