Leoš Strnad

1. 2. 2020

Názor

Místní vláda provincie Chu-pej pořádala 26. ledna tiskovou konferenci ohledně nového koronaviru, které se účastnil guvernér provincie Wang Siao-tung, místní generální tajemník komunistické strany Pie Pi-siung a starosta hlavního města provincie Wu-chanu Čou Sien-wang.

Guvernér řekl, že ohledně ochranných roušek má jeho provincie „jistou výhodu“. Ve městě Sien-tchao dokážou podle guvernéra údajně vyrobit 10,8 miliard ochranných roušek za rok. O chvíli později někdo z přítomných poslal guvernérovi cosi napsaného na kusu papírku. Wang se následně opravil a řekl, že se přeřekl a město ve skutečnosti umí vyrobit pouze 1,8 miliard roušek. Poté se guvernér vrátil k připraveným skriptům a opět se opravil s tím, že konečné číslo o roční produkci roušek je pouze 1,08 milionů kusů.

Guvernér provincie Chu-pej Wang Siao-tung během tiskové konference právě obdržel papír s opraveným údajem o počtu vyráběných roušek.

Všichni přítomní členové vládnoucí komunistické strany přitom působili poněkud zvláštně. Například starosta měl nasazenou roušku obráceně a tajemník strany ji měl nasazenou tak, že mu nezakrývala nos.

Jiný den v exkluzivním interview pro čínskou státní televizi CCTV provedl starosta Wu-chanu Čou Sien-wang, vědomě či nevědomě, skandální doznání, že odhalit veřejnosti informace o existenci nového viru mohl až po schválení centrální vlády. V zemi řízené totalitní vládou to není nic překvapujícího, a právě proto je otevřené přiznání starosty o zamlčování epidemie v tomto ohledu vskutku výjimečným projevem pravdomluvnosti.

Zkušenosti ze SARS

Při vzpomínce na epidemii SARS, kterou se čínské úřady také snažily utajit, nám to odhaluje pravdu o tom, jak obludný systém vlastně komunistická státostrana vybudovala. Jde o systém založený na strachu, ve kterém se nižší funkcionáři neodvažují konat, pokud nemají jistotu, že to nebude proti vůli nejvyšších pater. A to ani tváří v tvář hrozící pandemii. Režim má totiž jiné priority než ochranu zdraví a života obyvatel. Zejména je nutné udržovat maximální kontrolu a vedoucí úlohu strany.

Tento přístup se přitom až příliš podobá snahám vlády utajovat informace o epidemii SARS v roce 2003. Dceřiné médium Epoch Times, Televize NTD v té době informovala o šířící se epidemii o celé 3 týdny dříve než čínská státní média. Tehdy se epidemie SARS rozšířila až do Hongkongu a odtud pak do dalších 37 zemí světa, kde se jí nakazilo 8 422 lidí, z nichž 916 zemřelo.

V případě nového viru čínské úřady dlouho tajily fakt, že se vir dokáže přesunout z člověka na člověka. Ústřední vláda také asi po dobu deseti dní nedovolila městským nemocnicím ve Wu-chanu virus diagnostikovat. A to i přesto, že k tomu měly vše potřebné. Testy se tak musely posílat do laboratoří v Pekingu. To vše stálo potřebný čas a přispělo k novým nakažením.

Komunistický režim přitom dělá, co může, aby se před světem vykresloval jako řešitel celé situace. Je to však ten stejný stranicko-byrokratický aparát, který problémy pomohl způsobit. Je vysoce pravděpodobné, že tento fakt postupně dojde i samotným Číňanům.

Totální kontrolu nad svými obyvateli režim vnímá jako manifestaci síly. Jak se však ukazuje na příkladu (ne)řešení koronaviru ve Wu-chanu, je posedlost kontrolou všeho dvousečná zbraň, která se časem může obrátit proti samotnému režimu.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Okamura má zaplatit pokutu 20 000 Kč kvůli výroku vůči Bartoškovi, rozhodl výbor
Okamura má zaplatit pokutu 20 000 Kč kvůli výroku vůči Bartoškovi, rozhodl výbor

Lídr SPD Tomio Okamura má zaplatit pokutu 20 000 korun za přirovnání místopředsedy Sněmovny Jana Bartoška k novodobému Hitlerovi.

Pavel jmenoval nové ministry: pro místní rozvoj Kulhánka a průmyslu Vlčka
Pavel jmenoval nové ministry: pro místní rozvoj Kulhánka a průmyslu Vlčka

Prezident Petr Pavel dnes ráno na Pražském hradě jmenoval ministry pro místní rozvoj Petra Kulhánka (za STAN) a průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN).

Máme firmy zavřít nebo se přestěhovat? Zástupci českého těžkého průmyslu chtějí po vládě realistický plán dekarbonizace
Máme firmy zavřít nebo se přestěhovat? Zástupci českého těžkého průmyslu chtějí po vládě realistický plán dekarbonizace

Zástupci českých firem z energeticky náročných odvětví dnes vyzvali vládu k realističtějšímu zpracování Národního klimaticko-energetického plánu (NKEP), který nastiňuje směrování energetické a klimatické politiky státu na dalších 25 let.

Severní Korea zřejmě po posílení vojenských vztahů s Ruskem vyšle vojáky na Ukrajinu, tvrdí Soul
Severní Korea zřejmě po posílení vojenských vztahů s Ruskem vyšle vojáky na Ukrajinu, tvrdí Soul

Severní Korea pravděpodobně vyšle příslušníky svých pravidelných ozbrojených sil na Ukrajinu, aby podpořila válečné tažení Ruska.

S Jarmilou Klímovou o jednotné medicíně, příliš jednoduchých řešeních nemocí i negativní proměně dnešních rodin vlivem sociálních sítí
S Jarmilou Klímovou o jednotné medicíně, příliš jednoduchých řešeních nemocí i negativní proměně dnešních rodin vlivem sociálních sítí

S doktorkou Jarmilou Klímovou jsme si povídali o tom, co je to jednotná medicína, s jakými problémy se přístup jednotné medicíny setkává či co je podle doktorky největší problém západní medicíny.