S podporou vládních úřadů provedli čínští chirurgové v nedávné době dvě transplantace plic u pacientů infikovaných novým koronavirem. U těchto pacientů údajně došlo k selhání plic a následné transplantaci.

Čínská státní média uvedla, že transplantované plíce byly dobrovolně darované osobami, které zemřely.

Čínský lékař mezitím prohlásil, že transplantace plic by mohly být řešením pro pacienty nakažené koronavirem, což investigativní novinář označil za „reklamní kampaň“ čínského transplantačního průmyslu. Podrobnosti a jména aktérů naleznete níže.

Odborníci na lékařskou etiku a virologii si kladou otázky, zda může být taková „léčba“ následků nakažení virem účinná, a vyslovují obavy nad zdrojem transplantovaných orgánů. Existují vážná podezření, že jsou v Číně orgány získávány násilným odběrem od vězňů svědomí.

Obavy se mimo jiné zakládají na rozsudku mezinárodního tribunálu v Londýně z června 2019, který dospěl k závěru, že vězni svědomí v Číně byli a stále jsou zabíjeni pro jejich orgány a to „ve značné míře“. V souvislosti s obviněním vypovídalo před tribunálem více než padesát svědků, vědců, zdravotních profesionálů, novinářů a přeživších, včetně stoupenců duchovní praxe Falun Gong a Ujgurů.

Transplantace plic

Pekingské státní noviny Beijing Daily 1. března 2020 informovaly o tom, že přední čínský specialista na transplantace plic Čchen Ťing-jü údajně během pětihodinové operace, uskutečnil první transplantaci plic u pacienta nakaženého novým koronavirem (COVID-19). Operace měla proběhnout ve městě Wu-si ve východní čínské provincii Ťiang-su.

Pacientem byl muž (59 let), který začal projevovat příznaky 23. ledna 2020. Nemoc COVID-19 u něj byla diagnostikována 27. ledna. O několik dní později, 7. února, prošel lékařskou procedurou k intubování dýchacích cest za účelem podpoření jeho dýchacího systému.

Situace pacienta se nadále zhoršovala. 22. února začali lékaři podporovat jeho tělo mimotělní membránou, která v podstatě nahrazuje funkci plic. Používá pumpu, skrze kterou nechají cirkulovat krevní oběh, a která zabezpečuje okysličování krve pacienta. (pozn.: systém se nazývá: Extracorporeal membrane oxygenation (ECMO))

24. února byl pacient převezen do nemocnice ve Wu-si specializující se na infekční nemoci.

„Po aplikování léčby [prostřednictvím ECMO] ukazovaly diagnostické testovací soupravy opakovaně negativní výsledky přítomnosti koronaviru. Ale plíce pacienta byly vážně poškozeny a nemohly být opraveny,“ informoval čínský státní tisk.

Pokud jde o zdroj orgánu použitého k transplantaci, tisk uvedl: „Plíce byly darovány pacientem u něhož byla diagnostikována mozková smrt. … Plíce dárce byly zaslány do Wu-si z jiné provincie prostřednictvím vysokorychlostního vlaku, který je dopravil za dobu sedmi hodin.“

Chirurg Čchen Ťing-jü je zástupcem ředitele Nemocnice pro infekční nemoci Wu-si. Pekingskému novináři Čchen řekl: „Operace je velmi riskantní. Zdravotnický personál musí nosit ochranné obleky a operaci provádět v podtlakovém operačním sále.“

Samotný Čchen nemohl potvrdit, že byl dárce orgánu bez nového koronaviru.

1. března Čchen řekl dalšímu státnímu médiu The Paper: „Negativní výsledek testu nukleových kyselin neznamená, že v plicích není žádný koronavirus. Když jsme tedy operaci prováděli, přijali jsme přísná opatření.“

Čchen uvedl, že navrhne ústřední vládě vytvoření týmu, který bude provádět transplantaci plic u „relativně mladých pacientů nakažených COVID-19 v kritickém stavu, jako jsou pacienti ve věku 20, 30, 40 a 50 let“.

Čínská státní média oznámila 2. března 2020, že byla provedena druhá transplantace plic pro pacienta pozitivně diagnostikovaného na COVID-19 v První přidružené nemocnici Lékařské fakulty Univerzity Če-ťiang. Operace údajně proběhla 1. března 2020.

Pacientkou byla žena (66 let), u které byla diagnostikován COVID-19 dne 31. ledna 2020 a podle médií nastoupila léčbu v nemocnici 2. února. Této pacientce byla také aplikována mimotělní membrána ECMO, ale 1. března obě její plíce selhaly.

Zpráva uvádí, že poté došlo k transplantaci orgánu, který podle médií údajně pochází z provincie Chu-nan a byl do nemocnice přepraven letadlem. O dárci bylo oznámeno pouze tolik, že se jedná o člověka s diagnózou mozkové smrti.

Operaci provedl Han Weili, ředitel oddělení pro transplantace plic v První přidružené nemocnici Lékařské fakulty Univerzity Če-ťiang.

O současném stavu dvou uváděných pacientů čínská média dosud neinformovala.

Otázky

Doktor Čchen Ťing-jü uvedl, že transplantační operace by mohly být řešením i pro další pacienty s diagnózou na COVID-19, jejichž plíce jsou vážně poškozeny a jejichž diagnostické výsledky se změní na negativní.

Dr. Sean Lin, bývalý vědec pracující v oblasti virologie pro americkou armádu, uvádí, že transplantace k léčbě takových pacientů pravděpodobně nepomůže, protože jejich špatný stav naznačuje, že virus stále mají. Diagnostické soupravy někdy přítomnost viru neodhalí.

„Dělat tohle, [transplantaci plic] je naprosté rouhání,“ řekl doktor Lin v telefonním rozhovoru s The Epoch Times.

„Z průběhu léčby, kterou tento pacient [první plicní transplantaci] obdržel, je jasné, že jeho plíce, dýchací cesty a jeho tělo jsou plné nového koronaviru,“ řekl Lin a poznamenal, že pacient byl převezen do nemocnice pro infekční choroby poté, co se jeho stav zhoršil, což naznačuje, že virová infekce byla vážná.

Torsten Trey, lékař a výkonný ředitel mezinárodní skupiny lékařů DAFOH, sdělil Epoch Times, že transplantace plic je „bezprecedentním“ přístupem k léčbě COVID-19.

„Plicní transplantaci lze považovat za možnost pouze v případě, že virová infekce zanechala zjizvení a trvalé poškození plicní tkáně,“ uvedl v e-mailovém rozhovoru a poznamenal, že současný výzkum na pacientech COVID-19 zjistil, že poškození plic není tak závažné.

A jak i čínský doktor Čchen Ťing-jü uvedl, nelze vyloučit, že virus není stále přítomen v těle pacienta. Tedy, „transplantace plic, dokud je virus stále v těle, by problém nevyřešila, protože virus by nové plíce v krátké době znovu infikoval,“ míní doktor Trey.

Po transplantační operaci tělo bojuje proti novému orgánu a pokouší se o jeho „odmítnutí“. Jinými slovy imunitní systém pacienta se pokouší orgán vypudit z těla. Lékaři obvykle pacientům podávají imunosupresiva, aby se oslabila imunita příjemce a zabránilo se tělu v odmítnutí orgánu.

V době, kdy je organismus transplantací a imunosupresivy oslaben, „existuje vysoké riziko, že se infekce zhorší“, řekl Trey.

Mezitím doktor Sean Lin uvedl, že operace rovněž představuje vysoké riziko infekce pro zdravotnický personál provádějící operaci, což mimo jiné potvrzuje i Čchenovo vysvětlení preventivních opatření, která přijal transplantační tým.

Účinnost diagnostických souprav byla zpochybněna špičkovými čínskými odborníky, kteří uvedli, že u některých pacientů, kteří mají virus, dosahují testy negativních výsledků.

Zdroje orgánů

Přestože zprávy čínských státních médií uvádějí, že plíce pro obě transplantační operace pocházely od „dobrovolných dárců“, odborníci, kteří dlouhodobě sledují činnost čínského transplantačního průmyslu a jeho vývoj od devadesátých let do současnosti, mají silné pochybnosti. Postupy, které čínský režim praktikuje na různé pronásledované a vězněné skupiny Číňanů (Falun Gong, Ujgurové, křesťané, Tibeťané…), vyvolávají znepokojení ohledně nejasného původu orgánů.

„Určitě existuje možnost, že orgány použité k transplantacím plic byly násilně odebrány z vězňům. Toto riziko se zvyšuje vždy, když existuje scénář, při kterém jsou dárcovské orgány dodány na objednávku, rychle a v krátkém časovém období,“ vysvětluje Trey.

