Eva Fu

8. 3. 2020

Rusko a Čína šíří ve světě falešné informace o epidemii koronaviru, varují americké orgány a upozorňují, že ačkoliv cílem propagandy obou států je podkopat svobodnou společnost, jejich cíle a metody se značně liší.

Při slyšení amerického senátu 5. března to řekla Lea Gabrielleová, vedoucí Global Engagement Center, úřadu, který spadá pod americké ministerstvo zahraničí.

„Jednou z nejlepších praktik, jak s propagandou a dezinformacemi bojovat, je odhalit je,“ prohlásila Gabrielleová.

Ruské konspirace

Kreml podle Američanů zapojil do protlačování klamavých zpráv celý svůj dezinformační aparát, od státních médií přes spřízněné webstránky (seznam dezinformačních webů v ČR najdete tady) až po falešné profily na sociálních sítích.

Philip Reeker z ministerstva zahraničí USA obvinil již v únoru Rusko, že prostřednictvím svých kanálů šíří nepodložené konspirační teorie, v nichž tvrdí, že koronavirus vyvinuly Spojené státy jako biologickou zbraň, aby proti Číně „vedly ekonomickou válku“.

Tím, že „ruští trollové šíří dezinformace o koronaviru, ohrožují bezpečnost veřejnosti, protože odvádějí pozornost od globální zdravotnické reakce (na nemoc)“, prohlásil pro AFP Reeker.

Cílem Moskvy je navrátit zemi prestiž globální velmoci a oslabit nepřátele manipulací informačního prostředí. Snaží se například „vyhrotit politické debaty“ v jednotlivých zemích nebo „zničit důvěru veřejnosti v dobrou vládu, nezávislá média a demokratické hodnoty,“ vysvětlila Gabrielleová.

Lži jsou pro Kreml skvělým nástrojem, jak odvést pozornost ruské veřejnosti od vnitřních problémů a vytvořit v mysli lidí fiktivního nepřítele v podobě Západu, dodala Gabrielleová.

Čínská propaganda

Čínská komunistická strana prostřednictvím státních médií také ještě donedávna tvrdila, že koronavirus pochází z USA, ale teď se opět vrátila k teorii o původu koronaviru ze zvířat na trhu ve Wu-chanu.

Peking se na rozdíl od Ruska nesnaží narušit současný světový pořádek, nýbrž chce ututlat jakoukoliv kritiku v souvislosti se šířením nemoci COVID-19. Peking nechce před svými občany ani před světem ztratit tvář.

V reálu se to projevuje snižováním počtu obětí koronaviru, zavíráním kritiků a umlčováním lidí, kteří v počátečních fázích epidemie na virus upozorňovali, uvedla Gabrielleová.

CHINA HEALTH VIRUS
Obyvatel Wu-chanu v čínské provincii Chu-pej se při zametání venku chrání maskou před koronavirem; 4. března 2020. (STR / AFP via Getty Images)

Jedním z nich byl i doktor Li Wen-liang, kterého čínská policie vyšetřovala a obvinila z šíření fám. Doktor Li na COVID-19 později sám zemřel, když se nakazil od jednoho ze svých pacientů. Další čínští aktivisté byli nedávno zatčeni za dokumentování situace ve Wu-chanu.

Kanadská organizace Citizen Lab, která se zaobírá výzkumem kybernetického prostoru, 3. března oznámila, že čínská aplikace pro posílání zpráv WeChat a aplikace YY pro sledování videí začaly zavádět cenzuru blokováním klíčových slov.

Citlivá slovní spojení se týkala kritiky komunistické strany a jeho představitelů s ohledem na koronavirus, ale také výrazů jako „zákaz cestování“ nebo „přenos z člověka na člověka“.

Gabrielleová vysvětlila, že propaganda Pekingu je promyšlená a ucelená a využívá široké škály kanálů, od politických, ekonomických a vojenských až po ty mediální, aby prosadila svou „pravdu“ jak doma, tak za hranicemi státu.

China Daily
Výtisky deníku China Daily na stánku v keňském hlavním městě Nairobi; 14. prosince 2012. (Tony Karumba / AFP via Getty Images)

Čínská státní média v minulém týdnu uveřejnila několik zpráv o tom, že koronavirus pochází z USA nebo že epidemie koronaviru je ve Spojených státech daleko horší než v Číně. Zároveň tato média chválila čínskou vládu, jak příkladně se s virem vypořádává.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo se ohradil vůči obviněním Číny se slovy, že samotná Komunistická strana Číny přiznala, že virus „pochází z Wu-chanu“.

„Víme poměrně dost jistě, odkud tohle pochází, a také víme poměrně dost jistě, že tam byly informace, které mohly být dány k dispozici rychleji, a data, která mohla být poskytnuta zdravotnickým pracovníkům po celém světě rychleji. Je to nanejvýš politováníhodné,“ řekl pro CNBC ministr Pompeo.

Přeloženo z anglického originálu naší newyorské redakce.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Senát bude rozhodovat o zvýšení benefitů pro vojáky z povolání

Novela o vojácích z povolání bude jediným zákonem, který má příští středu schvalovat Senát. Norma má zvýšit benefity pro vojáky kvůli doplnění jejich stavů.

Jednání v koalici ochotných se posouvá do operační fáze, uvedl Starmer

Takzvaná koalice ochotných zemí vypracuje plány, aby pomohly zajistit Ukrajinu na souši, na moři i na nebi v případě mírové dohody s Ruskem.

V době „celní války“ s USA si Čína vytyčila ekonomické cíle pro rok 2025

Čínský komunistický režim v době „celní války s USA“ oznámil své hospodářské cíle pro nadcházející rok. Ty vzešly z výročních vrcholných politických schůzí známých jako „Dvě zasedání“.

Schillerová vulgárně napadla Fialu, podle něj ztrácí nervy

Ve videu na sociální síti TikTok ho vulgárně napadla kvůli tomu, že inicioval schůzku šéfů parlamentních stran až poté, co vláda rozhodla o zvyšování výdajů na obranyschopnost ČR.

Čínský prezident podle Financial Times odmítl pozvánku na návštěvu Bruselu

Čínský prezident Si Ťin-pching odmítl pozvání na návštěvu Bruselu a k účasti na summitu s Evropskou unií k připomínce 50. výročí diplomatických vztahů s evropským blokem.

Proti korupci v Bělehradě demonstrovalo až 300.000 lidí, uvedla organizace

Dnešní protest (15. 3.) by mohl být vůbec největší od začátku demonstrací, které studenti pořádají od loňského incidentu ve městě Novi Sad.

Recept: Irský colcannon – krémová bramborová kaše se zelím a jarní cibulkou

Colcannon, tradiční irský pokrm z brambor a zelí, je skvělý nejen na Den sv. Patrika. Hodí se k dušenému masu i hovězímu.

Minimalismus v seberozvoji: Jednodušší cesta k lepšímu já

Minimalistický přístup k seberozvoji: místo hledání nových metod zkuste odstranit to, co vás brzdí. Méně je často více.

mark twain
Ex Libris: Mark Twain

Mark Twain, americká literární ikona, čerpal inspiraci nejen z vlastních dobrodružství, ale i z evropské klasiky. Od Dona Quijota po Artušovu smrt – jaké knihy formovaly jeho jedinečný styl?