Hongkonská viroložka v médiích odhalila, že již v prosinci 2019 zkoumala nový koronavirus, během čehož jí údajně čínský úředník již 31. prosince řekl o riziku přenosu viru z člověka na člověka. Tedy mnohem dříve, než byla tato informace veřejně potvrzena čínským režimem i Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a než začala být podle toho přijímána bezpečnostní opatření.

Doktorka Yan Li-Meng, v rozhovoru pro Fox News zveřejněném 10. července 2020, řekla, že byla svým nadřízeným na Hongkongské univerzitě požádána, aby začala studovat virus podobný viru SARS, který se objevil ve Wu-chanu, hlavním městě provincie Chu-pej, koncem prosince 2019. Protože nemohla získat informace od čínských úřadů, tak se podle jejích slov obrátila na přítele, vědce z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí v Číně, který měl informace o propuknutí epidemie z první ruky.

Přítel jí 31. prosince 2019 řekl, že se tato nemoc může šířit mezi lidmi. Čínský režim ve stejný den oficiálně ohlásil vypuknutí nákazy, ale zároveň nepotvrdil, že by byl virus přenositelný z člověka na člověka. Tuto informaci zveřejnil až 21. ledna 2020, po několika týdnech, kdy opakovaně potvrzoval původní tvrzení, že existuje jen málo důkazů nebo žádné důkazy o tom, že by se virus mohl přenášet z člověka na člověka.

Doktorka Yan Li-Meng odcestovala v dubnu 2020 do Spojených států, kde požádala o azyl z důvodu obav z reakce čínských úřadů, pokud by se měla vrátit do Hongkongu.

„Důvod, proč jsem přijela do USA, je ten, že předávám poselství pravdy o COVIDu,“ řekla paní Yan deníku Fox News.

Tvrzení čínské viroložky dává další váhu rostoucím důkazům, které ukazují na skutečnost, že vládní úředníci v Pekingu si byli vědomi závažnosti prvotní epidemie a zakrývali důležité informace. V období, kdy čínské úřady tvrdily, že přenos viru z člověka na člověka není možný, opustilo město Wu-chan pět milionů obyvatel. Někteří z nich roznesli virus do celé Číny, ale také do zahraničí a do celého světa.

Doktorka Yan Li-Meng řekla, že když v polovině ledna oznámila svému nadřízenému svá zjištění o závažnosti epidemie, bylo jí řečeno: „Mlč a buď opatrná.“

„Varoval mě, nedotýkejte se červené čáry,“ řekla hongkongská viroložka Fox News. „Dostaneme se do problémů a někam nás zavřou (zmizíme).“

Řada uniklých interních dokumentů čínského režimu, získaných deníkem The Epoch Times od insiderů, odhaluje, že čínské úřady neustále snižovaly (podhodnocovaly) počty případů nakažení virem v různých oblastech Číny. K manipulaci s počtem nakažených dochází i v posledních měsících, kdy se nová ohniska epidemie objevila v severovýchodní Číně a hlavním městě Pekingu.

Předseda Světové zdravotnické organizace (WHO) opakovaně chválil čínský režim za jeho „transparentnost“ během pandemie. Nedávno však WHO změnila své oficiální stanovisko ke způsobu, jakým byla informována o počátečním ohnisku nákazy v Číně. Dříve oficiální časový harmonogram WHO uváděl, že čínské zdravotnické úřady o této chorobě informovaly WHO 31. prosince 2019. Nyní WHO uvádí, že její kancelář v Číně „se seznámila s mediálním prohlášením Wuchanské městské zdravotní komise na jejích webových stránkách“ o případech takzvané virové pneumonie zaznamenaných ve městě.

Minulý týden vydaly Spojené státy prohlášení, že oficiálně vystupují ze Světové zdravotnické organizace (WHO) kvůli její úloze, kterou sehrála při utajování pandemie koronaviru. Orgán Organizace spojených národů (OSN) zahájil proces vyšetřování původu ohniska epidemie.

Členové Republikánské strany USA 9. července 2020 požádali, aby předseda WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus svědčil o rozporech ve svých odpovědích Spojeným státům ohledně pandemie koronaviru. Tedros byl opakovaně obviněn z korupce a spolupráce s čínským režimem na zakrývání epidemie. Mezinárodní petici požadující jeho odstoupení podepsalo k 11. červenci 2020 více než milion lidí.

Z původního článku newyorské edice The Epoch Times přeložil M. K.