Aerolinky po celém světě ruší nebo omezují lety do Číny a z Číny. Důvodem jsou obavy ze šíření koronaviru a slabá poptávka.
S oznámením přišly nejdříve největší americké společnosti – American Airlines a Delta Air Lines. Obě zrušily všechny lety do a z Čínské lidové republiky s platností od 31. ledna, respektive 2. února. Rozhodnutí má platit minimálně do konce března.
Třetí největší letecký dopravce v USA, United Airlines, končí s lety do většiny čínských měst od 6. února a ponechá pouze několik spojů, aby američtí občané měli možnost, jak se dostat domů.
V Evropě mezitím přišly British Airways s rozhodnutím zrušit všechny lety z a do Pekingu a Šanghaje, a to až do konce února. Stejné rozhodnutí vydala i Lufthansa Group, pod kterou spadají kromě Lufthansy i Austrian Airlines, Swiss International nebo Brussels Airlines, dále pak SAS (do 15. března) a KLM (do 9. února).
Většina evropských leteckých společností lety do Číny omezuje nebo ruší. Protože se situace vyvíjí dynamicky, je těžké předpovídat, jak bude tento stav postupovat nadále.
Asijští dopravci sice do Číny stále létají, ale linky fungují v omezeném režimu. Lety do některých čínských metropolí byly zrušeny nebo kapacitně omezeny.
Velké arabské aerolinky si spoje do Číny zatím drží (kromě Qatar Airways, který zrušil všechny lety do ČLR), ale opět v okleštěné míře. Například Emirates létají jen do Pekingu. Turkish Airlines odstavily všechny lety do Pekingu, Kantonu, Šanghaje a Xianu.
Rychle se šířící epidemie koronaviru z Wu-chanu nakazila zatím podle oficiálních údajů desítky tisíc osob. Přestože většina z nich se nachází v Číně, virus se s velkou rychlostí šíří do světa. Momentálně byla nákaza zaznamenána ve 24 státech světa.
Počet obětí je v současnosti přes 400.
Lidé nakažení virem mívají zpravidla horečku, kašel, dušnost, bolesti hlavy a jsou zmatení, nicméně objevily se i případy, kdy pacienti tyto příznaky nevykazovali, a přesto byli infikováni.
Přestože nakažlivost je, zdá se vysoká, míra úmrtnosti je nižší než u běžné chřipky. Inkubační doba nemoci je 1 – 14 dnů, hlásí Světová zdravotnická organizace (WHO).