Nicole Hao

22. 2. 2020

Úřady ve Wu-chanu, městě ve střední Číně, odkud se začala epidemie koronaviru COVID-19 šířit, se snaží roznášení infekce zabránit tím, že 23. ledna zakázaly veškerou dopravu. O dva dny později následovalo oznámení, že v celé provincii platí zákaz volného pohybu a město bude uzavřeno.

Od té doby musí obyvatelé zůstávat ve svých domech nebo čtvrtích. U vchodu do jednotlivých oblastí jsou zřízeny kontrolní stanice a každý, kdo chce ven či dovnitř, k tomu musí mít povolení, a navíc si musí projít kontrolou totožnosti, zanechat své údaje včetně telefonního čísla a nechat si změřit teplotu.

Jak však zjistila čínská pobočka Epoch Times, které se podařilo získat interní úřední dokumenty, z Wu-chanu odjíždí denně přibližně 25 tisíc osob i navzdory zákazu a karanténě.

Dokumenty jsou kopie nedávných denních hlášení Úřadu pro správu komunikačních sítí provincie Chu-pej. Tyto dokumenty se odevzdávají vedení provincie, konkrétně kanceláři, která má boj s koronavirem na starosti.

Úřad pro správu komunikačních sítí provincie Chu-pej monitoruje a zaznamenává polohu mobilních telefonů všech, kdo v provincii vlastní telefon. Tato data se používají ke sčítání osob, které normálně pobývají ve Wu-chanu víc než 24 hodin. Řada z těchto lidí město opustila a již se nevrátila.

Data se shromažďují od třech mobilních operátorů, kteří ve Wu-chanu mají pokrytí: China Telecom, China Mobile a China Unicom.

Jelikož data zahrnují pouze jedince, kteří normálně ve městě pobývají víc než 24 hodin, je pravděpodobné, že jde o místní obyvatele, a ne o řidiče nebo jiné pracovníky, kteří do města jezdí pouze dodávat zboží či služby.

Podle dat, které se Epoch Times podařilo získat, opustilo Wu-chan 18. února 22 936 lidí, přičemž z celé provincie odjelo ve stejný den 92 110. Druhý den to bylo 23 316 ve Wu-chanu a 93 814 v celé provincii Chu-pej.

V období mezi 4. až 19. únorem vyjelo z Wu-chanu 130 519 osob, zatímco z provincie vycestovalo pryč 433 340 obyvatel.

Většina z občanů Wu-chanu odjelo do jiných měst v provincii, ale ti zbylí odjeli do 30 dalších provincií a samosprávných oblastí po celé zemi, včetně Tibetu.

Ještě než bylo město 23. ledna uzavřeno v důsledku epidemie, odjelo z něj 5 milionů obyvatel, kteří jsou nyní potenciálními šiřiteli koronaviru.

Podmínky karantény

Když byl Wu-chan uzavřen, všechny letadla, vlaky, lodě i autobusy přestaly provozovat služby. Dálnice byly zablokovány.

Do města a zase ven se však po dálnicích stále dostanou tři druhy vozidel. Jednak jsou to nákladní vozy se zdravotním materiálem, potom auta přepravující zboží denní potřeby a nakonec vozidla zajišťující fungování města. Sem patří například vodárenské, plynárenské a elektrárenské služby, uvedla státní agentura Xinhua.

Do města se dostanou pouze majitelé vozů, kteří u sebe mají kontrolní propustku od wuchanské dopravní policie. Tato propustka je vždy pouze na jedno použití.

Co se týká vozidel z jiných měst, policie jim propustku vydá u zátarasů na dálnicích poté, co řidič prokáže, že přepravuje zboží patřící do uvedených třech kategorií. Na výjezdech z města policie snímá tělesnou teplotu řidičů, a pokud je normální, nechá je odjet.

Několik řidičů, kteří přepravují zdravotnický materiál a potraviny, se svěřilo čínské Epoch Times, že se do města dostanou na základě speciální propustky od Červeného kříže ve Wu-chanu a potvrzení od nemocnic pověřených léčbou koronaviru.

Proč lidé utíkají

I navzdory tak přísným opatřením se však lidem daří z města uniknout. Podle politického komentátora bydlícího v USA, Tchang Ťing-jüana, se spousta obyvatel Wu-chanu bojí, že se nakazí, a hledají si cestičky, jak se z nebezpečného místa dostat pryč.

„Magistrát město uzavřel a přinutil tak zdravé lidi, aby tu žili spolu s nakaženými… kromě toho je ve městě teď velkým problémem zásobování potravinami, a tak se zdraví lidé snaží co nejdříve utéct,“ říká Tchang.

Další problémem je, že když se občané nakazí, nedostane se jim potřebné péče. V nemocnicích je nedostatek lůžek, a to je další důvod, proč z města utíkají i ti, kdo jsou nakažení.

Úřady ve Wu-chanu vydaly příkaz, že pacienti s mírnými či středně vážnými příznaky, u kterých nebyla diagnóza potvrzena, musí odejít do karanténních středisek a provizorních nemocnic. Několik pacientů si však stěžovalo, že v těchto zařízeních se jim nedostává žádné lékařské péče, a přirozeně mají strach z dalšího nakažení.

„V Číně, když máte dobré konexe s vysokými funkcionáři, dostane se vám speciálních výhod a nemusíte se řídit předpisy. Budete mít větší šanci, že z města utečete,“ míní Tchang.

Podle něj panuje možnost, že nakažené osoby, které město opustily, budou šířit virus dál a přenesou ho do dalších oblastí v Číně.

Přeloženo z anglického originálu.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Nové pokuty za dopravní přestupky nepotěší řidiče, zato stát si přilepší
Nové pokuty za dopravní přestupky nepotěší řidiče, zato stát si přilepší

Navýšení pokut je výrazné, někdy až několikanásobné. Telefonování za volantem, jízda na oranžovou, překročení rychlosti a podobné nešvary tak nyní vytáhnou řidičům z peněženky větší obnosy peněz.

Kdysi ani v představách, dnes blízká realita. Co je chytrý prach?
Kdysi ani v představách, dnes blízká realita. Co je chytrý prach?

S rapidním rozvojem internetu nano-věcí a těl se vyvíjí různé moderní technologie. Jsou to různí nano-roboti a nano-senzory. Mezi vědci se uchytil i název chytrý prach.

Francie vydala zákon, který umožňuje stíhat kritiky covidových vakcín, říká opozice. Opravdu?
Francie vydala zákon, který umožňuje stíhat kritiky covidových vakcín, říká opozice. Opravdu?

Ve Francii proběhl neobvyklý parlamentní boj za legislativní dodatek týkající se léčby pacientů. Podle kritiků může být použit pro zastrašování kritiků schválených léčiv jakými jsou například mRNA vakcíny proti onemocnění covid-19.

Čína spojuje malé banky s většími jako dočasné řešení hrozící finanční krize
Čína spojuje malé banky s většími jako dočasné řešení hrozící finanční krize

Čínské úřady v současné době urychlují konsolidaci a fúze malých a středních finančních institucí ve snaze zmírnit dopady případné finanční krize.

Osmiletý šachový talent porazil na turnaji velmistra, jako nejmladší v historii
Osmiletý šachový talent porazil na turnaji velmistra, jako nejmladší v historii

Osmiletý chlapec původem z Indie Ašvat Kaušik se zapsal do historie, když se stal nejmladším hráčem, který kdy porazil šachového velmistra v klasické turnajové partii.