Michal Cabejšek

15. 3. 2020

S tím, jak se šíří koronavirus v USA, se nechal prezident Trump testovat na nákazu COVID-19. Podle sdělení vydaného pro média lékař Bílého domu dr. Sean Conley uvedl, že prezident Trump koronavirus nemá.

Trump se rozhodl podstoupit test na onemocnění COVID-19 poté, co vyvstaly otázky ohledně jeho zdraví, jelikož minulý týden přišel do kontaktu se dvěma infikovanými členy brazilské delegace v hotelu Mar-a-Lago na východním pobřeží americké Floridy.

Výsledky testu prezidenta Trumpa lékařské kanceláře Bílého domu.

Podle doktora Conleyho však pravděpodobnost toho, že se Trump nakazil koronavirem, byla nízká. „Vystavení prezidenta první osobě bylo extrémně omezené (fotografie, podání ruky), a ačkoli trávil více času v blízkosti druhého případu, ke všem interakcím došlo před nástupem příznaků [u těchto jedinců],“ řekl Conley v té době.

Kontrola teplot lidí kolem Trumpa

koronavirus v usa
Lékař z lékařské kanceláře Bílého domu kontroluje teploty novináře před tiskovou konferencí v Bílém domě, 14. března. (JIM WATSON / AFP prostřednictvím Getty Images)

Bílý dům začal kvůli obavám z koronaviru v USA rovněž kontrolovat teplotu kohokoli kolem prezidenta Donalda Trumpa nebo viceprezidenta Mike Pence.

Před tiskovou konferencí 14. března v Bílém domě, které se zúčastnili Trump a Pence, lékař z lékařského úřadu Bílého domu kontroloval teplotu novinářů u vstupu do tiskové briefingové místnosti bezkontaktním teploměrem. Jednomu z členů médií byl kvůli vyšší teplotě odmítnut vstup.

„Z důvodu velké opatrnosti se nyní provádějí teplotní kontroly u každého jednotlivce, který je v úzkém kontaktu s prezidentem či viceprezidentem,“ uvedl ve svém prohlášení mluvčí Bílého domu Judd Deere.

Na tiskové konferenci Trump uvedl, že od 16. března rozšíří zákaz cestování do Evropy a do Spojeného království a Irska.

Bílý dům také uvedl, že každý občan USA v zahraničí se může během zákazu do Spojených států vrátit.

Olympijské hry v Tokiu

Trump v telefonickém rozhovoru s japonským premiérem Šinzó Abem pochválil japonské přípravy na Olympijské hry 2020. Nejvyšší japonští úředníci uvedli, že jsou odhodlaní hostit bezpečné Olympijské hry dle plánu.

Trump se však vyjádřil, že vzhledem k omezení cestování lidí by byla lepší alternativa hry o rok odložit, než-li prázdný stadion.

Související témata

Související články