Bývalý český prezident Václav Klaus vystoupil ve čtvrtek 12. března 2020 v pořadu Interview ČT24 v rozhovoru s moderátorem Danielem Takáčem.

V úvodu diskuse o dopadech koronavirové pandemie na českou společnost uvedl: „Myslím, že jsme se v poslední éře vůči světu chovali trošku nezodpovědně. S nadějí, že opravdu všechno vyřeší moderní technika, věda a moderní svět. A ono to tak není,“ uvedl Václav Klaus.

„Prostě se ukazuje, že jsme postaveni před stejné hrozby, jako tomu bylo v minulosti, a nepokorně jsme si mysleli, že nic takového nehrozí. Hrozí. Myslím, že bychom to měli přijmout a podle toho se začít chovat,“ dodal bývalý český prezident.

Prezident Václav Klaus vystoupil ve čtvrtek 12. března 2020 v pořadu České televize Interview ČT24. S moderátorem Danielem Takáčem diskutovali dopady koronavirové pandemie na českou společnost.

„Tím chcete říci, že nám planeta něco vrací? Nezodpovědnost, hamižnost, nenajedenost?“ ptá se následně exprezidenta Daniel Takáč.

„Ano. To všechno,“ odpověděl Klaus a dále naznačil, že na vině celosvětového šíření viru je přílišná globalizace, rušení hranic v důsledku činnosti „globalistů“ a  „multikulturalistů “ , lidí, kteří podporují vize velkých celků jako EU nebo celosvětové otevřenosti a propojenosti zemí a kultur.

„Tím chcete říci, že nám planeta něco vrací? Nezodpovědnost, hamižnost, nenajedenost?“ – Daniel Takáč

„Ano. To všechno…,“ – Václav Klaus

„Měli bychom znovu přijmout, že je lidský život podobným hrozbám vystaven a že s nimi musíme umět žít. Neporučili jsme větru a dešti, a neporučíme ani koronavirům – navzdory všem líbivým představám o moderním světě,“ uvedl Václav Klaus v jiném rozhovoru pro MF Dnes.

„Velmi zřetelně se ukazuje výše ceny za nadměrnou otevřenost světa, za to, že na hranicích nemusíme ukazovat pas. Je to cena za Schengen, tedy za Evropu bez hranic, což jsme se někteří snažili nahlas říkat už dlouhá léta. Většině lidí toto nebezpečí nevysvětlila ani obří vlna masové migrace v roce 2015 a nejsem si jist, zda to většině lidí dostatečně ozřejmí pandemie koronaviru. To, že nemůžeme kontrolovat, kdo a odkud do našeho státu přichází, není žádné vítězství svobody, ale obrovské riziko a potenciální prohra nás všech. Jistě si všichni povšimli, že dnes nikdo nehovoří o Evropské unii,“ dodal Klaus pro MF Dnes.