Ondřej Horecký

29. 3. 2020

článek aktualizován 30. března 2020

Ve Spojených státech amerických byly podány přinejmenším tři různé žaloby na vládu Čínské lidové republiky. Žalobci ji obviňují ze způsobení globální pandemie a požadují kompenzace za ušlé zisky ve výši bilionů dolarů.

První žaloba byla podána na Floridě už 12. března. Jde o kolektivní žalobu více než tisícovky občanů a firem, kteří byli zasaženi koronavirem neboli „virem Komunistické strany Číny“, jak jej označuje Epoch Times kvůli roli čínské vlády, která epidemii zamlčovala po dobu šesti týdnů a umlčovala ty, kteří se na nebezpečí snažili upozornit.

Mluvčí právnické firmy Berman Law Group, která žalobce zastupuje, uvedl pro japonské veřejnoprávní médium NHK, že Čína je vinna za rozšíření viru do světa z toho důvodu, že epidemii včas nezastavila, a místo toho umlčovala lékaře, kteří na nebezpečí nákazy upozorňovali.

„Tato žaloba není mířena na lidi v Číně. Nikdo neobviňuje Číňany a nikdo neobviňuje čínské Američany. Oni jsou stejně tak jako zbytek světa oběti toho, jak se čínská vláda zachovala či nezachovala.“

Další žaloba byla podána v Texasu právníkem Larrym Klaymanem a jeho advokátní skupinou Freedom Watch společně s firmou Buzz Photos.

Žaloba mířící na čínskou vládu, čínskou armádu a Wuchanský virologický ústav žádá 20 bilionů amerických dolarů a tvrdí, že virus Komunistické strany Číny je biologickou zbraní určenou k masovému zabíjení lidí. Tato zbraň měla být podle žalobců vyvinuta virologickým ústavem ve Wu-chanu.

V žalobě se píše, že virus „byl navržen tak, aby se dal použít proti širokému obyvatelstvu jednoho či více národů, které Čína vnímá jako nepřátele, kupříkladu Spojené státy americké“.

Třetí žalobu podal 24. března úspěšný právní obhájce Robert Eglet z Las Vegas, který zastupuje pět svých klientů – drobných podnikatelů ze stejného města. Těchto pět subjektů podle obhájce reprezentuje desítky milionů podnikatelů a živnostníků v USA, kteří utrpí kvůli epidemii značné finanční ztráty.

Podle Egleta místo sdílení informací o viru Čína celou věc tajila, zastrašovala lékaře, vědce, novináře i právníky, a umožnila tak, aby se epidemie rozšířila do světa, uvedla agentura AP.

„Kdyby byli před světem transparentní, mohlo se to zastavit ve Wu-chanu. Svět se mohl spojit a poslat do Wu-chanu ty správné vědce, kteří by to zastavili přímo tam,“ uvedl před reportéry Eglet.

Byly to právě totalitní praktiky, které zapříčinily rozšíření viru. Jak by mohly být považovány za „lék“

Pokud by čínský režim nezatajoval existenci viru a začínající epidemii po dobu šesti týdnů, nezatýkal ty, kteří se pokoušeli na nebezpečí upozornit, nemusela se situace rozvinout do bodu v jakém je dnes…

Právník rovněž zdůraznil, že jeho kolektivní žaloba není zaostřena na běžné lidi v Číně, ale na tamní režim. „Tato žaloba není mířena na lidi v Číně. Nikdo neobviňuje Číňany a nikdo neobviňuje čínské Američany. Oni jsou stejně tak jako zbytek světa oběťmi toho, jak se čínská vláda zachovala či nezachovala.“

Šance na úspěch

Podle profesora práva na Yale University, Stephena Cartera, nebudou žaloby na Čínu úspěšné, protože podle platného práva a pravidla svrchované imunity nemohou občané jednoho státu žalovat vládu druhé země ani její představitele.

Ne všichni jsou ale skeptičtí k úspěchu právních kroků vůči Číně. James Kraska, profesor mezinárodního námořního práva na Vysoké škole vojenského námořnictva USA, se domnívá, že režim bude muset nést zodpovědnost za porušení mezinárodního práva.

„Čínská lidová republika je smluvním členem mezinárodních zdravotnických ustanovení, stejně jako téměř každý jiný stát na světě. Tato úmluva vyžaduje od států, aby byli velmi otevřené a vstřícné a promptně sdíleli informace o široké škále nemocí včetně nových onemocnění typu chřipky, tak jako je koronavirus,“ uvedl pro Epoch Times Kraska.

Čínská vláda však v tomto případě podle profesora Krasky tuto povinnost nenaplnila.

Mezinárodní zdravotnická ustanovení přikazují členským zemím, aby „včasně, přesně a dostatečně detailně“ informovaly o rizikové události, včetně dat jako jsou laboratorní výsledky, zdroj a typ rizika, počet případů a zemřelých, podmínky ovlivňující šíření choroby a zavedená zdravotní opatření.

Jedna ze státních laboratoří v Číně zmapovala genom viru již 2. ledna, ale čínský režim svět o tom informoval až o týden později. Komunistické straně Číny rovněž trvalo tři týdny od upozornění WHO, že se neznámý koronavirus v zemi objevil, než přiznala, že nákaza je přenositelná z člověka na člověka.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO
Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO

Maďarský parlament dnes schválil vstup Švédska do NATO.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…