Díky průběhu epidemie koronaviru ve Wu-chanu si řada Číňanů uvědomila, že jim vláda a státní média neříkají pravdu, anebo přinejmenším ne celou pravdu.

Lékaři, sestry a další občané, kteří sdílí na sociálních médiích své zkušenosti s onemocněním, se nyní stali terčem státních úřadů.

Podle hlavního zpravodajského portálu Xinhua, který podléhá čínskému režimu, publikovala oblíbená sociální síť WeChat 25. ledna oznámení varující, že „ti, kdo budou šířit pomluvy o nové formě zápalu plic“, budou potrestáni.

„Všichni, kdo rozšiřují falešné zprávy a narušují tak společenský pořádek, budou čelit třem rokům ve vězení, vazbě nebo disciplinárnímu řízení. Ti, kdo způsobí vážné následky, dostanou 3-7letý trest odnětí svobody,“ uváděla zpráva.

Spisovatel na volné noze, Ťiang Li-ťün, uvedl 26. ledna na Twitteru, že mu zrušili účet na WeChatu. Důvodem bylo, že vyzýval vedení města Wu-chan a provincie Chu-pej, kam Wu-chan spadá, aby se omluvilo za své činy a odstoupilo. Kromě toho také uveřejnil na WeChatu několik článků o wuchanském viru.

Interní dokument Čínské správy pro kybernetický prostor, který se dostal na internet, uvádí, že všechny sociální sítě mají od 26. ledna zákaz publikovat o wuchanském zápalu plic jakékoliv zprávy, které nepocházejí z oficiálních zdrojů. Policie zatkne každého, kdo šíří vládou nepotvrzené informace.

Místní úřady se snažily rozehnat údajné fámy a zatýkat ty, kdo je šíří, už od doby, kdy vědci identifikovali nový koronavirus. Výsledkem bylo, že obyvatelé Wu-chanu neměli o chorobě žádné informace, a nemohli tudíž přijmout adekvátní opatření. Úřady přiznaly pravdu až ve chvíli, kdy bylo město uzavřeno.

Nové předpisy WeChat vyvolaly na internetu vlnu nevole. Jeden uživatel napsal: „Úřední informační blokáda je přesně ten důvod, proč se wuchanský zápal plic rozšířil tak rychle. Jak ostudné, že dál umlčujete ty, kdo prozradí pravdu.“

Mrtvoly v nemocnici

Nedávno se na čínském internetu objevilo video ukazující tři mrtvoly zabalené do bílé látky, jak leží na podlaze nemocnice, zatímco kousek opodál lidé čekají na vyšetření.

Autorka videa při natáčení komentuje: „Tyto tři mrtvoly tu leží už celé dopoledne. Jeden člověk zemřel brzo ráno, a stejně to tělo nikdo nepřišel odklidit. Teď musí doktoři, sestřičky a pacienti snášet takovéto prostředí.“

Video příspěvek byl brzy smazán, ale v té době už ho sdíleli jiní na Instagramu a Twitteru. Čínský svaz mládeže popřel pravost nahrávky se slovy: „Vyšetřováním jsme zjistili, že toto video neodráží pravdu.“

Toto tvrzení napadl jeden z internetových uživatelů: „Kdo šíří pomluvy? To vy. V té nemocnici pracuje moje dobrá známá. Na pohotovosti pracovala na čínský nový rok až do tří do rána. Pracuje přímo v epicentru a určitě ví, jestli ti tři na podlaze byli mrtví nebo živí.“

Další video ukazuje lékaře v ochranné kombinéze, jak se zoufale dožaduje mluvit po telefonu s ředitelem nemocnice a křičí: „Já tu pracuji přesčas, čtyři směny za den. Ani na chvilku si nesmím odpočinout. Co jste udělali vy? Odvezte ty (mrtvoly) na zemi! Všechny je odvezte!!!“

Zatýkání

Podle oficiálních čínských médií bylo za šíření fám zatčeno již několik jedinců. Policie v Čang-ša v provincii Chu-nan zadržela pana Čou za to, že řekl, že v jeho sousedství byli virem infikováni čtyři lidé.

Policie trvala na to, že diagnostikována byla pouze jedna osoba, ale oficiální zástupci dané oblasti později potvrdili, že jsou opravdu potvrzené čtyři případy.

Incidenty, jako tento, vzbuzují v obyčejných občanech vztek, který často míří na vládnoucí Komunistickou stranu Číny. Jeden mladík z Wu-chanu, který na YouTube publikoval video, kde hovoří v masce, volá po mezinárodní pomoci a vyzývá své spoluobčany, aby se „distancovali od čínské vlády“.

„Věřte mi, spousta Číňanů v mém věku, kteří se narodili v 80. a 90. letech, nejsou hloupými podporovateli čínského režimu. Nám mozky nevymyli,“ říká mladík.

Přeloženo z anglického originálu.