Americký prezident Donald Trump hovořil 30. března s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o hrozbách pro ropný průmysl obou národů, kterým země čelí, jak kvůli pandemii viru Komunistické strany Číny, tak kvůli pokračující cenové válce Moskvy s Rijádem.
Epoch Times označuje nový koronavirus, který způsobuje nemoc COVID-19, názvem „virus KS Číny“, protože Komunistická strana Číny existenci nového nebezpečného viru tajila po dobu šesti týdnů a umlčovala ty, kteří se na nebezpečí pokoušeli upozornit. V důsledku této cenzury došlo k nekontrolovanému šíření viru po Číně a k rozpoutání globální pandemie.
Cena ropy k 30. březnu poklesla na zhruba 20 dolarů za barel, z maxima na začátku letošního roku, kdy cena dosáhla více než 64 dolarů. Tento pokles je způsoben patovou situací mezi Ruskem a Saúdskou Arábií ohledně snižování produkce a také prudkým poklesem celosvětové poptávky v důsledku šíření viru KS Číny.
„Rusko a Saúdská Arábie mají spory, a srazili tak cenu ropy. Nikdy jsem si nemyslel, že to řeknu, ale možná budeme muset ropu navýšit, tak to vyplývá ze situace. Cena je teď totiž hodně nízko,“ sdělil Trump 30. března v pořadu „Fox and Friends“, ještě před rozhovorem s Putinem.
Bílý dům a Kreml neodpověděly na žádost o podrobnosti rozhovoru mezi oběma vůdci. Ruská tisková agentura Interfax však rozhovor potvrdila a uvedla, že Trump požádal o telefonát.
Oba vůdci diskutovali o globálním trhu s ropou a „o možnosti spolupráce mezi oběma zeměmi“ při řešení pandemie COVID-19, podle zprávy z Kremlu zprostředkované Interfaxem.
Den před telefonátem odkoupila ruská vláda venezuelská aktiva v ruském ropném gigantu Rosněfť, pravděpodobně aby obešla sankce uvalené Washingtonem na Rosněfť. Trump poznamenal, že nemá v úmyslu zrušit žádné sankce vůči Rusku.
Pandemie koronaviru a výsledný propad cen ropy povedou k štíhlejšímu, zato silnějšímu ropnému průmyslu, nicméně zároveň navyšují riziko nedostatku ropy, uvedli 30. března analytici z Goldman Sachs.
Rafinerie po celém světě byly kvůli prudkým poklesům poptávky nuceny zastavit provoz. To může způsobit nedostatek ropy a výpadky v dodávkách a vést k vystřelení ceny až na nad 55 dolarů za barel, varuje Goldman Sachs.
„Válka s cenami ropy je kvůli velkému poklesu poptávky irelevantní a znemožnila včasnou koordinaci dodávek,“ informoval Goldman Sachs.
„Rafinerie buď začínají omezovat tok surové ropy, zcela zavírat agregátory anebo v izolovaných situacích, kdy má rafinerie hodně velké problémy, přestávají s produkcí úplně,“ napsal na Twitteru analytik z GasBuddy, Patrick De Haan.
Z původního článku newyorské edice The Epoch Times přeložil: MiC. Článek byl redakčně zkrácen.