Zdenka Danková

26. 2. 2020

Poslední zprávy z Evropy nejsou právě optimistické, zvláště z Itálie, kde nákaza znenáhla poráží obyvatele, a někteří už nevstanou. Mnozí lidé v Česku si určitě kladou otázku, jak je naše republika připravená pro případné napadení nákazou a nemocí COVID-19 a jak je na ně připraveno naše zdravotnictví?

Dosud zůstává více těch obyvatel, kteří nové epidemii nevěnují pozornost a aktuality považují spíše za poplašné zprávy, které se jich netýkají.

Dále zde žijí lidé, kteří začínají být znepokojeni, uvědomujíce si, že v době globální je vše vzdálené současně nenadále blízko.

Naděláme si zásoby do spíže?

Někteří lidé už začali kupovat zásoby potravin a ukládat do domácnosti. Rovněž je tu určitá skupina lidí, kteří si už v minulosti vykopali „zemljanky“, navozili do nich zásoby a nyní se rozhlížejí, zda nepřišla už ta chvíle, kdy je použijí k přežití katastrofy.

Ze zpráv o Číně vyplývá, že z ohniska epidemie utíkají lidé, protože karanténa pro ně není žádnou výhrou – v karanténě nepotkají doktora a možná dokonce ani nějaké jídlo. Takže vezmou nohy na ramena – a pryč.

V neposlední řadě, první várka lidí unikla z provincie Chu-pej kolem počátku čínského nového roku, kdy se obyvatelé Číny pohybují nejvíce za svými blízkými. Vzhledem k tomu, že nákaza byla takto „načasována“, je možné, že někteří už měli v sobě zárodky zákeřné nemoci. A mimoto – čínské turisty potkáváme v Evropě na každém kroku.

Letušky létají do všech kontinentů, pak se scházejí se svými blízkými – otázkou je, jak dlouho potrvá volný pohyb lidí na cestách kontinenty, když tak rádi cestujeme.

Izolace

Podle náměstka českého ministra zdravotnictví, epidemiologa Romana Prymuly, je karanténa doposud jediným možným opatřením, které se dá aplikovat. Pouze izolace je zatím účinný způsob, jak zabránit šíření nemoci. Úmrtí starších osob v Itálii je podle něj signál, že nové onemocnění se v Evropě může rozšířit a nelze podceňovat právě rychlost šíření. Jak se nám bude žít s rouškou na obličeji a bez cestování?

Máte příznaky? Použijte svůj telefon!

Podle Prymuly máme v ČR dobře vybavené laboratoře, avšak nemáme léčbu ani účinnou prevenci vůči COVIDu-19. Pokud by lékaři přišli do kontaktu s nakaženým pacientem, mají instrukci, že jej nemohou pozvat do ambulance. Pacientovi dají pokyn, že se má hlásit hygienické službě a s lékařem se sejít individuálně, aby u toho nebyli přítomni další lidé.

Premiér Andrej Babiš vyzval české občany vracející se z Itálie, aby v případě příznaků lékaře nejprve volali telefonicky. Dále také nedoporučuje další cesty do zahraničí. Někteří Češi už mají zaplacené zájezdy do Alp na jarní prázdniny. Hm, cestovní kanceláře zatím chtějí za odřeknutí zájezdu 80 % stornovací poplatek z celkové ceny…

Podle toho, co uvedl v irozhlase.cz náš ministr zdravotnictví V. Adam, bylo v Česku testováno téměř 100 osob s podezřením na výskyt obávaného koronaviru U žádného nebyl potvrzen. Systém ve spolupráci s krajskými hygienickými stanicemi funguje, jak má, uvedl ministr.

Zatímco nakupujeme rýži, mouku, těstoviny, můžeme se toužebně ujišťovat, že koronavirus se nám vyhýbá…

Související témata

Související články

Přečtěte si také

„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost
„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost

Elon Musk, zakladatel firem SpaceX a Tesla a většinový vlastník sociální sítě X, se domnívá, že některé zprávy mohou být technicky přesné, ale nemusí odrážet celou skutečnost.

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident
Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident

Volby do třetiny Senátu a do zastupitelstev krajů se uskuteční v pátek a v sobotu 20. a 21. září. Termín dnes vyhlásil prezident Petr Pavel, oznámil na webu odbor komunikace prezidentské kanceláře.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička
„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička

Mezi nejvýznamnější hlasy, které ke čtenářům doléhají ze současné Číny, patří bezesporu hlas advokáta Kao Č'-šenga a jeho kniha Za Čínu spravedlivější.