Cathy He

27. 3. 2020

Skupina sedmi ekonomik (G-7) se shodla na tom, že se bude bránit proti rozsáhlé propagandistické kampani Pekingu, jejímž cílem je popřít vinu čínského režimu za způsobení globální pandemie. Uvedl to 26. března americký ministr zahraničí, Mike Pompeo.

Země G-7 diskutovaly o „úmyslné dezinformační kampani“ čínského režimu během virtuálního setkání, které se konalo o den dříve, uvedl Pompeo.

„Země G-7 se včera jednomyslně shodly, že chápou, že je to riziko, že je to problém… pro EU, Spojené státy i svět. Všichni souhlasili, že se společně této dezinformační kampani postavíme,“ řekl Pompeo v rozhlasové show The Hugh Hewitt s odkazem na diskusi s ostatními státy.

Sdělil, že Japonsko a země EU v G-7 (Francie, Německo a Itálie) pochopily, že čínský režim si upravuje svou verzi o vypuknutí nákazy. 

Režim se „pokouší hodit vinu na druhé, tvrdí, že oni tento problém vyřeší,“ uvedl Pompeo a dodal, že kdyby Čína využila příležitosti a informací, které měla hned na samém začátku, pandemie by dnes nemusela vypadat tak, jak vypadá. 

Byly to právě totalitní praktiky, které zapříčinily rozšíření viru. Jak by mohly být považovány za „lék“

Pokud by čínský režim nezatajoval existenci viru a začínající epidemii po dobu šesti týdnů, nezatýkal ty, kteří se pokoušeli na nebezpečí upozornit, nemusela se situace rozvinout do bodu v jakém je dnes…

Vysoce postavení funkcionáři a vědci v Číně v posledních týdnech opakovaně tvrdili, že virus nepochází z Číny. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí na Twitteru prosazoval nepodloženou spikleneckou teorii, že virus byl do Číny zanesen příslušníky americké armády.

Peking se také v potlačování pandemie aktivně vykresluje jako globální vůdce. Podle odborníků se jedná o součást taktiky režimu propagovat svůj autoritativní model vlády coby alternativu k demokracii.

Pompeo znovu vyzval Peking, aby byl, co se týče informací o viru, transparentní.

„Když máte krizi, jako je tato, nejdůležitější věcí na začátku je zajistit, aby svět získal přístup k údajům, které potřebuje k jejímu zastavení,“ prohlásil Pompeo a dodal, že čínská vláda nekonala v souladu s globálními potřebami.“

„Je důležité, aby svět pochopil, jak to začalo, protože abychom mohli zachraňovat životy, potřebujeme transparentnost,“ řekl americký ministr zahraničí.

Poté, co čínští lékaři na konci prosince přinesli poplašné zprávy o vypuknutí epidemie podobné SARS, místní úřady potlačovaly zásadní informace o nákaze ve Wu-chanu. V době, kdy byla 23. ledna ve městě zavedena karanténní opatření, z Wu-chanu již vycestovalo asi 5 milionů obyvatel, aby na čínský Nový rok navštívili své příbuzné. To umožnilo šíření viru po celé zemi a následně po celém světě.

„Namísto toho, aby proti viru včas zakročili, potlačili volný tok informací. Vyhostili novináře a trestali ty, kteří o tom ve své vlastní zemi mluvili,“ řekl Pompeo.

Počínaje lednem americké úřady opakovaně nabízely Číně, že do Wu-chanu vyšlou tým svých zdravotnických odborníků, aby Číně v boji s epidemii pomohli.  Zatímco Američané původně doporučovali, aby do Číny bylo vysláno 13 odborníků, Peking nakonec pustil do země jen dva.

Přeloženo z původního článku americké edice The Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli
Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli

Dlouhodobá neobjektivita novin při informování o Izraeli a židovských otázkách se podle odborníků zhoršila s přílivem mladých uvědomělých „woke“...

Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou
Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou

Co se tedy mají žáci naučit a kdo revizi vzdělávacích programů dlouhodobě připravoval? Bylo to ministerstvo školství nebo již moc výkonnou ovládají neziskovky? Kdo to všechno platí? Na tyto otázky odpovídám v následující analýze.

„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz
„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz

Tým Archy 21 pořádal setkání známých osobností a veřejnosti, které má být „první z řady akcí k občanskému poučení a posílení z covidové krize“. Řečníci zavzpomínali na tehdejší události...

Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra
Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra

Jaderná fúze je považována za ideální způsob výroby energie, ale navzdory velkému počtu výzkumných projektů se zdá, že její realizace je vzdálena ještě 50 let. Současný průlom je také charakterizován tím, že „je před námi ještě hodně práce“.

„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků
„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků

Nikotin užívá třetina Čechů starších 15 let, přičemž mezi mladými ve věku 15–24 let jde o 50 procent osob. Stabilně roste také oblíbenost ochucených elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Vyplývá to z průzkumu NAUTA, který každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav.