Eva Fu

8. 3. 2020

Rusko a Čína šíří ve světě falešné informace o epidemii koronaviru, varují americké orgány a upozorňují, že ačkoliv cílem propagandy obou států je podkopat svobodnou společnost, jejich cíle a metody se značně liší.

Při slyšení amerického senátu 5. března to řekla Lea Gabrielleová, vedoucí Global Engagement Center, úřadu, který spadá pod americké ministerstvo zahraničí.

„Jednou z nejlepších praktik, jak s propagandou a dezinformacemi bojovat, je odhalit je,“ prohlásila Gabrielleová.

Ruské konspirace

Kreml podle Američanů zapojil do protlačování klamavých zpráv celý svůj dezinformační aparát, od státních médií přes spřízněné webstránky (seznam dezinformačních webů v ČR najdete tady) až po falešné profily na sociálních sítích.

Philip Reeker z ministerstva zahraničí USA obvinil již v únoru Rusko, že prostřednictvím svých kanálů šíří nepodložené konspirační teorie, v nichž tvrdí, že koronavirus vyvinuly Spojené státy jako biologickou zbraň, aby proti Číně „vedly ekonomickou válku“.

Tím, že „ruští trollové šíří dezinformace o koronaviru, ohrožují bezpečnost veřejnosti, protože odvádějí pozornost od globální zdravotnické reakce (na nemoc)“, prohlásil pro AFP Reeker.

Cílem Moskvy je navrátit zemi prestiž globální velmoci a oslabit nepřátele manipulací informačního prostředí. Snaží se například „vyhrotit politické debaty“ v jednotlivých zemích nebo „zničit důvěru veřejnosti v dobrou vládu, nezávislá média a demokratické hodnoty,“ vysvětlila Gabrielleová.

Lži jsou pro Kreml skvělým nástrojem, jak odvést pozornost ruské veřejnosti od vnitřních problémů a vytvořit v mysli lidí fiktivního nepřítele v podobě Západu, dodala Gabrielleová.

Čínská propaganda

Čínská komunistická strana prostřednictvím státních médií také ještě donedávna tvrdila, že koronavirus pochází z USA, ale teď se opět vrátila k teorii o původu koronaviru ze zvířat na trhu ve Wu-chanu.

Peking se na rozdíl od Ruska nesnaží narušit současný světový pořádek, nýbrž chce ututlat jakoukoliv kritiku v souvislosti se šířením nemoci COVID-19. Peking nechce před svými občany ani před světem ztratit tvář.

V reálu se to projevuje snižováním počtu obětí koronaviru, zavíráním kritiků a umlčováním lidí, kteří v počátečních fázích epidemie na virus upozorňovali, uvedla Gabrielleová.

CHINA HEALTH VIRUS
Obyvatel Wu-chanu v čínské provincii Chu-pej se při zametání venku chrání maskou před koronavirem; 4. března 2020. (STR / AFP via Getty Images)

Jedním z nich byl i doktor Li Wen-liang, kterého čínská policie vyšetřovala a obvinila z šíření fám. Doktor Li na COVID-19 později sám zemřel, když se nakazil od jednoho ze svých pacientů. Další čínští aktivisté byli nedávno zatčeni za dokumentování situace ve Wu-chanu.

Kanadská organizace Citizen Lab, která se zaobírá výzkumem kybernetického prostoru, 3. března oznámila, že čínská aplikace pro posílání zpráv WeChat a aplikace YY pro sledování videí začaly zavádět cenzuru blokováním klíčových slov.

Citlivá slovní spojení se týkala kritiky komunistické strany a jeho představitelů s ohledem na koronavirus, ale také výrazů jako „zákaz cestování“ nebo „přenos z člověka na člověka“.

Gabrielleová vysvětlila, že propaganda Pekingu je promyšlená a ucelená a využívá široké škály kanálů, od politických, ekonomických a vojenských až po ty mediální, aby prosadila svou „pravdu“ jak doma, tak za hranicemi státu.

China Daily
Výtisky deníku China Daily na stánku v keňském hlavním městě Nairobi; 14. prosince 2012. (Tony Karumba / AFP via Getty Images)

Čínská státní média v minulém týdnu uveřejnila několik zpráv o tom, že koronavirus pochází z USA nebo že epidemie koronaviru je ve Spojených státech daleko horší než v Číně. Zároveň tato média chválila čínskou vládu, jak příkladně se s virem vypořádává.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo se ohradil vůči obviněním Číny se slovy, že samotná Komunistická strana Číny přiznala, že virus „pochází z Wu-chanu“.

„Víme poměrně dost jistě, odkud tohle pochází, a také víme poměrně dost jistě, že tam byly informace, které mohly být dány k dispozici rychleji, a data, která mohla být poskytnuta zdravotnickým pracovníkům po celém světě rychleji. Je to nanejvýš politováníhodné,“ řekl pro CNBC ministr Pompeo.

Přeloženo z anglického originálu naší newyorské redakce.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Jak jste to dokázali? Modlili jsme se. Nejoblíbenější světový vůdce o vítězství nad gangy
Jak jste to dokázali? Modlili jsme se. Nejoblíbenější světový vůdce o vítězství nad gangy

Tucker Carlson v rozhovoru s Nayibem Bukelem konstatuje, že pokud se malá a chudá země jako Salvador dokázala bez mezinárodní pomoci zbavit násilí a organizovaného zločinu, dokáže to i každý jiný stát.

Fotografie Mléčné dráhy roku 2024 přináší ty nejoslnivější fotografie naší galaxie – každý snímek má příběh k vyprávění
Fotografie Mléčné dráhy roku 2024 přináší ty nejoslnivější fotografie naší galaxie – každý snímek má příběh k vyprávění

Nejlepší snímky Mléčné dráhy pořízené po celém světě.

Indické volby jsou vítězstvím, vítězstvím a zase vítězstvím na celé čáře
Indické volby jsou vítězstvím, vítězstvím a zase vítězstvím na celé čáře

Dlouholeté klišé říká, že každé tvrzení o Indii je pravdivé, ale stejně tak je pravdivý i opak.

Fanoušci cestující do Německa na Euro by měli počítat se zdržením na hranicích
Fanoušci cestující do Německa na Euro by měli počítat se zdržením na hranicích

Čeští fanoušci by měli počítat se zdržením kvůli přísnějším kontrolám německé policie na hranicích - na dálnicích, silnicích i ve vlacích.

Za 77 tanků Leopard 2A8 by měla česká vláda zaplatit 52 miliard, oznámil Fiala
Za 77 tanků Leopard 2A8 by měla česká vláda zaplatit 52 miliard, oznámil Fiala

Vláda dnes udělala další krok k jejich nákupu, rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s dalšími evropskými zeměmi v čele s Německem.