Cathy He

10. 2. 2020

Vedoucí jednoho krematoria ve Wu-chanu, místa, odkud se začal šířit nový koronavirus 2019-nCoV, prohlásil, že v posledních týdnech prudce stoupl počet kremací, což by znamenalo, že obětí choroby je daleko víc, než kolik tvrdí čínská vláda.

Reportéři čínské edice Epoch Times zavolali danému muži pod záminkou, že jsou z úřadu čínské vlády určeného pro boj s virem a zjišťují, jak se subjektům na místě daří s epidemií bojovat. Z bezpečnostních důvodů neuvádíme jméno muže ani státního pohřebního ústavu, kde pracuje.

Muž uvedl, že počet mrtvých těl se prudce zvýšil po 22. lednu a že nejvíc jich měli 3. února. Podle něj jde o 4 až 5násobný nárůst oproti běžnému provozu. Pohřebnictví, které má na starosti, obsluhuje osm státních nemocnic.

Zvýšený příjem mrtvol potvrdily (opět prostřednictvím fingovaných telefonátů) také zaměstnanci v dalších čtyřech pohřebních ústavech, které spolupracují se státními nemocnicemi, kde se virus léčí.

Všech pět pohřebních ústavů patří k sedmi státním pohřebnictvím ve Wu-chanu, které mají krematorium. Tři z nich se nacházejí v centru města, přičemž další čtyři leží v okrajových částech.

Pracují bez přestávky

Tvrzení vedoucí z pohřebního ústavu korespondují s tím, co nám potvrdili zaměstnanci i v dalších ústavech ve Wu-chanu.

Jeden pracovník pohřebnictví Caidian, nacházejícího se na předměstí Wu-chanu, nedávno řekl Epoch Times, že denně spotřebují přinejmenším 100 vaků na mrtvoly. Muž, který se představil jako pan Jün, uvedl, že s podobnou situací se potýká každé krematorium ve městě.

Zaměstnanec jiného pohřebního ústavu, který odmítl prozradit své jméno, řekl Epoch Times, že od 28. ledna pracuje sto lidí v jeho podniku non-stop, dokonce bez přestávek na jídlo. Denně prý použijí 35 vaků na mrtvoly.

Vedoucí pracovník další pohřební služby ve Wu-chanu sdělil, že každý den spalují kolem třiceti těl.

Čínské zdravotnické úřady nařídiliy1. února, že všechny oběti koronaviru musí být spáleny. Informace z pohřebních ústavů jen přidávají důkazy k tvrzením, že režim záměrně neuvádí skutečný počet nakažených a zemřelých.

Na plné obrátky

Vedoucí z pohřebního ústavu, uváděného na začátku článku, prozradil, že kolem 60 procent těl přichází z domácností a nějakých 38 procent se k nim dostane z nemocnic. Většina mrtvol přivezených z domácností jsou podle něj lidé, kteří zemřeli na koronavirus.

U těchto jedinců je nepravděpodobné, že byli oficiálně diagnostikováni na koronavirus, už vzhledem k faktu, že diagnózu musí určit nemocnice, a tudíž ani nejsou započítáváni mezi oficiální oběti epidemie.

Ze 127 mrtvol, které byly do daného krematoria přivezeny 3. února, jich bylo virem diagnostikováno pouze osm, přičemž u 48 osob panovalo podezření na koronavirus s ohledem na jejich úmrtní list, uvedl vedoucí pohřebního ústavu. Co bylo příčinou úmrtí zbývajících osob, neuvedl.

Pracovníci pohřebních ústavů jsou vytíženi na maximum, nejenom spalováním těl, ale také jejich svozem z domovů a nemocnic.

„Přepravujeme 24 těl denně. Každý muž v práci je do toho zapojený. Dokud se můžou hýbat, budou pracovat,“ prohlásil vedoucí prvního pohřebního ústavu a dodal, že všech 11 kremačních pecí je v provozu non-stop.

Podle jeho slov, jestli to tak půjde dál, bude potřebovat dalších 40 – 50 lidí, aby zvládli dosavadní nápor. Jeho zaměstnanci neměli přes svátky (čínský Nový rok začal 25. ledna) ani den volna. Sám prohlásil: „Jsem na pokraji zhroucení. Byl bych rád, kdybych se mohl vyspat aspoň dvě až tři hodiny denně.“

Pochybná data

Za pět týdnů od chvíle, kdy úřady oficiálně oznámily výskyt nemoci, stoupl počet nakažených wuchanským koronavirem v Číně na takřka 40 tisíc a počet obětí přesáhl 800. Skutečný počet případů je však velmi pravděpodobně daleko vyšší.

V předchozích zprávách jsme informovali, že počet nakažených je podhodnocen, a to z několika důvodů: nedostatek testovacích sad v nemocnicích, přeplněné nemocnice řadu pacientů odmítají a ti tudíž nejsou diagnostikováni ani léčeni, a v neposlední řadě tajnůstkářská povaha Komunistické strany Číny, která omezuje volný oběh informací.

Pacienti, u nichž panuje podezření z nákazy a kteří nejsou diagnostikováni na akreditovaném pracovišti, se nepočítají do oficiálních statistik a stejně tak, pokud tito lidé zemřou, nebudou se započítávat do celkového počtu obětí.

Lékařští experti odhadují, že počet infekcí ve Wu-chanu je vyšší, než tvrdí čínské úřady. Studie v odborném časopise Lancet z 31. ledna 2020 odhaduje, že k 25. lednu  mohlo být ve městě  nakažených koronavirem až 75 tisíc osob.

Přeloženo z článku otištěného newyorskou edicí Epoch Times.

Související články

Přečtěte si také

Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky
Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky

První možností je zkrátit pracovní týden na 35 hodin, druhou zavést volné pátky.

Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami
Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami

Divoké květiny jsou úžasným doplňkem každé zahrady, protože propojí i tu nejformálnější zahradu s přírodním prostředím.

Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci
Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci

Brzy zjistil, že věda, v niž pevně věřil, je chybná a chybí jí klíčové důkazy pro její teorie, přestože tyto teorie byly vydávány za fakta.

Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog
Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog

Účast ve volbách do Evropského parlamentu je obvykle v České republice i dalších unijních státech nižší než v případě hlasování do národních parlamentů.

Tajemství a kouzlo cremonských houslí
Tajemství a kouzlo cremonských houslí

Housle, nejcennější a nejprestižnější z rukodělných nástrojů, dominovaly hudbě po staletí. Mají dlouhou historii a jejich počátky zůstávají zahaleny tajemstvím.