V souvislosti s nárůstem počtu nakažených nemocí COVID-19 v USA přijímají Kongres, prezident i federální vlády výjimečná opatření. V době psaní článku čítá počet nakažených virem KS Číny ve Spojených státech přes 112 tisíc, z toho přes 1 880 lidí již viru podlehlo.

Epoch Times označuje nový koronavirus, který způsobuje nemoc COVID-19, názvem „virus KS Číny“, protože Komunistická strana Číny existenci nového nebezpečného viru tajila po dobu šesti týdnů a umlčovala hlasy těch, kteří na nebezpečí upozorňovali. V důsledku této cenzury došlo k nekontrolovanému šíření viru po Číně a k rozpoutání globální pandemie.

Stimul ve výši 2,2 bilionu dolarů

Dopad, který má virus KS Číny na americkou ekonomiku, je v novodobé historii nevídaný. Jen za pouhý týden přišly o práci v USA 3 miliony lidí. A dle odborníků jde teprve o začátek.

Na nutnost ekonomických stimulů zareagoval pružně Kongres, kdy ve středu Senát jednohlasně schválil návrh zákona připravený oběma stranami. Ten v pátek schválila po menších průtazích Sněmovna reprezentantů a o několik hodin jej podepsal prezident Trump.

Zákon „CARES act“ umožní vládě podpořit americkou ekonomiku částkou 2,2 bilionu dolarů (2 200 000 000 000).

Z tohoto balíku obdrží většina Američanů 1 200 dolarů a další peníze z celkové sumy půjdou na podporu těm, kteří přišli (nebo teprve přijdou) o práci. Firmy všech velikostí budou mít nárok na půjčky, granty a daňové úlevy. Pro státy, města a zdravotní péči jsou vyčleněny miliardy dolarů.

Povolání vojenských záloh

V pátek podepsal Trump také výkonné nařízení, které zmocňuje ministerstvo obrany a ministerstvo vnitřní bezpečnosti k povolání vojenských záloh a pobřežní stráže do služby.

Nařízení umožňuje povolat zálohy na dobu dvou let a do maximální výše jednoho milionu lidí.

Karanténa New Yorku?

V sobotu americký prezident oznámil, že zvažuje uvalit karanténu na New York, New Jersey a části Connecticutu. New York je na tom z celých USA nejhůře, „patří“ mu přes polovinu celonárodních statistik nakažených.

Při odchodu z Bílého domu řekl Trump novinářům v souvislosti s možnou karanténou: „Právě to zvažuji. Nemusíme to udělat, ale je možné, že dnes se pro karanténu rozhodneme – krátkodobou – na New York, pravděpodobně i na New Jersey, a určité části Connecticutu.“

Čerpáno z článků newyorské redakce: