Ředitel pohřební služby v čínském městě Ťi-ning prozradil Epoch Times, že některá mrtvá těla, poslaná z místních nemocnic, měla na úmrtním listě uvedenu jako příčinu smrti „neznámý zápal plic“.

Ťi-ning leží v provincii Šan-tung na východě Číny. Ředitel dané pohřební služby měl obavy z toho, že se místní komunističtí funkcionáři snaží zatajovat oběti koronaviru, aby si nevysloužili trest od vyšších kádrů.

„Můj personál ví jen, jak spalovat těla, z medicíny toho moc neví. Když nemocnice uváděly, že příčina smrti je neidentifikovaný zápal plic, personál to vyděsilo,“ uvedl minulý týden ředitel pohřebnictví v rozhovoru s čínským vydáním našeho deníku.

Podle jeho slov dostali v únoru ke kremaci čtyři nebo pět mrtvol, kde byla jako příčina smrti uvedena „neznámý zápal plic“. Tato těla jim poslali 1. a 2. městská nemocnice.

Ředitel podal začátkem února dvakrát oficiální stížnost na město v obavě, že se úřady snaží tajit oběti koronaviru a že jeho lidé mohou být nakaženi. „Nemocnice jsou vybaveny na to, aby jasně stanovily příčinu úmrtí, ale neudělaly to,“ tvrdí muž.

koronavirus cina
Screenshot z interní databáze města Ťi-ning, kde je zaznamenaná telefonní stížnost ředitele pohřební služby. Soukromé informace jsou skryty. (poskytnuto Epoch Times)

Po sérii stížností přes horkou linku už pohřebnictví mrtvoly se zápalem plic nedostávalo. Tato praxe ustala po 21. únoru. „Těla zemřelá na zápal plic byla poslána do jiných pohřebních služeb ve městě,“ sdělil nám ředitel.

Když Epoch Times kontaktoval 2. městskou nemocnici, sdělili nám, že jejich zařízení není vybaveno na léčbu COVID-19 a nedokáže určit, zda je pacient koronavirem nakažen nebo ne.

V 1. městské nemocnici nám oznámili, že testy na COVID-19 provádějí, ale musí to nejdřív schválit lékař. Zda některý z pacientů na chorobu zemřel, nám odmítli sdělit. Stejně tak odmítli prozradit, jaká kritéria lékaři používají, aby rozhodli o tom, zda je pacienta vhodné otestovat na přítomnost koronaviru.

Přeloženo z původního článku naší newyorské redakce.