Michal Cabejšek

20. 3. 2020

Poradenskou podporu kvůli koronavirové situaci ode dneška nabízejí na nově zřízených linkách široké veřejnosti armádní psychologové.

„Jsme připraveni poradit, jak zvládat samotu i stres v tomto nelehkém období. Stres oslabuje imunitu a v tom chceme pomoci,“ říká plukovnice Helena Sováková z Agentury vojenského zdravotnictví, která s myšlenkou linky psychologické pomoci přišla.

Linka bude fungovat od 7. hodiny ranní do půlnoci, včetně víkendů. „Asi nejvíc teď lidi bude zajímat, jak společně zvládnout situaci, kdy je celá rodina v karanténě, jak si poradit s panikou, strachem. Poradíme, jak komunikovat s dětmi, co v karanténě udělat pro sebe a pro druhé či jak se zklidnit, když nemohou spát,“ říká Sováková.

Kontaktní čísla na Vojenskou linku psychologické pomoci:

  • 973 255 140
  • 973 255 141
  • 973 255 142

Oboustranná podpora

Sto šedesát sedm vojáků z Bučovic, kteří už týden pomáhají střežit sedm hlavních přechodů česko-rakouských hranic na jihovýchodě Moravy, se setkávají se sounáležitostí a solidaritou od místních občanů. Přicházejí za nimi jednotlivci, třeba jen s kávou v termosce, s nabídkou pomoci se ozývají ale i firmy.

Vojáci Hranice Korona
Vojáci z Bučovic na česko-rakouském stacionárním stanovišti. Spolupráci s policií si vojáci pochvalují. (army.cz)

„Řešili jsme třeba, kde si můžeme vyprat, a hned se nám nabídla firma odsud z Břeclavi,“ říká podle serveru army.cz nadrotmistr Břetislav Vičan, který rovněž oceňuje spolupráci mezi jednotlivými jednotkami na hranicích, avšak i s policií.

Vojáci jsou ubytováni v Břeclavi v areálu místního zimního stadionu: „Máme pokoje po čtyřech, jídlo je vynikající, jako by nám vařili doma. Lidé jsou skvělí, hrozně hodní a vstřícní,“ pochvaluje si Vičan.

Vojáci Hranice Korona
Za vojáky se přijel podívat i „jejich“ starosta z Bučovic. (army.cz)

Do Břeclavi je přijel navštívit i starosta Bučovic Jiří Horák, který jim společně s místostarostou Janem Růžičkou přivezl překvapení – stovky roušek včetně podomácku šitých, i balíky energetických nápojů a další drobnosti.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Česko je mistrem světa v hokeji 2024
Česko je mistrem světa v hokeji 2024

Český hokejový tým na mistrovství světa pořádaném v České republice vyhrál těžké finále se Švýcarskem a stal se mistrem světa roku 2024.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby
Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby

Podle plánu konzervativců, by mladí lidé, měli na výběr, zda sloužit 12 měsíců v armádě, nebo pomáhat jeden víkend v měsíci po dobu jednoho roku ve zdravotnictví, sociálních či jiných veřejných službách.

Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu
Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu

Šéf japonské vlády Fumio Kišida dnes v rozhovoru s čínským premiérem Li Čchiangem zdůraznil, jak je pro Japonsko a celé mezinárodní společenství důležité zachování míru a stability v Tchajwanském průlivu.