Zatímco svět reaguje na šíření wuchanského koronaviru čím dál přísnějšími opatřeními, čínská komunistická strana stupňuje mediální aktivity a snaží se využít epidemii ke svým vlastním politickým účelům.

Ekonomka a expertka na Čínu Che Čching-lien ve svém tweetu z 2. března na základě analýzy mediálních výstupů komunistické strany vypozorovala, že čínská státní média a úřady používají čtyři strategie pro vytváření „nových příběhů“ ve spojitosti s epidemií koronaviru:

„1. Dejte tragédii pozlátko úžasné události. Protlačujte pozitivní příběhy hrdinů a umlčte disidenty.

2. Prosazujte narativ o tom, že virus vznikl v USA.

3. Prohlašujte, že ,bitvu jsme opět vyhráliʻ.

4. Ukažte, jak ,Čína zachraňuje světʻ.“

Pozitivní příběhy na pozadí tragédie

V duchu těchto čtyř postupů uspořádala oblast Min-chang v Šanghaji 28. února interní setkání místních funkcionářů a stranických lídrů, aby společně prodiskutovali postup při šíření „nového příběhu“.

„Musíme vystavět obrannou linii online i offline, abychom vyhráli válku proti epidemii koronaviru,“ prohlásil místní vedoucí komunistické strany Ni Jao-ming podle interní kopie jeho proslovu na setkání. Válka online zahrnuje „striktní kontrolu informací na internetu“, zatímco válka offline znamená, že funkcionáři by měli „vytvořit a sestavit sérii literárních a uměleckých děl, která mohou inspirovat bojového ducha lidí,“ uvedl Ni.

Ústřední čínská vláda také nedávno vyhlásila 113 lékařských týmů a 506 nemocničních pracovníků „vzorovými občany“ kvůli jejich nasazení při boji s epidemií. Mezi oceněnými nemocničními pracovníky je 34 zesnulých v důsledku nákazy koronavirem, většina z nich zemřela na náhlé kardiovaskulární a cerebrovaskulární onemocnění, pravděpodobně z přetížení.

Nečínský koronavirus

Jako kdyby výše zmíněnou „příručku čtyř postupů“ četl i Čao Li-ťien, mluvčí čínského ministerstva zahraničí, jehož slova zazněla v pořadu China in Focus televize NTD: „Některá média tvrdí, že koronavirus je ,čínskýʻ virus, bez jakéhokoliv důkazu. Intrikaří, aby svedli zodpovědnost za epidemii na Čínu. Jsou zcela motivováni zlými záměry.“

Čung Nan-šan, šéf týmu Čínské národní zdravotnické komise, sekundoval: „Můžeme to podat takhle: [virus] se prvně objevil v Číně, ale není jisté, že z Číny pochází.“

To je velký posun v narativu. Ředitel čínského Centra pro kontrolu nemocí, Kao Fu, totiž ještě před nedávnem tvrdil, že: „Zdrojem je místo, zvané Tržiště s mořskými plody Chua-nan.“ Čínský režim to vysvětluje tak, že dříve neměli jiné vysvětlení, ale nyní se prostě „změnila situace“.

„Hlavním důvodem toho, proč změnili své tvrzení, je otázka zodpovědnosti. Kdyby virus skutečně vznikl v Číně, potom by byl komunistický režim přinejmenším zodpovědný z morálního hlediska.“ – komentátor Ťing-jüan Tchang

Ťing-jüan Tchang, komentátor událostí v Číně, žijící v USA, to v pořadu China in Focus vysvětluje takto: „Hlavním důvodem toho, proč změnili své tvrzení, je otázka zodpovědnosti. Kdyby virus skutečně vznikl v Číně, potom by byl komunistický režim přinejmenším zodpovědný z morálního hlediska. Nemoc se nyní rozšířila do více než 70 zemí.“

„Mnoho lidí zemřelo a počet mrtvých neustále narůstá. To je pro komunistickou stranu velká morální zodpovědnost. Proto se teď snaží šířit narativ, že Čína je oběť.“ „Takže jestliže je Čína obětí, odkud ten virus pochází? Snaží se tedy shodit zodpovědnost na mezinárodní společenství,“ dodává Ťing-jüan Tchang.

Italský koronavirus? Japonský koronavirus?

