Milan Kajínek

16. 3. 2020

Český sinologický projekt Sinopsis ve svém článku z 16. března 2020 upozorňuje na celou řadu případů, kdy se čínský režim postupně snaží rozvíjet, šířit a zesilovat teorie o tom, že koronavirus nepochází z Wu-chanu, čínského města v provincii Chu-pej. Provedl také množství zatčení, aby umlčel ty, kteří na vznikající epidemii upozorňovali.

Uvnitř Číny, ale také v zahraničí se stále více objevují zprávy, jejichž původ lze vysledovat do Číny, které se pokoušejí vytvořit narativ o tom, že virus údajně pochází z USA.

Sinopsis: Mandelinka koronavirová: ČLR vítězící a Amerika zločinná

“Na první pohled se jedná o velmi účinnou strategii komunistické strany, jak se zbavit odpovědnosti a očistit se – i kdyby to nefungovalo v zahraničí, minimálně u nacionalisticky naladěných občanů ČLR taková strategie zabere,” citoval Sinopsis nejnovější China Media Bulletin zveřejňovaný organizací Freedom House.

“Šíření koronaviru pravděpodobně víc než jakákoli jiná událost za poslední desetiletí otřáslo základy legitimity čínského komunistického režimu,” – Sarah Cooková, Freedom House

“Ve spojení se silnou cenzurou čínského internetu, přísnou regulací médií a aktivní mediální kampaní v zahraničí se čínské vládě nejen úspěšně daří měnit celkový narativ ohledně koronaviru, ale v dlouhodobějším měřítku to může mít vliv také na vnímání ČLR a čínského režimu v zahraničí,” uvádí v úvodní analýze bulletinu Sarah Cooková.

Zkráceně:

  • Šíření koronaviru otřáslo základy legitimity čínského komunistického režimu.
  • Peking od počátku šíření nového viru pronásledoval i přímo zatýkal aktivisty, ale i obyčejné občany (či lékaře a vědce), kteří zveřejňovali aktuální a důležité informace.
  • Na počátku šíření viru stálo záměrné utajování informací a zakrývání vážnosti situace ze strany čínských autorit, mimo jiné prostřednictvím silné cenzury.
  • Podle analýzy China Media Projectu čínský stranický deník People’s Daily až do 21. ledna propukající epidemii ignoroval a namísto toho se věnoval referování o probíhajících stranických schůzích.

Zatýkání a umlčování

Sinopsis dále uvádí řadu případů aktivního řízení (zamlčování) informací o vznikající epidemii.

Začátkem ledna, kdy už pravděpodobně byly ve Wu-chanu stovky případů nakažení koronavirem, neváhaly čínské úřady umlčet lékaře, kteří o nebezpečnosti nového viru informovali na sociálních sítích.

Sinopsis uvádí jako příklad umlčování oftalmologa Li Wen-lianga, který později na virus zemřel, nebo primářky pohotovosti Ústřední nemocnice ve Wu-chanu paní Aj Fen.

Po uzavření Wu-chanu pak postupně „zmizeli“ mimo jiné dva občanští aktivisté – amatérští novináři, kteří se snažili o situaci informovat ve svých videích, podnikatel Fang Pin, právník Čchen Čchiu-š‘, a také nezávislý novinář Li Ce-chua.

Podle organizace Chinese Human Rights Defenders již bylo zdokumentováno 450 případů zatčení občanů za „šíření fám na internetu“.

Výhrůžkám nebo blokování pak museli na svých WeChatových účtech čelit i uživatelé v zahraničí a z ČLR bylo vyhoštěno několik zahraničních novinářů.

Umlčeni:

Související články

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO
Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO

Maďarský parlament dnes schválil vstup Švédska do NATO.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…