Nicole Hao

3. 3. 2020

Čínská vláda hlásí v posledních týdnech nižší počty nakažených koronavirem, a tak se může zdát, že epidemie v Zemi středu ochabuje.

Epoch Times (čínské edici) se před časem podařilo získat tajné interní dokumenty z provincie Šan-tung, kde místní úřady záměrně uváděly nižší počty nemocných.

Očití svědkové v provincii Chu-pej, kde epidemie začala, nám také sdělili, že řada lidí nebyla diagnostikována a nemohla ani tudíž být léčena, i navzdory tomu, že vykazovali příznaky. Důvodem bylo, že nemocnice v regionu byly zahlceny neustále proudícími pacienty a neměly dostatek testovacích sad.

Teď to navíc vypadá, že některé úřady chtějí po svých zaměstnancích, aby zničili dosud shromážděná data o koronaviru.

Ničení dat

Epoch Times získal kopii dokumentu z 23. února, který zaslala zdravotní komise třímilionového města Čchao-jang svým podřízeným úřadům a orgánům.

Píše se v něm, že na základě instrukcí z provincie Liao-ning, kam město Čchao-jang patří, musejí být zničeny všechny dokumenty a data o epidemii koronaviru, které dotyční v minulosti obdrželi.

Official Document From Chaoyang City 1200x1705
Tajný úřední document od zdravotní komise ve městě Čchao-jang. 23. února 23020. (poskytnuto Epoch Times)

Všichni zaměstnanci, kteří měli k datům přístup, museli navíc podepsat závazný slib, že smažou všechny relevantní dokumenty ze svých počítačů, notebooků, smartphonů, externích disků atd.

Smazány měly být také screenshoty a snímky těchto dokumentů a pracovníci se museli zavázat, že nebudou dané dokumenty s nikým sdílet.

koronavirus, slib úředníků
Závazný dokument, kde úředníci slibují, že nevyzradí informace o zničených datech týkajících se epidemie koronavirusu. (poskytnuto The Epoch Times)

Epoch Times rovněž dostal k dispozici screenshoty interní softwarové databáze zdravotní komise města Čchao-jang. Je zde vidět, že dokument s názvem „Informace o blízkých kontaktech osob s novým koronavirem“ byl smazán.

koronavirus databáze
Screenshot interní databáze, kde je vidět, že dokumenty o epidemii koronaviru byly smazány několika úřady a orgány v jurisdikci města Čchao-jang. (poskytnuto Epoch Times)

Na dalších snímcích počítačové obrazovky, které jsme obdrželi, je ukázáno, že dokumenty o koronaviru smazalo 13 různých oddělení podléhajících magistrátu.

Skrývání pravdy

Epoch Times již informoval o případu v provincii Šan-tung, kde oficiálně zveřejněná data místní zdravotní komise uváděla počty nakažených 1,36 až 52 krát nižší než interní čísla sesbíraná Střediskem pro kontrolu a prevenci nemocí.

Čínský týdeník Caixin přinesl 26. února reportáž, kde napsal, že městští úředníci ve Wu-chanu, kde se koronavirus vynořil jako první, o epidemii věděli předtím, než s tím přišli na veřejnost.

Caixin vyzpovídal zdravotnického pracovníka v nemocnici Xinhua ve Wu-chanu, který prohlásil, že už do 29. prosince 2019 přišlo do zařízení sedm pacientů s novým koronavirem a že úřady o tom byly informovány již od 27. prosince.

Další osoba, s níž reportéři týdeníku hovořili, byl doktor Čau Su z Ústřední wuchanské nemocnice. Ten uvedl, že prvního pacienta s příznaky koronaviru přijímal 20. prosince.

Že je 27 lidí nakaženo „neznámým virovým onemocněním plic“ oznámila zdravotní komise ve Wu-chanu teprve 31. prosince a vláda v Pekingu začala přiznávat závažnost epidemie až 20. ledna, kdy uznala, že virus je nakažlivý.

Reportáž Caixinu byla smazána z internetu záhy po publikaci, ale článek byl aktivisty zkopírován na jinou stránku.

Přeloženo z původního článku newyorské edice The Epoch Times.

Související články

Přečtěte si také

„Dotklo se to mého srdce,“ říká o pražské premiéře Shen Yun psychoterapeutka s kořeny v Mongolsku
„Dotklo se to mého srdce,“ říká o pražské premiéře Shen Yun psychoterapeutka s kořeny v Mongolsku

První večerní představení souboru Shen Yun v Kongresovém centru přilákalo více než jeden a půl tisíce diváků. Po představení chválili zajímavé příběhy jednotlivých představení, patentované digitální velkorozměrové kulisy, nádherné barvy a výkony tanečníků.

Agrární komora hlásí posun, ministr Výborný podporu – ale odmítá ultimáta. Rozhodne se o protestu v pondělí?
Agrární komora hlásí posun, ministr Výborný podporu – ale odmítá ultimáta. Rozhodne se o protestu v pondělí?

Po včerejší tiskové konferenci, kdy agrárníci dali ministru zemědělství a vládě pět požadavků, hlásí Agrární komora posun. V pondělí se bude ještě radit, a eventuálně se rozhodne o protestu předběžně avizovaném na 7. března v Praze.

Jiří Hynek, nový kandidát Svobodných do europarlamentu, o obstrukcích vůči českému obrannému průmyslu
Jiří Hynek, nový kandidát Svobodných do europarlamentu, o obstrukcích vůči českému obrannému průmyslu

Bývalý kandidát na prezidenta Jiří Hynek půjde do eurovoleb za Svobodné. Jako prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu pozoruje v Evropě obstrukce západních zemí vůči českému obrannému průmyslu. A jaké má výtky vůči samotné EU?

Jak odbourat všechny bariéry pro „co nejsnazší vstup vakcín na český trh“. Seminář o vakcinační strategii
Jak odbourat všechny bariéry pro „co nejsnazší vstup vakcín na český trh“. Seminář o vakcinační strategii

Na půdě Senátu diskutovali zástupci Sněmovny, Senátu a vakcinologické společnosti a zdravotních pojišťoven o vakcinační strategii a současné situaci v systému povinného očkování. Nabízíme videozáznam semináře...

Více než miliarda lidí je obézních, nejhorší situace je v ostrovních zemích
Více než miliarda lidí je obézních, nejhorší situace je v ostrovních zemích

Na světě je více než miliarda obézních osob, uvedl server BBC News s odkazem na studii publikovanou v odborném časopise The Lancet.