Milan Kajínek

13. 3. 2020

Bývalý český prezident Václav Klaus vystoupil ve čtvrtek 12. března 2020 v pořadu Interview ČT24 v rozhovoru s moderátorem Danielem Takáčem.

V úvodu diskuse o dopadech koronavirové pandemie na českou společnost uvedl: „Myslím, že jsme se v poslední éře vůči světu chovali trošku nezodpovědně. S nadějí, že opravdu všechno vyřeší moderní technika, věda a moderní svět. A ono to tak není,“ uvedl Václav Klaus.

„Prostě se ukazuje, že jsme postaveni před stejné hrozby, jako tomu bylo v minulosti, a nepokorně jsme si mysleli, že nic takového nehrozí. Hrozí. Myslím, že bychom to měli přijmout a podle toho se začít chovat,“ dodal bývalý český prezident.

Prezident Václav Klaus vystoupil ve čtvrtek 12. března 2020 v pořadu České televize Interview ČT24. S moderátorem Danielem Takáčem diskutovali dopady koronavirové pandemie na českou společnost.

„Tím chcete říci, že nám planeta něco vrací? Nezodpovědnost, hamižnost, nenajedenost?“ ptá se následně exprezidenta Daniel Takáč.

„Ano. To všechno,“ odpověděl Klaus a dále naznačil, že na vině celosvětového šíření viru je přílišná globalizace, rušení hranic v důsledku činnosti „globalistů“ a  „multikulturalistů “ , lidí, kteří podporují vize velkých celků jako EU nebo celosvětové otevřenosti a propojenosti zemí a kultur.

„Tím chcete říci, že nám planeta něco vrací? Nezodpovědnost, hamižnost, nenajedenost?“ – Daniel Takáč

„Ano. To všechno…,“ – Václav Klaus

„Měli bychom znovu přijmout, že je lidský život podobným hrozbám vystaven a že s nimi musíme umět žít. Neporučili jsme větru a dešti, a neporučíme ani koronavirům – navzdory všem líbivým představám o moderním světě,“ uvedl Václav Klaus v jiném rozhovoru pro MF Dnes.

„Velmi zřetelně se ukazuje výše ceny za nadměrnou otevřenost světa, za to, že na hranicích nemusíme ukazovat pas. Je to cena za Schengen, tedy za Evropu bez hranic, což jsme se někteří snažili nahlas říkat už dlouhá léta. Většině lidí toto nebezpečí nevysvětlila ani obří vlna masové migrace v roce 2015 a nejsem si jist, zda to většině lidí dostatečně ozřejmí pandemie koronaviru. To, že nemůžeme kontrolovat, kdo a odkud do našeho státu přichází, není žádné vítězství svobody, ale obrovské riziko a potenciální prohra nás všech. Jistě si všichni povšimli, že dnes nikdo nehovoří o Evropské unii,“ dodal Klaus pro MF Dnes.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Evropský soud rozhodl, že Švýcarsko porušilo lidská práva občanů svou nečinností v oblasti změny klimatu
Evropský soud rozhodl, že Švýcarsko porušilo lidská práva občanů svou nečinností v oblasti změny klimatu

Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že švýcarská vláda porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na jejich ochranu před klimatickými riziky. Úterní rozhodnutí soudu ve francouzském Štrasburku je vítězstvím spolku Verein KlimaSeniorinnen Schweiz.

Budou země EU posílat migranty do třetích zemí po vzoru Itálie?
Budou země EU posílat migranty do třetích zemí po vzoru Itálie?

„Uvidíme, zda vůbec se Itálii bude dařit žadatele o azyl přemísťovat do Albánie. Uvidíme, zda bude plánovaná kapacita přijímacích středisek v Albánii dostačovat. Také bude zajímavé sledovat, zda a jak bude Albánie bránit odmítnutým migrantům v útěku z Albánie do zemí EU.“

„Tohle není můj přítel. Je to jiný člověk!“ Soudní případ dvojí identity
„Tohle není můj přítel. Je to jiný člověk!“ Soudní případ dvojí identity

Přinášíme zajímavý případ ze soudní síně, který se točí kolem vystěhování a údajné dvojí identity.

Místo hasicího přístroje speciální deka. Vědci z Univerzity Karlovy představili svůj nový vynález
Místo hasicího přístroje speciální deka. Vědci z Univerzity Karlovy představili svůj nový vynález

Univerzita Karlova jménem své dceřiné společnosti Charles University Innovations Prague a firmy Walk on Water představila 10. dubna svůj poslední vynález –hasební deku nemající obdoby.

Rodiče si nepřipouštějí zdravotní následky nadváhy u dětí, upozorňují pediatři
Rodiče si nepřipouštějí zdravotní následky nadváhy u dětí, upozorňují pediatři

Problém s váhou, který umocnila koronavirová pandemie, má stále asi čtvrtina dětí. Praxe lékařů nenasvědčuje tomu, že by se situace zlepšila, spíše naopak.