Vyhlášení nouzové situace postupně přináší další omezení nebo doporučení. Vícero lidí zůstává doma nebo pracuje z domova. Ne každý však může ve své profesi vydělávat. Zeptali jsme se několika drobných živnostníků z oboru služeb, jak prožívají nastalou situaci a jak se jim jeví vyhlídky do budoucna.
Dana Čížková, pedikérka z vysočinské metropole:
„Myslím, že zavřít naše provozovny bylo od vlády to nejlepší, co udělat mohli. Jsem ve 4. měsíci a trošku nervózní z nastalé hrozby. Finančně se mne to určitě dotkne – po 14 dnech doma si bude třeba utáhnout opasky, nájem je třeba platit. Uvidím, jak budu muset sáhnout do rezerv. Uvítala jsem, že nám odvod daní odložili na léto, to určitě využiju. Ale nařízení vlády musíme respektovat. Jak vidím, lidé začali nosit roušky, exotem je spíše ten, kdo ji nemá. Děkuji za otázky, budu se těšit.“
Pedikérka z městyse Polná: „Nemám čas, pracuji.“
Důchodkyně, jež si přivydělává službou pedikúry z paneláku:
„Bereme to všichni stejně, budeme škodný, někdo více, někdo méně. Mám objednané lidi na pedikúru, ale z nařízení vlády to musím zrušit, přijdu o peníze. Jakmile bude možnost obnovit provoz, budu pracovat o to více.
Jsem trošku zajištěná důchodem, tak si nedělám hlavu, nejsem závislá.“ (nepřeje si uvést jméno).
Pedikúra La Provence, Třebíč: „ Mne to hodně zasáhne, nájem platit musím, mám splácet i půjčky.
Pokud by to trvalo déle? Musím pozastavit živnost a zajít nejspíš na úřad práce. Alternativní řešení nemám, jsem sama a bezdětná. Vláda zatím nedovede s určitostí říci, jak nám pomůže.“
Pedikérka, p. Gruntorádová z metropole Jihlava: „Musím nyní vyjít s tím, co máme, a dodržovat nařízení vlády. Musím doufat, že vláda pro nás bude mít balíčky pro vyrovnání. Pokud by to trvalo déle, je to pro mne likvidační.“
Řemeslník, OSVČ, kterému se říká také „hodinový manžel“ a kterého si lidé objednávají na práce všeho druhu, nám odpověděl:
„Mohl bych dále pracovat, ale protože mám doma dvě malé děti, sám se řídím nařízením a zůstávám doma. Mám zodpovědnost vůči své rodině. Myslím, že ty dva týdny se dají vydržet, když to pomůže věci a nákaza se zastaví. Pak to přejde.“
Kosmetička, která nedávno otevřela svoji provozovnu, nám sdělila:
„Sleduji zprávy, jak vše probíhá. Příští týden asi zajdu odhlásit živnost, abych nemusela platit pojistné. Po ukončení nouzové situace, když to půjde, pak opět znovu otevřu.“
Ne každý má takovou osobní zodpovědnost – někteří kadeřníci pracují nadále z domova, maséři stěhují svá masážní lůžka do vlastních bytů s tím, že budou nadále vydělávat i v této nouzové situaci.
Restaurace to vyřešily podle svých možností. Protože provozovatelé měli již nakoupené suroviny k vaření, než přišel zákaz otevření, přešli k dodávce hotových jídel rozvozem nebo uvařené porce prodávají okénkem.
Od 19. března se rozdělil čas nákupů v potravinách. Od 7 do 9 hodin mohou do obchodu s potravinami vstoupit osoby starší 65 let, po této hodině mohou nakupovat ti mladší, aby křehcí senioři byli uchráněni před potenciální nákazou.