Olivia Li

11. 2. 2020

Čínští lékaři v prvních liniích a rodiny pacientů nakažených novým koronavirem vypráví pro státní media a na sociálních sítích o svých pozorováních choroby. Virus vykazuje některé alarmující charakteristiky a vysloužil si tak mezi čínskými doktory přezdívku „lstivý virus“.

14-denní karanténa nestačí

Standardní praxe je, že osoby nakažené „wuchanským“ koronavirem zůstávají v karanténě 14 dnů a během této doby se monitoruje jejich zdravotní stav. Pokud se neprojeví žádné příznaky, pacient je propuštěn a označen za neinfikovaného.

Jenže inkubační doba může trvat déle než dva týdny, jak uvádí studie z 9. února, kterou publikoval Čung Nan-šan (Zhong Nanshan), odborník na dýchací obtíže a šéf zdravotnické komise, která vyšetřuje epidemii koronaviru.

Podle uvedené studie je nejdelší možná inkubační doba vypozorovaná na vzorku 1 099 jedinců 24 dnů.

U jednoho muže ze Šen-čenu se zjistilo, že je infikovaný i poté, co během 14 dnů v karanténě nevykazoval žádné symptomy choroby. Tento pacient vycestoval do Wu-chanu 20. ledna a domů se vrátil ten samý den večer. V ten samý den oznámily čínské úřady, že virus se může šířit z člověka na člověka.

Když to dotyčný uslyšel, rovnou se v Šen-čenu ubytoval v hotelu, kde strávil 14 dní v dobrovolné karanténě. Za tu dobu se u něj neobjevily žádné příznaky. Po dvou týdnech si nechal v jedné z místních nemocnic udělat CT, na kterém mu zjistili nález v podobě kulovitého zastínění na plicích. Tento nález obvykle značí infekci a je pro čínský koronavirus typický.

Manželka tohoto muže sdílela, co se muži přihodilo, na sociální síti WeChat, kde varovala všechny, aby byli mimořádně opatrní. „Neměl horečku, žádný kašel, žádné napětí v hrudi, nic. Všichni jsme si mysleli, že bude v pořádku, když se v prvních 14 dnech nic neobjevilo. Je to veliké překvapení,“ napsala žena.

Imunolog z Hongkongu, George Ku, poukazuje na fakt, že pacient obvykle nemá žádné příznaky v prvotní fázi infekce koronavirem a že v době, když mu vyskočí horečka a přijde dušnost, už se u něj vyvinula plicní fibróza.

Podobný případ byl hlášen z provincie Kuang-si, kde byl koronavirem diagnostikovaný 8. února doktor Lan, urolog První fakultní nemocnice Lékařské univerzity Kuang-si. Nakazil se od pacienta, kterého léčil 23. ledna a kterému virus potvrdili 3. února.

Doktor Lan neměl prvních 16 dnů žádné příznaky a nález koronaviru mu potvrdili až při testu genové sekvence.

Nenápadní roznašeči

Odborník ze Státní zdravotní komise, Li Sing-wang, oznámil 28. ledna na tiskové konferenci, že zdravotnický personál si povšiml řady jedinců, kteří nevykazují žádné symptomy koronaviru, a přesto jsou jím nakaženi.

Tato skupina osob byla zjištěna, když lékaři testovali lidi, kteří byli v úzkém kontaktu s diagnostikovanými pacienty, a to bez ohledu na to, zda se u nich objevily příznaky či ne.

Podle klinických pozorování může tato skupina roznašečů, kteří se jinak jeví jako zdraví, nakazit druhé a zejména ty, kdo jsou s nimi v úzkém kontaktu. Li Sing-wang uvedl jako příklad paní Lu, která se 10. ledna vrátila z Wu-chanu domů v provincii Che-nan, aby oslavila svátky s rodinou.

Paní Lu neměla 19 dnů žádné příznaky, přesto se u pěti lidí z její rodiny, u jednoho po druhém, objevila horečka, kašel a bolesti v krku. Pět nemocných příbuzných bylo později v nemocnici diagnostikováno novým koronavirem.

