Mimi Nguyen Ly

12. 4. 2020

Americký prezident Donald Trump v pátek uvedl, že brzy oznámí novou pracovní skupinu, která se má věnovat znovuotevření hranic Spojených států, a tím oživení ekonomiky. Své rozhodnutí popsal jako „největší rozhodnutí“, jaké kdy učinil.

„Chci otevřít [USA] co nejdříve,“ oznámil Trump novinářům a dodal: „Tato země je určena k tomu, aby byla otevřená, živá a skvělá, ne s lidmi, kteří jsou zavření.“ Americký prezident však upozornil, že vše bude záležet na průběhu epidemie.

V pracovní skupině budou zasedat lidé z ekonomiky i lékaři a Trump by chtěl jména jedinců oznámit v úterý po Velikonocích.

V Americe platí momentálně zákaz vycházení pro přibližně polovinu populace podle toho, jak je v dané oblasti virus Komunistické strany Číny, zvaný také nový koronavirus, rozšířen, uvádí BBC.

Na dotaz, zda by byl nakloněn opětovnému uzavření země v případě, že by došlo k náhlému nárůstu infekce, Trump odpověděl, že tuto myšlenku zváží v závislosti na vážnosti nákazy. V případě, že by šlo o lokalizované události, které se dají zvládnout, nebude podle něj třeba hranice znovu zavírat.

„Sleduji jiné země – v mnoha případech jsou před námi, byly napadeny před námi, byly mezi prvními zasaženými… co dělají a úspěchy, kterých dosahují, to vše má velký vliv,“ řekl Trump.

„Bojujeme s tímto skrytým nepřítelem, který je geniální. Je to génius. Je to génius kvůli způsobu, jakým zaútočil na tolik zemí z tolika různých úhlů… je to velmi tvrdý protivník, ale my vyhrajeme a vyhrajeme velmi rozhodně,“ prohlásil prezident. „Budu se muset rozhodnout a doufám, že z pohledu Boha to bude správné rozhodnutí. Ale říkám bezpochyby: je to největší rozhodnutí, jaké jsem kdy musel udělat,“ pronesl na konferenci Trump.

birx usa
Koordinátorka Bílého domu pro otázku koronaviru, Debbie Birxová, na tiskové konferenci v Bílém domě, 10. dubna 2020. (Alex Wong / Getty Images)

Koordinátorka Bílého domu pro otázku koronaviru, Debbie Birxová, také poukázala na to, že různé státy v USA přistupovaly k pandemii odlišně, přičemž některé státy zakazují lidem vycházet ven, zatímco jiné tak neučinily, a místo toho provádějí rozsáhlejší testování, mapování pohybu nakažených osob a zavírají kontaktní osoby do karantény.

Na otázku jednoho z reportérů, zda předčasné otevření nepovede k většímu počtu obětí, Trump odvětil: „Máte pravdu, pokud jde o otevření a [možnosti, že] by to mohlo vést k dalším úmrtím, ale zavírání doma také vede k úmrtí. Pro tuto zemi je to velmi traumatické, ale zůstat doma, pokud se podíváte na čísla, možná vede k jinému druhu smrti, jenže to je také smrt.“

Viru Komunistické strany Číny podlehlo ve Spojených státech přes 20 tisíc osob.

Data zveřejněná 3. dubna Bureau of Labor Statistics (Úřadem pro pracovní statistiku) ukazují, že americká ekonomika zaznamenala v prvních týdnech po zavedení vládních opatření proti šíření viru ztrátu více než 700 tisíc pracovních míst.

Washingtonský think tank Ústav pro hospodářskou politiku učinil 1. dubna nepříjemnou předpověď, že do července může dojít až ke ztrátě 19,8 milionů pracovních míst.

Epoch Times označuje nový koronavirus, který způsobuje nemoc COVID-19, názvem „virus KS Číny“, protože Komunistická strana Číny existenci nového nebezpečného viru tajila po dobu šesti týdnů a umlčovala ty, kteří se na nebezpečí pokoušeli upozornit. V důsledku této cenzury došlo k nekontrolovanému šíření viru po Číně a k rozpoutání globální pandemie.

K této zprávě přispěl Petr Svab. Zpráva byla redakčně zkrácena, překlad z originálního článku newyorské redakce The Epoch Times: MiC

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Nové pokuty za dopravní přestupky nepotěší řidiče, zato stát si přilepší
Nové pokuty za dopravní přestupky nepotěší řidiče, zato stát si přilepší

Navýšení pokut je výrazné, někdy až několikanásobné. Telefonování za volantem, jízda na oranžovou, překročení rychlosti a podobné nešvary tak nyní vytáhnou řidičům z peněženky větší obnosy peněz.

Kdysi ani v představách, dnes blízká realita. Co je chytrý prach?
Kdysi ani v představách, dnes blízká realita. Co je chytrý prach?

S rapidním rozvojem internetu nano-věcí a těl se vyvíjí různé moderní technologie. Jsou to různí nano-roboti a nano-senzory. Mezi vědci se uchytil i název chytrý prach.

Francie vydala zákon, který umožňuje stíhat kritiky covidových vakcín, říká opozice. Opravdu?
Francie vydala zákon, který umožňuje stíhat kritiky covidových vakcín, říká opozice. Opravdu?

Ve Francii proběhl neobvyklý parlamentní boj za legislativní dodatek týkající se léčby pacientů. Podle kritiků může být použit pro zastrašování kritiků schválených léčiv jakými jsou například mRNA vakcíny proti onemocnění covid-19.

Čína spojuje malé banky s většími jako dočasné řešení hrozící finanční krize
Čína spojuje malé banky s většími jako dočasné řešení hrozící finanční krize

Čínské úřady v současné době urychlují konsolidaci a fúze malých a středních finančních institucí ve snaze zmírnit dopady případné finanční krize.

Osmiletý šachový talent porazil na turnaji velmistra, jako nejmladší v historii
Osmiletý šachový talent porazil na turnaji velmistra, jako nejmladší v historii

Osmiletý chlapec původem z Indie Ašvat Kaušik se zapsal do historie, když se stal nejmladším hráčem, který kdy porazil šachového velmistra v klasické turnajové partii.