Jack Phillips

24. 2. 2020

Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) potvrdilo 53 případů nákazy koronavirem, který způsobuje onemocnění COVID-19, přičemž většina infikovaných pochází z japonské výletní lodi, která je v karanténě.

Třicet šest z těchto lidí bylo na palubě výletní lodi Diamond Princess, která byla držena v lékařské izolaci po dobu dvou týdnů na pobřeží Japonska, a tři případy byly potvrzeny mezi lidmi, kteří byli evakuováni z Číny. Podle nejnovějších počtů bylo rovněž potvrzeno čtrnáct případů v USA.

CDC sdělilo CNN, že další cestující, kteří byli testování na COVID-19 v Japonsku, se pravděpodobně přidají k počtu případů v USA po dalším testování.

Oběti COVID-19 z výletní lodi Diamond Princess se do Alabamy nedostanou, řekl v neděli senátor Richard Shelby. „Právě jsem měl telefon s prezidentem,“ napsal Shelby na Twitteru. „Řekl mi, že jeho administrativa nebude posílat žádné oběti koronaviru z výletní lodi Diamond Princess do Annistonu v Alabamě. Děkuji @POTUS, že jste s námi spolupracovali na zajištění bezpečnosti všech Alabaminců.“

korea koronavirus
Lidé s maskami sedí před vlakovým nádražím Dongdaegu v jihovýchodním městě Daegu v Jižní Koreji, 24. února 2020. (Jung Yeon-je / AFP prostřednictvím Getty Images)

Ze 14 dalších případů bylo hlášeno osm v Kalifornii, jeden v Massachusetts, jeden ve státě Washington, dva v Illinois, jeden ve Wisconsinu a jeden v Arizoně. CDC potvrdilo, že v Kalifornii a Illinois došlo ke dvěma případům přenosu z člověka na člověka.

Několik států, včetně Washingtonu a Michiganu, potvrdilo, že na virus monitorují stovky lidí.

Dr. Nancy Messonnierová, ředitelka Národního centra pro imunizaci a respirační nemoci CDC, minulý týden novinářům řekla, že federální činitelé se připravují na změnu propuknutí viru na pandemii.

„Zatím ve Spojených státech nevidíme, že by se počet nakažených rozšiřoval, ale je velmi pravděpodobné, že se to může nakonec stát,“ sdělila. „Naším cílem je i nadále zpomalovat infekci viru do USA. To nám dá více času na přípravu při větším rozšíření nákazy.“

Spojené státy zatím možná budou muset zavřít školy a podniky, jako to udělaly jiné tvrdě zasažené země, uvedla.

Avšak šéf Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus přestal propuknutí viru nazývat pandemií.

„Používání slova pandemie nyní neodpovídá faktu, ale určitě to může způsobit strach,“ řekl na pondělní tiskové konferenci. „Musíme se soustředit na omezování a přitom dělat vše, co je v našich silách, abychom se připravili na možnou pandemii,“ dodal.

Z původního článku newyorské edice The Epoch Times přeložil: M. C.

Související témata

Související články