Rusko a Čína šíří ve světě falešné informace o epidemii koronaviru, varují americké orgány a upozorňují, že ačkoliv cílem propagandy obou států je podkopat svobodnou společnost, jejich cíle a metody se značně liší.

Při slyšení amerického senátu 5. března to řekla Lea Gabrielleová, vedoucí Global Engagement Center, úřadu, který spadá pod americké ministerstvo zahraničí.

„Jednou z nejlepších praktik, jak s propagandou a dezinformacemi bojovat, je odhalit je,“ prohlásila Gabrielleová.

Ruské konspirace

Kreml podle Američanů zapojil do protlačování klamavých zpráv celý svůj dezinformační aparát, od státních médií přes spřízněné webstránky (seznam dezinformačních webů v ČR najdete tady) až po falešné profily na sociálních sítích.

Philip Reeker z ministerstva zahraničí USA obvinil již v únoru Rusko, že prostřednictvím svých kanálů šíří nepodložené konspirační teorie, v nichž tvrdí, že koronavirus vyvinuly Spojené státy jako biologickou zbraň, aby proti Číně „vedly ekonomickou válku“.

Tím, že „ruští trollové šíří dezinformace o koronaviru, ohrožují bezpečnost veřejnosti, protože odvádějí pozornost od globální zdravotnické reakce (na nemoc)“, prohlásil pro AFP Reeker.

Cílem Moskvy je navrátit zemi prestiž globální velmoci a oslabit nepřátele manipulací informačního prostředí. Snaží se například „vyhrotit politické debaty“ v jednotlivých zemích nebo „zničit důvěru veřejnosti v dobrou vládu, nezávislá média a demokratické hodnoty,“ vysvětlila Gabrielleová.

Lži jsou pro Kreml skvělým nástrojem, jak odvést pozornost ruské veřejnosti od vnitřních problémů a vytvořit v mysli lidí fiktivního nepřítele v podobě Západu, dodala Gabrielleová.

Čínská propaganda

Čínská komunistická strana prostřednictvím státních médií také ještě donedávna tvrdila, že koronavirus pochází z USA, ale teď se opět vrátila k teorii o původu koronaviru ze zvířat na trhu ve Wu-chanu.

Peking se na rozdíl od Ruska nesnaží narušit současný světový pořádek, nýbrž chce ututlat jakoukoliv kritiku v souvislosti se šířením nemoci COVID-19. Peking nechce před svými občany ani před světem ztratit tvář.

V reálu se to projevuje snižováním počtu obětí koronaviru, zavíráním kritiků a umlčováním lidí, kteří v počátečních fázích epidemie na virus upozorňovali, uvedla Gabrielleová.

CHINA HEALTH VIRUS
Obyvatel Wu-chanu v čínské provincii Chu-pej se při zametání venku chrání maskou před koronavirem; 4. března 2020. (STR / AFP via Getty Images)

Jedním z nich byl i doktor Li Wen-liang, kterého čínská policie vyšetřovala a obvinila z šíření fám. Doktor Li na COVID-19 později sám zemřel, když se nakazil od jednoho ze svých pacientů. Další čínští aktivisté byli nedávno zatčeni za dokumentování situace ve Wu-chanu.

Kanadská organizace Citizen Lab, která se zaobírá výzkumem kybernetického prostoru, 3. března oznámila, že čínská aplikace pro posílání zpráv WeChat a aplikace YY pro sledování videí začaly zavádět cenzuru blokováním klíčových slov.

Citlivá slovní spojení se týkala kritiky komunistické strany a jeho představitelů s ohledem na koronavirus, ale také výrazů jako „zákaz cestování“ nebo „přenos z člověka na člověka“.

Gabrielleová vysvětlila, že propaganda Pekingu je promyšlená a ucelená a využívá široké škály kanálů, od politických, ekonomických a vojenských až po ty mediální, aby prosadila svou „pravdu“ jak doma, tak za hranicemi státu.

China Daily
Výtisky deníku China Daily na stánku v keňském hlavním městě Nairobi; 14. prosince 2012. (Tony Karumba / AFP via Getty Images)

Čínská státní média v minulém týdnu uveřejnila několik zpráv o tom, že koronavirus pochází z USA nebo že epidemie koronaviru je ve Spojených státech daleko horší než v Číně. Zároveň tato média chválila čínskou vládu, jak příkladně se s virem vypořádává.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo se ohradil vůči obviněním Číny se slovy, že samotná Komunistická strana Číny přiznala, že virus „pochází z Wu-chanu“.

„Víme poměrně dost jistě, odkud tohle pochází, a také víme poměrně dost jistě, že tam byly informace, které mohly být dány k dispozici rychleji, a data, která mohla být poskytnuta zdravotnickým pracovníkům po celém světě rychleji. Je to nanejvýš politováníhodné,“ řekl pro CNBC ministr Pompeo.

Přeloženo z anglického originálu naší newyorské redakce.