Austrálie dá na výzkum koronaviru 2 miliony

Australský premiér Scott Morrison oznámil dnes, že jeho vláda věnuje na výzkum a vývoj vakcíny proti novému koronaviru, pojmenovanému COVID-19, dva miliony australských dolarů.

„Po celém světě probíhá spousta výzkumných projektů, které se věnují přesně tomuto úkolu a Austrálie v tom sehraje svou roli. Tady v Doherty (Peter Doherty Institute) se v této oblasti dělá hodně práce a my tuto práci budeme dál podporovat. Chceme, aby na tom pracovalo co nejvíc těch nejlepších mozků v Austrálii,” prohlásil Morrison.

Ředitel nemocnice ve Wu-chanu zemřel na koronavirus

Ředitel nemocnice ve Wu-chanu, kde epidemie koronaviru COVID-19 začala, zemřel na tuto chorobu.

Padesátiletý Liou Č’-ming, který se těšil dobrému zdraví, zemřel podle prvních zpráv v noci 17. února. Úřady jeho smrt oznámily o den později. Jde zatím o nejvýše postaveného funkcionáře ve zdravotnictví, který se stal obětí koronaviru.

Jak uvedla čínská Národní zdravotní komise, na virus COVID-19 zemřelo přinejmenším šest dalších zdravotních pracovníků.

Patrně nejznámější obětí je doktor Li Wen-liang, oftalmolog z Wuchanské ústřední nemocnice, který jako jeden z prvních varoval před novým, rychle se šířícím virem podobnému SARS, a byl za to policií ostře napomenut s odůvodněním, že šíří falešné zprávy.

Doktor Li, který varování uveřejnil na sociální síti 30. ledna, se virem nakazil od pacienta a nedlouho poté onemocněli i jeho rodiče. Zemřel 7. února ve věku 34 let. Zůstal po něm pětiletý syn a těhotná manželka.

Siao-kan: nikdo nesmí ven

Město Siao-kan v provincii Chu-pej oznámila další zpřísněná opatření v souvislosti s koronavirem.

Podle oficiálního účtu města na sociálních sítích mají všichni obyvatelé zakázáno vycházet z domu. Těhotné ženy a lidé, kteří potřebují do nemocnice, mohou domácnost opustit pouze ve vyhrazených časech a pohybovat se po předem určené trase. Porušení se má trestat deseti dny ve vazbě.

koronavirus cina
Cestující v šanghajském metru s maskou jako ochranou před nakažením virem; 12. února 2020. (NOEL CELIS / AFP via Getty Images)

Pan Cchaj ze Siao-kanu se svěřil, že je doma zavřený už skoro měsíce. „Už nemám žádné peníze. Jestli nepůjdu ven něco si vydělat, nebudu mít z čeho žít.“

Omezení v Pekingu a Šanghaji

Uživatel internetu, který bydlí v obytném bloku v městské části Š’-ťing-šan v Pekingu, publikoval 13. února na internetu video, které ukazuje, že blok je kompletně uzavřený. V bloku bydlí kolem jedné tisícovky rodin.

Podle autora videa je v komplexu spousta nakažených virem COVID-19. Pekingské Centrum pro kontrolu a prevenci chorob upozornilo místní funkcionáře, aby se připravili na „válečné podmínky“.

Magistrát hlavního města vydal 14. února nařízení, že všechny osoby, které do Pekingu přijedou z jiných měst v Číně, musí podstoupit 14-denní karanténu.

Úřady zveřejnily 16. února případ člověka, který se 30. ledna vrátil z jiného města a druhý den šel do práce. Osmého února našli u jednoho z jeho příbuzných koronavirus a následně byl diagnostikován také daný muž. Minimálně jeden z jeho kolegů je nyní virem nakažen také.

koronavirus cina
Číňanka čeká na autobus při téměř poloprázdné cestě v Pekingu. 13. února 2020. (Kevin Frayer / Getty Images)

Také Šanghaj zpřísnil bezpečnostní opatření a zakázal vstup do metropole všem, kdo zde nemají nahlášený trvalý pobyt.

Jeden podnikatel ze Šanghaje vysvětlil na svém účtu na sociální síti WeChat, co se dozvěděl od úřadů. Muž provozuje obchod s potřebami pro domácí mazlíčky a nedávno dostal příkaz krám zavřít.

„Vedoucí ze správy tržiště mi oznámili, že epidemie se najednou zhoršila a že den předtím bylo diagnostikovaných přes tři tisíce pacientů. Pověděli mi, že v provozu můžou být jen supermarkety, lékárny, nemocnice a některé restaurace. Ostatní krámy musí zavřít.“

Do rychle postavené nemocnice teče

Provizorní nemocnice ve Wu-chanu, kterou nechal čínský režim překotně vystavět za 10 dnů, aby pokryla potřeby péče o nakažené koronavirem ve městě, se potýká se stavebními nedostatky.

Jak ukazuje toto video, do budov na vícero místech zatéká.


Originální články:

https://www.theepochtimes.com/chinese-cities-enact-more-restrictive-measures-to-contain-coronavirus_3240195.html
https://www.theepochtimes.com/hospital-director-in-coronavirus-epicenter-wuhan-dies-of-infection_3241461.html