Massimo Introvigne, ředitel italského Centra pro výzkum nových náboženství, ve svém článku z 9. března na serveru Bitter Winter zachycuje nedávné události v Itálii:

„Před pár dny jsem otevřel e-mail a našel zprávu od svého čínského kolegy, který se mne ptal, zda jsem v bezpečí před ,italským viremʻ. Nikdy jsem v souvislosti s COVID-19 neslyšel slovní spojení ,italský virusʻ, ale pak jsem zjistil, že ostatním přišly podobné e-maily a že Japonců se jejich čínští přátelé ptají, zda byli nějak zasaženi ,japonským viremʻ.

„Komunistická strana Číny se snaží ,počínštitʻ všechno, včetně všech náboženství. Jedinou věcí, kterou se snaží ,odčínštitʻ, je virus,“ podotýká Introvigne.

Zmiňuje dále, že 9. března katolický deník La Croix International zveřejnil investigativní zprávu, citující důvěrné informace, které byly zaslány čínským ambasádám a „spolucestujícím“ (což znamená: přátelé komunismu) po celém světě. Příznivci čínského režimu byli pobízeni k tomu, aby trvali na tom, že „přestože virus drtivě zasáhl Wu-chan, místo jeho původu není známo. Nyní se provádí nové studie, aby se lokalizoval skutečný původ viru“.

Koronavirus jako „biologická zbraň Ameriky“

Strana napřed popírala jakoukoliv možnost genové manipulace, která by mohla vést ke vzniku nového koronaviru, a nazvala takovou hypotézu „konspirační teorií“. V současné době však začíná tvrdit, že je koronavirus biologickou zbraní USA.

Čínské státní médium Global Times 6. března 2020 citovalo íránské představitele, kteří prohlašovali, že virus může být produktem americké biologické války, a že Čína a Írán jsou jejími prvními terči. „Západní kapitalismus vždy chtěl zničit Čínu, a má jen jeden způsob – biologické zbraně.“

Global Times, Beijing New a další média dále úmyslně chybně přeložily do čínštiny rozhovor amerického kongresmana Harleye Roudy a ředitele amerického Úřadu pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Roberta Redfielda ve Sněmovně reprezentantů. Jde o snahu vyvolat v čínských čtenářích dojem, že na koronavirus už zemřelo velké množství Američanů, protože mnoho zemřelých v důsledku chřipky nebylo předtím testováno na koronavirus. „Podle amerického CDC je v tomto období přinejmenším 34 milionů Američanů nakaženo chřipkou a 20 000 z nich zemřelo.“

V reakci na to napsal ve čtvrtek 12. března tiskový mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien v angličtině na svém twitteru: „Někteří zemřelí v důsledku chřipky byli ve skutečnosti nakaženi COVID-19, přiznal to Robert Redfiled z amerického CDC ve Sněmovně reprezentantů.“

Čao Li-ťien poté v druhém tweetu pokračoval v ofenzivě: „CDC byl chycen při činu. Kdy se objevil pacient nula v USA? Kolik lidí je nakaženo? … Mohla to být armáda USA, kdo epidemii do Wu-chanu zanesl. Buďte transparentní! USA nám dluží vysvětlení!“ napsal. 

Komentátor Tchang situaci vysvětluje důvody takovéto propagandy v pořadu China in Focus následovně: „Původ tohoto viru je extrémně důležitou otázkou a je klíčovým prvkem pro kontrolu tohoto onemocnění. Teď však čínská komunistická strana používá propagandu na celonárodní úrovni, aby šířila falešné informace, kalila vodu a vytvářela zmatek. Může se kvůli tomu opozdit zjištění pravého původu viru. Země po celém světě kvůli tomu mohou mít problém epidemii zvládnout.“

Čína „ochraňuje lidstvo“

Nákaza COVID-19 v Číně podle informací čínského režimu ustupuje (podle čínské Národní zdravotní komise, kterou 12. března citovala agentura Reuters, již epidemie v Číně dosáhla svého vrcholu a počet případů výrazně klesá). Někteří experti však upozorňují na to, že data předkládaná čínskými úřady jsou od začátku podhodnocována a různými způsoby zkreslována.

Pod heslem „sdíleného osudu lidstva“ čínský režim nyní prohlašuje, že Čína využije svých „úspěšných zkušeností“, aby pomohla světu ovládnout epidemii a zabránit jejímu dalšímu šíření.

