Spolek Svoboda zvířat uvedl, že nedostal od českých politiků dobré zprávy. Minulý týden mohla Poslanecká sněmovna dokončit přerušené jednání zákona na ochranu zvířat proti týrání zvířat. Zákon se podle ochránců měl vztahovat nejenom na zvířata v cirkusech, ale například i v klecových chovech.

Sněmovna měla na programu několik zákonů a bylo velké riziko, že zákon o zvířatech opět nestihne projednat.

Ochránci zvířat společně vyvinuli velký tlak, a už to podle nich vypadalo nadějně. Podařilo se prohlasovat předřazení zákona. Hlasování však bylo jedním poslancem zpochybněno a opakované hlasování už nedopadlo pozitivně. Zákon se nepodařilo předřadit, kvůli hnutí ANO a KSČM. Další šance k projednání zákona bude nejdříve v polovině září.

V posledních měsících ochránci vyvinuli velkou aktivitu. Kontaktovali politiky, domlouvali s nimi schůzky, vysvětlovali a odpovídali politikům na dotazy. Vytvořili řadu informačních materiálů, zjišťovali situaci v Poslanecké sněmovně a domlouvali se s právníky.

Vytrvalost zůstává

Výsledná situace, kterou ochránci označují za „bojkot a ignoranci“ velké části politiků, je pro ně obrovským zklamáním.

„Boj o lepší svět pro zvířata je neuvěřitelně vyčerpávající, psychicky i finančně,“ konstatuje Barbora Bartušková Večlová, předsedkyně spolu Svoboda zvířat.

„My se ale nevzdáváme,“ dodává. „Víme, že nebojujeme za sebe. Bojujeme za ty, kdo se sami ozvat nemohou,“ dodává s tím, že výzva k veřejnosti na podporu tohoto utkání nadále trvá.

„Vydržme a společně dotáhneme změnu pro zvířata v cirkusech do konce.“