Dělníci v řadě továren, které v Číně vyrábí roušky a respirátory, sami nenosí při manipulaci s produkty ochranu úst ani rukou, říká čínský podnikatel, který s tímto zbožím obchoduje.

Muž vystupující pod pseudonymem Čchen Kuo-chua zprostředkovává prodej roušek a respirátorů z Číny do zahraničí. Pod podmínkou anonymity promluvil s čínským serverem Tech World, kterému prozradil, že 60 procent továren, s nimiž jedná, nemá sterilní pracovní prostředí.

Vzpomíná si na jeden zaprášený podnik, kde dělnice přebíraly roušky holýma rukama a bez roušky. „Kdo by se odvážil používat roušky vyráběné takto? Kdo by si to dal na tvář?“ prohlásil muž.

V poslední době zaznívají z různých zemí zprávy o tom, že čínský zdravotnický materiál, jako roušky, testovací sady nebo ochranné oděvy, jsou nekvalitní.

Podle prohlášení čínských celníků, které citovala 4. dubna agentura AFP, vyvezla ČLR od 1. března 3.86 milionů roušek, 37,5 milionů kusů osobních ochranných prostředků, 16 tisíc ventilátorů a 2.84 milionů testovacích sad.

Jenže státy, jako Nizozemí, Turecko nebo Španělsko, si začínají stěžovat na nefunkčnost či nízkou spolehlivost čínského zdravotnického materiálu. Nizozemí uvedlo 28. března, že stahuje z oběhu 600 tisíc respirátorů od čínského výrobce. Podle úřadů respirátory dobře nedoléhají anebo mají vadné filtry.

Velká Británie oznámila, že bude žádat náhradu za miliony testovacích sad na koronavirus, které byly dovezeny z Číny. Jak napsal britský deník The Telegraph, vědci z Oxfordu zjistili, že tyto sady udávají nepřesné výsledky.

Čínský režim ve snaze napravit si reputaci zpřísnil minulý týden předpisy pro vývoz zdravotnických potřeb. Úřady 31. března oznámily, že na export budou moci jít pouze výrobky od akreditovaných výrobců.

Čínští celníci podle oficiálních dat z 5. dubna zabavili od zpřísnění podmínek zdravotnický materiál v hodnotě 11,2 milionu dolarů. Většinou se jednalo o roušky, respirátory, osobní ochranné oděvy a testovací sady.

Čchen Kuo-chua uvedl, že než začal obchodovat s rouškami, zabýval se internetovým obchodem, ale protože jeho zákazníci v zahraničí se začali ve velkém zajímat o možnosti nákupu zdravotnických potřeb z Číny, přesedlal na toto odvětví.

Podle něj fungovala většina továren na výrobu respirátorů a roušek původně jako textilní závody nebo výrobny elektroniky, ale obří poptávka po zdravotnickém materiálu je přiměla změnit podnikání. To však také znamená, že většina těchto firem nesplňuje technologické ani hygienické standardy.

Jak uvádí čínský finanční portál Sanyan Blockchain, mezi 23. lednem a 11. březnem 2020 vzniklo v Číně téměř 5 500 nových výrobců roušek a respirátorů.

Čchen Kuo-chua tvrdí, že některé firmy si akreditaci potřebnou k výrobě roušek jednoduše koupí, aniž by potřebné požadavky splňovaly. Na čínském internetu kolují videa, která zobrazují podmínky v některých z těchto provozů.

Na tomto videu jsou záběry na dělnice, které při manipulaci s rouškami nenosí rukavice, zatímco další video ukazuje muže, jak si rouškami utírá boty.

Přeloženo z původního článku newyorské edice The Epoch Times.