TEL AVIV— Izraelský ministr zdravotnictví nařídil nemocničním laboratořím a místní obdobě Červeného kříže (Magen David Adom), aby s okamžitou platností přestali používat asi deset tisíc kontaminovaných testovacích souprav na COVID-19 vyrobených v Číně.

Pracovníci v laboratořích si povšimli, že barva v testovacích zkumavkách není taková, jakou očekávali a oni tudíž nedokáží určit, zda test vyšel pozitivně či negativně.

Zdroj z ministerstva zdravotnictví poslal izraelské edici Epoch Times fotografie s vadnými sadami. Jejich výrobcem je čínská firma Guangzhou Bang Shuo Biotechnology.

Uvnitř každé zkumavky je ukazatel pH, kterému se říká červený fenol, uvedl další zdroj z ministerstva. Tento ukazatel mění v kyselém prostředí barvu. „Když zkysne mléko, je to kvůli bakterii a to samé se stane u látky ve zkumavce, když se znečistí,“ uvedl zdroj.

Podle jeho vysvětlení mění fenol barvu od růžové až po oranžovou, což je pravděpodobně znakem kontaminace. Podle zdroje byla kontaminována celá výrobní linka v čínském závodě a ke znečištění testovacích souprav muselo podle něj dojít z důvodu nedostatečných výrobních postupů.

„Když pracujete ve správných pracovních podmínkách, něco takového by se stát nemělo, ale co mne znepokojuje ještě víc, je, že znečištěné soupravy opravdu mohou ovlivnit výsledky testu.“

Je to kvůli tomu, že bakterie vzorek znečistí a i když je testovaná osoba skutečně nakažená, výsledek se může zdát negativní.

Problémy v dalších zemích

Izrael není jedinou zemí, která hlásí vadné testovací soupravy a jiné zdravotnické vybavení vyrobené v Číně.

Lékařská fakulta Washingtonské univerzity rovněž objevila, že desítky tisíc testovacích souprav z Číny jsou pravděpodobně kontaminovány podobným způsobem jako v Izraeli, napsal 21. dubna deník South China Morning Post.

V případě Američanů šlo o produkty od výrobce Lingen Precision Medical Products. Ve Španělsku odborníci zjistili, že rychlotesty z Číny fungují jen zhruba ve 30 procentech případů.

Velká Británie reklamovala miliony vadných testovacích sad z Číny poté, co místní studie shledala, že udávají nepřesné výsledky.

V Moravskoslezském kraji měli také problémy s čínskými rychlotesty na koronavirus. Krajská hygienička uvedla, že jejich chybovost je až 80 procent. 

Kanadské úřady stáhly kolem jednoho milionu respirátorů KN95 vyrobených v Číně, které byly určeny pro zdravotnické pracovníky v prvních liniích. Důvodem bylo, že nesplňovaly kanadské kvalitativní standardy.

Stejně tak Nizozemí stahovalo 600 tisíc respirátorů FFP2, protože buď netěsnily nebo měly vadné filtry.

Přeloženo z původního článku americké redakce.