11. března vyslala Čína sedmičlenný lékařský tým do Itálie. Ve skupině byli lékaři a experti z čínských univerzit, Čínského červeného kříže a z čínského Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. Více než deset čínských hlavních médií pochválilo Maurizia Massariho, stálého zástupce Itálie v Evropské unii, za jeho komentáře týkající se čínské pomoci.

Čínská ambasáda ve Francii 2. března v článku na svých webových stránkách vychvalovala čínský režim za akci na ochranu „komunity sdíleného osudu lidstva“ před virem. Tento výraz často používá Peking, který takto propaguje své geopolitické ambice, jako například v rámci projektu Iniciativa pásu a stezky (Nová Hedvábná stezka).

Článek rovněž chválil čínského prezidenta za to, že sdílel informace o čínských preventivních opatřeních s představiteli více než 10 zemí.

11. března Peking oznámil na tiskové konferenci, že cestující, kteří přiletí do Pekingu z jakékoliv cizí země, musí být umístěni do 14-denní karantény, aby tak zdůraznil, že nyní je to Čína, kdo se musí bránit před náporem infekce ze zahraničí.

Epicentrum pod kontrolou?

Velká obrazovka ukazuje čínského vůdce Si Ťin-pchinga v ochranné roušce během jeho návštěvy Wu-chanu, ve večerním zpravodajství čínské státní televize CCTV, 10. března 2020. (Kevin Frayer / Getty Images)
Velká obrazovka ukazuje čínského vůdce Si Ťin-pchinga v ochranné roušce během jeho návštěvy Wu-chanu, ve večerním zpravodajství čínské státní televize CCTV, 10. března 2020. (Kevin Frayer / Getty Images)

Avšak navzdory tomu, co o perfektním zvládnutí epidemie tvrdí čínská státní média a stránky ambasád, čínští internetoví uživatelé tvrdí, že situace ve Wu-chanu a dalších velkých čínských městech, jako jsou Peking a Šanghaj, je stále vážná.

Před návštěvou prezidenta Si Ťin-pchinga ve Wu-chanu například 10. března zavřela místní vláda všech 14 provizorních nemocnic, které byly zřízeny k léčbě pacientů s mírnými příznaky, s tím, že vzhledem k menšímu počtu pacientů již těchto zařízení není potřeba.

Při návštěvě vicepremiérky Sun Čchun-lan ve Wu-chanu lidé křičeli z oken: „Podvod! Všechno je to podvod!“

Podle příbuzného wuchanského lékaře, který si nepřál být jmenován, však někteří z propuštěných pacientů ve skutečnosti nebyli zcela vyléčeni a po návratu domů nakazili virem své sousedy v oblasti Chan-jang. Uvedl to v rozhovoru pro televizi NTD. „Pokud vím, mnoho těchto propuštěných pacientů bylo oficiálně prohlášeno za uzdravené,“ dodal s tím, že oficiální čísla nakažených komunistická strana neustále mění, aby zakryla skutečnost.

Podél ulice, kudy procházel Si, zachytili místní obyvatelé na mobilní telefony odstřelovače na střechách výškových budov. Wuchanský úřad veřejné bezpečnosti také vyslal dva policisty do každé domácnosti v dané oblasti, zřejmě proto, aby zajistili, že obyvatelé Wu-chanu nebudou ze svých domovů hlasitě protestovat, tak jako se to stalo o týden dříve při návštěvě vicepremiérky Sun Čchun-lan, kdy lidé křičeli z oken: „Podvod! Všechno je to podvod!“

„Názorně vidíme, že epidemie koronaviru v Číně je velice vážná, což je naprosto odlišné od toho, co tvrdí vládní představitelé. Číňané sami vidí, co se děje okolo nich,“ komentuje situaci Tchang.

„(Režim) se snaží lidi oklamat tím, že je přiměje si myslet, že virus pochází ze Spojených států, a tak vyvolat v Číňanech nenávist vůči USA. Potom nebudou přemýšlet nad tím, co dělá režim v Pekingu,“ dodává Tchang.

A tím, že bude režim zdůrazňovat závažnost epidemie mimo Čínu, „může lidem tvrdit, že Čína má lepší systém“, uzavírá Tchang.

Článek byl sestaven s využitím článků redaktorky Nicole Hao z newyorské redakce Epoch Times.