Poradenskou podporu kvůli koronavirové situaci ode dneška nabízejí na nově zřízených linkách široké veřejnosti armádní psychologové.

„Jsme připraveni poradit, jak zvládat samotu i stres v tomto nelehkém období. Stres oslabuje imunitu a v tom chceme pomoci,“ říká plukovnice Helena Sováková z Agentury vojenského zdravotnictví, která s myšlenkou linky psychologické pomoci přišla.

Linka bude fungovat od 7. hodiny ranní do půlnoci, včetně víkendů. „Asi nejvíc teď lidi bude zajímat, jak společně zvládnout situaci, kdy je celá rodina v karanténě, jak si poradit s panikou, strachem. Poradíme, jak komunikovat s dětmi, co v karanténě udělat pro sebe a pro druhé či jak se zklidnit, když nemohou spát,“ říká Sováková.

Kontaktní čísla na Vojenskou linku psychologické pomoci:

  • 973 255 140
  • 973 255 141
  • 973 255 142

Oboustranná podpora

Sto šedesát sedm vojáků z Bučovic, kteří už týden pomáhají střežit sedm hlavních přechodů česko-rakouských hranic na jihovýchodě Moravy, se setkávají se sounáležitostí a solidaritou od místních občanů. Přicházejí za nimi jednotlivci, třeba jen s kávou v termosce, s nabídkou pomoci se ozývají ale i firmy.

Vojáci Hranice Korona
Vojáci z Bučovic na česko-rakouském stacionárním stanovišti. Spolupráci s policií si vojáci pochvalují. (army.cz)

„Řešili jsme třeba, kde si můžeme vyprat, a hned se nám nabídla firma odsud z Břeclavi,“ říká podle serveru army.cz nadrotmistr Břetislav Vičan, který rovněž oceňuje spolupráci mezi jednotlivými jednotkami na hranicích, avšak i s policií.

Vojáci jsou ubytováni v Břeclavi v areálu místního zimního stadionu: „Máme pokoje po čtyřech, jídlo je vynikající, jako by nám vařili doma. Lidé jsou skvělí, hrozně hodní a vstřícní,“ pochvaluje si Vičan.

Vojáci Hranice Korona
Za vojáky se přijel podívat i „jejich“ starosta z Bučovic. (army.cz)

Do Břeclavi je přijel navštívit i starosta Bučovic Jiří Horák, který jim společně s místostarostou Janem Růžičkou přivezl překvapení – stovky roušek včetně podomácku šitých, i balíky energetických nápojů a další drobnosti.