Jack Phillips

14. 3. 2020

Prezident Donald Trump v pátek vyhlásil stav národní nouze, který má omezit šíření pandemie koronaviru poté, co bylo ve Spojených státech potvrzeno více než 1700 případů nákazy.

Jeho akce poskytne státní a místním vládám až 50 miliard dolarů na pomoc při katastrofě v reakci na vypuknutí onemocnění COVID-19.

„Hrozbu viru překonáme,“ prohlásil Trump.

Trump také upustil od úroků ze všech studentských půjček poskytnutých federálními vládními agenturami a nařídil ministerstvu energetiky nákup velkého množství ropy do zásob. Rovněž vyzval státy, aby zřídily pohotovostní střediska a nemocnice a aktivovaly plány na mimořádné situace. Dále poskytl nové pravomoci ministerstvu zdravotnictví a sociální péče.

Federální agentura pro řízení mimořádných událostí (FEMA) použije miliardy dolarů na financování mobilizace zdravotních středisek, přepravy pacientů a dalších potřeb v případě ochromení nemocnic a poskytovatelů zdravotní péče. Virus, který se koncem minulého roku objevil v čínském Wu-chanu poté, co úřady nedokázaly omezit jeho šíření, zasáhl nyní více než sto zemí.

Zprvu Trump využíval Staffordův zákon pro vyhlášení katastrof zahrnujících kalifornské požáry a záplavy na Středozápadě.

Ve čtvrtek novinářům sdělil, že Spojené státy mají „dle Staffordského zákona velmi silné nouzové pravomoci“, a dodal, že „pokud musím něco udělat, udělám to. Mám právo dělat spoustu věcí, o kterých lidé ani nevědí“.

Rostoucí počet úředníků přiměl Trumpa, aby vyhlásil stav nouze, který by byl symbolickým zlomem v reakci Bílého domu. Lékaři a ošetřovatelské skupiny jako American Hospital Association a American Medical Association rovněž vyzvali Trumpovu administrativu, aby pokryla náklady na péči o miliony lidí bez pojištění.

Desítky států USA a měst již doposud vyhlásily v oblasti veřejného zdraví v důsledku nových potvrzených pacientů s COVID-19 mimořádnou situaci. Některé státy na několik týdnů uzavřely všechny školy a jiné zakázaly velká veřejná shromáždění, což se dotklo sportovních soutěží, koncertů, bohoslužeb a dalších.

Šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová na páteční tiskové konferenci uvedla, že Bílý dům a Kongres by se pro stimulaci ekonomiky především měly zaměřit na rodiny.

Sněmovna má podle Pelosiové v úmyslu schválit opatření, které se zaměří na bezplatné testování pro všechny, včetně těch, kteří nemají pojištění.

Ve Spojených státech je doposud nejméně 1700 známých případů nákazy novým koronavirem. Dosud bylo hlášeno nejméně 40 úmrtí.

Trump hovořil o pandemii v pátek s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a souhlasil s uspořádáním videokonference se světovými vůdci v pondělí ohledně koordinace výzkumných snah na vývoj vakcíny a reakce na ekonomický pokles, uvedl francouzský prezident v příspěvku na Twitteru.

Překlad a redakční úprava originální verze článku naší newyorské redakce: MiC.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Česko je mistrem světa v hokeji 2024
Česko je mistrem světa v hokeji 2024

Český hokejový tým na mistrovství světa pořádaném v České republice vyhrál těžké finále se Švýcarskem a stal se mistrem světa roku 2024.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby
Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby

Podle plánu konzervativců, by mladí lidé, měli na výběr, zda sloužit 12 měsíců v armádě, nebo pomáhat jeden víkend v měsíci po dobu jednoho roku ve zdravotnictví, sociálních či jiných veřejných službách.

Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu
Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu

Šéf japonské vlády Fumio Kišida dnes v rozhovoru s čínským premiérem Li Čchiangem zdůraznil, jak je pro Japonsko a celé mezinárodní společenství důležité zachování míru a stability v Tchajwanském průlivu.