Zde vám přinášíme aktuální informace o koronaviru z pátku 28. února 2020.
Čeští zákazníci si hromadí potraviny
V médiích i na sociálních sítích se množí zprávy o novém fenoménu. Čeští občané v panice před epidemií koronaviru skupují co nejvíce základních potravin. Nejvíce se prodávají trvanlivé potraviny, jako mouka, těstoviny, olej a konzervy.
V Česku se podle ministerstva zdravotnictví zatím neobjevil žádný případ koronaviru, ale v domácí karanténě je kvůli podezření 307 osob, které byly v rizikových oblastech. Ministr zdravotnictví upozornil, že nikdo z těchto lidí nevykazuje příznaky nákazy.
Letní olympiáda se rušit ani posouvat nebude
Pořadatelé letních olympijských her v Tokiu v pátek 28. února ujistili veřejnost, že hry proběhnou v nezměněném termínu a rozsahu. Katsura Enyová z přípravného TOKYO 2020 uvedla, že epidemie koronavirusu na olympiádu, která má začít 24. července, nebude mít vliv. Co se změnit může, je pouze rozsah olympijské štafety, reagovala Enyová na spekulace médií, že dojde k posunu sportovního klání.
V Japonsku je momentálně evidováno přes 200 osob nakažených koronavirem, pátý největší počet ze všech zemí.
Virus zasáhne většinu států, varuje WHO
Světová zdravotnická organizace (WHO) v pátek varovala, že nemoc COVID-19 se šíří čím dál víc a že brzy může zasáhnout „většinu států, ne-li všechny“. Každá země by podle WHO měla být připravena, že jí koronavirus „zaťuká na dveře“.
První nemocní na Novém Zélandu a v Bělorusku. Zdroj nákazy Írán
Na Novém Zélandu a v Bělorusku mají první případ nemoci COVID-19. Novozélandský občan se vracel z Íránu a momentálně se nachází v karanténě. Do země mají zákaz vstupu všichni, kdo přichází z Číny nebo Íránu. Občané státu vracející se z těchto zemí musí podstoupit 14-denní domácí karanténu.
Bělorusko také eviduje první případ nákazy virem 2019-nCoV. Podle ruské agentury TASS jde o studenta z Íránu.
První případ v subsaharské Africe, v Litvě a v Mexiku. Zdroj nákazy Itálie
První případ nákazy koronavirem v subsaharské Africe se vyskytl v Nigérii. Jde o italského občana, který do Afriky přiletěl začátkem týdne z Milána.
Litevské úřady v pátek oznámily, že zjistily první případ koronaviru v zemi. Jde o ženu, které se nedávno vrátila ze severní Itálie.
V Mexiku byl diagnostikován nemocí COVID-19 muž, který se vrátil z Itálie. Přítomnost koronaviru u tohoto 35-letého pacienta byla zjištěna až při druhém testu.
Počet případů prudce roste v Itálii, Íránu a Jižní Koreji
V Jižní Koreji, Íránu a Itálii roste počet nakažených koronavirem. Tyto tři země jsou co do počtu nakažených na předních příčkách, hned za Čínou, odkud se epidemie začala šířit do světa.
Koronavirus se zatím rozšířil do 50 států světa.
Akciové trhy hlásí rekordní propady
Akciové trhy po celém světě zažívají nebývalý propad. Epidemie koronaviru začíná mít na globální ekonomie devastující dopad zejména kvůli narušení zásobování. Karantény, uzavřené hranice a přístavy, zrušené lety a nákladní doprava, to vše má dopad na globální logistiku.
„COVID-19 takřka zastavil produkci a přepravu řady zboží, a to dále trvá, navíc v době, kdy stoupají obavy z pandemie,“ uvedl ekonom Allen Sukholitsky z analytické a poradní firmy Xallarap Advisory.
Čína – Namísto zabránění šíření potlačují názor veřejnosti
Čínští úředníci ve Wu-chanu a dalších městech v provincii Chu-pej, kde epidemie koronaviru odstartovala, nahlásili svým nadřízených z provincie, že se občanům nedostává lékařské péče, docházejí jim zásoby a mají strach a úzkost ze šíření nemoci COVID-19.
Podle interní vládní zprávy, kterou se čínské edici Epoch Times podařilo získat, se úřady víc zajímají o „kontrolu společnosti“ a „manipulaci veřejného mínění“, místo aby se snažily šíření nákazy efektivněji zabránit.
__________________
Dosud bylo podle záznamů WHO nakaženo ve světě přes 83 tisíc osob, přičemž přes 2 800 z nich zemřelo.
Aktualizovaný počet případů nemoci COVID-19 podle jednotlivých zemí najdete na těchto stránkách.