Příznakem nejsou jen dýchací obtíže

Vědci ve Wu-chanu hlásí, že infikovaní pacienti vykazují také symptomy, které nejsou dýchacího rázu, jako jsou průjem, bolesti hrudi a hlavy.

Poslední výzkum doktora Čung Nan-šana specificky uvádí, že horečkou netrpí většina pacientů. „Pouze 43,8 procenta pacientů s koronavirem měla v rané fázi vývoje choroby horečku,“ píše se ve zprávě.

To znamená, že kontrola tělesné teploty u veřejnosti, jak se to často děje v Číně, není spolehlivým indikátorem nemoci a řada lidí může virus roznášet dál.

Vyléčení pacienti se mohou znovu nakazit

Profesor Čao se svěřil se svou zkušeností týkající se jeho kamaráda. Tento muž, jeho dcera a tchýně se 31. ledna z koronaviru vyléčili a nadšeně poskytli médiím rozhovor, což řadě obyvatel ve Wu-chanu dodalo naději.

Jenže když profesor Čao zavolal svému kamarádovi 3. února, ten nezvedal telefon a napsal mu jen krátkou smsku: „Strašně unavený, špatně se dýchá. Nemůžu moc mluvit.“

Specialista na infekční onemocnění, doktor Tsang Kay Yan Joseph z Hongkongu, prohlásil, že riziko opětovné nákazy je možné. Je to dáno tím, že organismus některých osob si nedokáže proti viru vytvořit protilátky. Do této kategorie patří například SARS a doktor Tsang má za to, že sem spadá i nový koronavirus.

O životě nebo smrti rozhodují 3 týdny

Ředitel oddělení akutní medicíny na Fakultní nemocnici Jih-Střed ve Wu-chanu, Pcheng Č‘-jung, je jedním z lékařů, kteří přímo léčí pacienty s koronavirem. Doktor Pcheng o svých dosavadních poznatcích hovořil s čínským médiem Caixin.

Podle něj o osudu pacienta rozhodují tři týdny. V prvním týdnu se příznaky obvykle změní z mírných na vážné.

V druhém týdnu, když má pacient dobrý imunitní systém, může se vyléčit. Když má imunitní systém slabý, pak může dojít ke vzniku komplikací, které zase mohou vést k dýchacím potížím a selhání orgánů.

Ve třetím týdnu, pokud byl imunitní sytém pacienta zničen virem, pacient umírá na vícečetné selhání orgánů. Přesto může dojít také k tomu, že se imunitní systém znovu nastartuje a pacient se vyléčí.

Přeloženo z anglického článku vydaného naší newyorskou redakcí.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Budeme muset přijímat uprchlíky? Ne, ale…
Budeme muset přijímat uprchlíky? Ne, ale…

Budeme muset povinně přijímat migranty, kteří do EU proudí, nebo ne? Jak je to s kvótami? Zabere migrační pakt proti náporu běženců?

Národní klimaticko-energetický plán byl sestaven diletantsky, říká energetický stratég
Národní klimaticko-energetický plán byl sestaven diletantsky, říká energetický stratég

„Já jsem v životě nezažil takovou aroganci, s jakou je tento (NKEP) připravován. A tak diletantně!“ prohlásil na konferenci „Green Deal s rozumem“ Jiří Feist.

Evropa zapomněla na své kořeny. Jede na dotacích a dává přednost boji s CO2 před bezpečností, varuje ekonom
Evropa zapomněla na své kořeny. Jede na dotacích a dává přednost boji s CO2 před bezpečností, varuje ekonom

Podle ekonoma Lukáše Kovandy, který byl hostem pořadu Osobnost Plus na Českém rozhlase, nás evropské dotace vedou do záhuby a osobně by je seškrtal.

Musk k procesu s Trumpem: „Tento případ poškozuje právo“
Musk k procesu s Trumpem: „Tento případ poškozuje právo“

Na vrcholu prezidentské volební kampaně stojí Donald Trump před soudem. Případ vyvolává v USA nevoli nemalé části veřejnosti.

Studie: Prokázaný potenciál kombuchy pro spalování tuků
Studie: Prokázaný potenciál kombuchy pro spalování tuků

Svět kombuchy: starobylý fermentovaný nápoj plný probiotik, který může mít pozitivní vliv na metabolismus a zdraví.