Úřady ve Wu-chanu, městě ve střední Číně, odkud se začala epidemie koronaviru COVID-19 šířit, se snaží roznášení infekce zabránit tím, že 23. ledna zakázaly veškerou dopravu. O dva dny později následovalo oznámení, že v celé provincii platí zákaz volného pohybu a město bude uzavřeno.

Od té doby musí obyvatelé zůstávat ve svých domech nebo čtvrtích. U vchodu do jednotlivých oblastí jsou zřízeny kontrolní stanice a každý, kdo chce ven či dovnitř, k tomu musí mít povolení, a navíc si musí projít kontrolou totožnosti, zanechat své údaje včetně telefonního čísla a nechat si změřit teplotu.

Jak však zjistila čínská pobočka Epoch Times, které se podařilo získat interní úřední dokumenty, z Wu-chanu odjíždí denně přibližně 25 tisíc osob i navzdory zákazu a karanténě.

Dokumenty jsou kopie nedávných denních hlášení Úřadu pro správu komunikačních sítí provincie Chu-pej. Tyto dokumenty se odevzdávají vedení provincie, konkrétně kanceláři, která má boj s koronavirem na starosti.

Úřad pro správu komunikačních sítí provincie Chu-pej monitoruje a zaznamenává polohu mobilních telefonů všech, kdo v provincii vlastní telefon. Tato data se používají ke sčítání osob, které normálně pobývají ve Wu-chanu víc než 24 hodin. Řada z těchto lidí město opustila a již se nevrátila.

Data se shromažďují od třech mobilních operátorů, kteří ve Wu-chanu mají pokrytí: China Telecom, China Mobile a China Unicom.

Jelikož data zahrnují pouze jedince, kteří normálně ve městě pobývají víc než 24 hodin, je pravděpodobné, že jde o místní obyvatele, a ne o řidiče nebo jiné pracovníky, kteří do města jezdí pouze dodávat zboží či služby.

Podle dat, které se Epoch Times podařilo získat, opustilo Wu-chan 18. února 22 936 lidí, přičemž z celé provincie odjelo ve stejný den 92 110. Druhý den to bylo 23 316 ve Wu-chanu a 93 814 v celé provincii Chu-pej.

V období mezi 4. až 19. únorem vyjelo z Wu-chanu 130 519 osob, zatímco z provincie vycestovalo pryč 433 340 obyvatel.

Většina z občanů Wu-chanu odjelo do jiných měst v provincii, ale ti zbylí odjeli do 30 dalších provincií a samosprávných oblastí po celé zemi, včetně Tibetu.

Ještě než bylo město 23. ledna uzavřeno v důsledku epidemie, odjelo z něj 5 milionů obyvatel, kteří jsou nyní potenciálními šiřiteli koronaviru.

Podmínky karantény

Když byl Wu-chan uzavřen, všechny letadla, vlaky, lodě i autobusy přestaly provozovat služby. Dálnice byly zablokovány.

Do města a zase ven se však po dálnicích stále dostanou tři druhy vozidel. Jednak jsou to nákladní vozy se zdravotním materiálem, potom auta přepravující zboží denní potřeby a nakonec vozidla zajišťující fungování města. Sem patří například vodárenské, plynárenské a elektrárenské služby, uvedla státní agentura Xinhua.

Do města se dostanou pouze majitelé vozů, kteří u sebe mají kontrolní propustku od wuchanské dopravní policie. Tato propustka je vždy pouze na jedno použití.

Co se týká vozidel z jiných měst, policie jim propustku vydá u zátarasů na dálnicích poté, co řidič prokáže, že přepravuje zboží patřící do uvedených třech kategorií. Na výjezdech z města policie snímá tělesnou teplotu řidičů, a pokud je normální, nechá je odjet.

Několik řidičů, kteří přepravují zdravotnický materiál a potraviny, se svěřilo čínské Epoch Times, že se do města dostanou na základě speciální propustky od Červeného kříže ve Wu-chanu a potvrzení od nemocnic pověřených léčbou koronaviru.

Proč lidé utíkají

I navzdory tak přísným opatřením se však lidem daří z města uniknout. Podle politického komentátora bydlícího v USA, Tchang Ťing-jüana, se spousta obyvatel Wu-chanu bojí, že se nakazí, a hledají si cestičky, jak se z nebezpečného místa dostat pryč.

„Magistrát město uzavřel a přinutil tak zdravé lidi, aby tu žili spolu s nakaženými… kromě toho je ve městě teď velkým problémem zásobování potravinami, a tak se zdraví lidé snaží co nejdříve utéct,“ říká Tchang.

Další problémem je, že když se občané nakazí, nedostane se jim potřebné péče. V nemocnicích je nedostatek lůžek, a to je další důvod, proč z města utíkají i ti, kdo jsou nakažení.

Úřady ve Wu-chanu vydaly příkaz, že pacienti s mírnými či středně vážnými příznaky, u kterých nebyla diagnóza potvrzena, musí odejít do karanténních středisek a provizorních nemocnic. Několik pacientů si však stěžovalo, že v těchto zařízeních se jim nedostává žádné lékařské péče, a přirozeně mají strach z dalšího nakažení.

„V Číně, když máte dobré konexe s vysokými funkcionáři, dostane se vám speciálních výhod a nemusíte se řídit předpisy. Budete mít větší šanci, že z města utečete,“ míní Tchang.

Podle něj panuje možnost, že nakažené osoby, které město opustily, budou šířit virus dál a přenesou ho do dalších oblastí v Číně.

Přeloženo z anglického originálu.