Čínský doktor Čchen také v rozhovoru pro časopis The Paper řekl, že on a jeho tým v nemocnici obvykle provádějí transplantaci plic každé dva až tři dny.

Takový obrat je na Západě mimořádně neobvyklý, říká doktor Trey. „Toto je měřítko, kterého někteří aktivní odborníci dosáhnou během celého svého života.“

Masivní počet prováděných transplantací dokládá analytická zpráva z roku 2016, která sleduje činnost několika set čínských transplantačních center. Jejich celkový roční obrat vyčísluje na minimálně 60 tisíc transplantací, přičemž většina dárců není známa, není možné je vysledovat, protože v Číně neexistuje průhledný systém dárcovství a dobrovolné dárcovství skrze Červený kříž neprobíhá pouze velmi malém měřítku několik set ročně.

David Kilgour, bývalý kanadský státní tajemník pro Asii a Tichomoří a spoluautor první vyšetřovací zprávy z roku 2006 sledující případy zneužívání vězněných následovníků meditační praxe Falun Gong v Číně k orgánovým transplantacím, sdělil The Epoch Times, že by byl „velmi překvapen“, pokud by dárci orgánů pro tyto dvě transplantace byli skutečně dobrovolnými dárci.

Kilgour dodává, že by do Číny měli odcestovat nezávislí pozorovatelé, aby podrobně prozkoumali, co se přesně stalo v pozadí těchto posledních, veřejně prezentovaných procedur.

Ethan Gutmann, investigativní novinář a odborník na Čínu shrnul svůj více než sedm let dlouhý terénní výzkum v knize Jatka (C-press 2015). Kniha je samozřejmě věnována oblasti zneužívání politických vězňů v Číně k orgánovým transplantacím.

Podle Gutmanna mají tyto mediální zprávy další rozměr. Ze strany státních médií se dle Gutmanna jedná o obdobu reklamní kampaně pro veřejnost.

„Tyto transplantace plic provedené v rekordním čase naznačují, že jsou otevřeni k podnikání,“ uvedl Gutmann a poznamenal, že lukrativní transplantační průmysl v Číně byl od začátku propuknutí nákazy silně zasažen a zaznamenal finanční ztráty.

„Čtu tato oznámení jako reklamní sdělení,“ odtušuje skrytý zájem v pozadí zpráv Gutmann.

Přeložil a upravil z článku americké redakce: M. K.


POZNÁMKY: Záznamy z prováděných vyšetřování v oblasti čínské transplantační chirurgie:

Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest – Revised Report into Allegations of Organ Harvesting of Falun Gong Practitioners in China / David Kilgour and David Matas (2007). On-line (anglicky) On-line (česky)

Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest / Slaughter – An Update / Kilgour, Matas, Gutmann (2016). On-line (anglicky)

Terénní výzkum: Jatka – Masové vraždy, odebírání orgánů a čínské řešení problému s disidenty, Ethan Gutmann (nakl. C-press, 2015). On-line (česky)

WOIPFG: Nevládní organizace zaměřující se na vyšetřování trestné činnosti všech institucí, organizací a jednotlivců, kteří se podílejí na represivní kampani čínského režimu vedené proti duchovnímu hnutí Falun Gong v Číně. On-line (anglicky)

ETAC: The International Coalition to End Transplant Abuse in China je koalicí právníků, akademiků, etiků a lékařských profesionálů, výzkumníků, badatelů a lidskoprávních advokátů, která se zasazuje o ukončení násilného odebírání orgánů v Číně. On-line (anglicky)

COHRC: Cina Organ Harvest Research Center je nezisková organizace, která provádí a prezentuje výzkum zneužívání transplantátů v Číně, včetně zabíjení vězňů svědomí pro orgány. On-line (anglicky)

China Tribunal: Mezinárodní tribunál zasedající v Londýně prováděl několikaměsíční šetření, vypovídalo více než padesát svědků, vědců, zdravotních profesionálů, novinářů a přeživších. 17. června 2019 vydal závěrečnou zprávu. On-line (anglicky)

IRCC: Česká nevládní organizace vydala v říjnu 2019 vyšetřovací zprávu nazvanou Ekonomika odběru orgánů v Číně, která analyzuje účast západních společností a lékařů na ilegálních odběrech orgánů v Číně. On-line