Zachary Stieber

4. 6. 2020

Spojené státy se chystají zakázat lety čínských společností do USA. Reagují tak na chování ze strany Číny, která neumožňuje americkým dopravcům provozovat jejich lety.

Vláda Donalda Trumpa sdělila, že sedm aerolinek, které mají sídlo v Číně, včetně společností Air China Limited a Xiamen Airlines, nebudou moci provozovat lety mezi USA a Čínou.

Ministerstvo dopravy uvedlo, že nařízení je vydáno 3. června a vstupuje v platnost 16. června.

V prohlášení je uvedeno, že „jde o reakci na nedodržování oboustranné dohody“ ze strany Číny, která má „umožnit americkým dopravcům provozovat služby v osobní letecké dopravě mezi USA a Čínou v plném rozsahu“.

Zároveň také uvádí: „Ministerstvo bude nadále pokračovat v jednání s čínskými protějšky o tom, aby američtí i čínští dopravci mohli plně uplatňovat svá práva. Prozatím umožníme čínským dopravcům provozovat lety a přepravovat počet osob v takovém rozsahu, jaký umožní čínská vláda nám.“

Porušení dohody

Dohoda, která stanoví podmínky letů mezi Spojenými státy a Čínou, včetně pozdějších úprav, je z roku 1980. V dohodě se uvádí, že každá strana by měla přijmout taková opatření, aby „bylo zajištěno provozování dohodnutých služeb na určených trasách tak, aby byla umožněna rovnost příležitostí, zajištěna přiměřená rovnováha, stejná práva obou stranám a vzájemný prospěch“.

Současná situace je způsobena pandemií COVID-19, která začala v Číně v loňském roce.

V lednu došlo ke snížení pravidelných letů jak ze strany amerických, tak i čínských přepravců. Ještě začátkem ledna bylo mezi USA a Čínou týdně provozováno přibližně 325 kombinovaných letů.

Poté se počet dramaticky snížil na 20 letů za týden, a v polovině března došlo k mírnému navýšení na 34 letů za týden, kdy všechny tyto lety byly provozovány čínskými dopravci.

26. března vydal čínský Úřad pro civilní letectví oznámení, že čínské letecké společnosti mohou udržovat jeden plánovaný let za týden do dané země na jedné trase.

Zahraniční letecké společnosti byly také omezeny na jeden let do Číny za týden na jedné trase, ale pouze dle maximálního plánovaného přepravního limitu k datu 12. března.

K tomuto datu americké aerolinky kvůli pandemii do Číny nelétaly, zatímco čínští dopravci některé lety do Spojených států provozovali.

Američtí dopravci plánovali obnovit lety do Číny začátkem června. Společnosti Delta a United plánovali opět létat do Číny již začátkem května.

Američtí úředníci opakovaně vznesli námitky proti jednání čínského Úřadu pro civilní letectví, včetně výzvy ze dne 14. května, na kterou ale čínský úřad v dopise ze dne 25. května reagoval návrhem, aby se vyhláška neměnila.

Pokud dojde k úpravě opatření z čínské strany, americké ministerstvo dopravy zákaz vydaný 3. června přezkoumá.

Z původního článku newyorské redakce přeložila a editovala: HCHN

Související témata