Zdenka Danková

6. 9. 2020

Jejich trus určitě nezapáchá, jako… (ten lidský), a přesto lidem jejich hnízdění vadí, když jim tito drobní opeřenci znečišťují domovy nebo blízké okolí. Jiřičku obecnou vyhlásili ornitologové ptákem letošního roku, bohužel však tito modrobílí mucholapači nemají všude zastání.

Lidé často zaměňují jiřičky s vlaštovkami. Oba druhy jsou si nejen velikostně podobné, ale sdílí podobný životní prostor a mají i podobnou hnízdní strategii. Oba druhy si také slepují svá hnízda z kousků bláta. 

„Tvar hnízda jiřičky je kulovitý, v horní části má jen malý vletový otvor. Vlaštovky budují miskovitá hnízda a celá jeho horní strana je otevřená. Jiřičky hnízdí vždy na vnějších stranách různých objektů. Vlaštovky najdeme vždy pouze uvnitř budov,“ sděluje Hana Trachtulcová z Východočeské pobočky České společnosti ornitologické (VČPČSO).

strecha ptaci hnizdo
Nejvýše položené hnízdiště jiřiček v České republice se nachází na Luční boudě v Krkonoších ve výšce 1 410 m n. m. (Dušan Vodnárek / vcpčso)

Mapování hnízdišť v Krkonoších

Ornitologové letos zorganizovali nejrozsáhlejší mapování hnízdišť jiřičky obecné v Krkonoších a Podkrkonoší v rámci kampaně Pták roku 2020. Ornitologové ze Správy Krkonošského národního parku spolu s dobrovolníky od 1. června do 31. srpna 2020 prozkoumali území mezi hranicí s Polskem a s linií obcí Harrachov – Vysoké nad Jizerou – Martinice v Krkonoších – Hostinné – Trutnov – Žacléř – Královec.

„Jednalo se o nejrozsáhlejší mapování hnízd jiřičky obecné v Krkonoších a Podkrkonoší. Celkem se nám podařilo zmapovat 104 obcí nebo jejich částí a 72 horských bud či lučních enkláv. Zaznamenali jsme 3 355 hnízd jiřiček. Z tohoto počtu se nacházelo 166 hnízd na horských boudách, 1 707 hnízd v horských a podhorských oblastech a 1 482 hnízd v Podkrkonoší,“ říká koordinátorka sčítání Trachtulcová

„Více než 70 % jiřiček hnízdí v nadmořské výšce 350–500 m n. m. Nejčastěji se nacházejí na budovách zemědělských usedlostí a farem. Významným hnízdištěm ve městech jsou bytové domy a panelová sídliště. Nejvýše položená hnízdní kolonie s 52 hnízdy je na Luční boudě v nadmořské výšce 1 410 m n. m.  Zjištěné údaje o hnízdění jsme porovnali i s dostupnými daty z minulých let. Počty jiřiček v Krkonoších se od roku 2012 nemění, v Podkrkonoší mírně přibývají,“ konstatuje Dušan Vodnárek z Východočeské pobočky ČSO a předseda Oblastní ornitologické sekce při Správě KRNAP.

Fotosoutěž o jiřičkách

Ornitologové kromě sčítání uspořádali soutěž o nejzajímavější fotografii jiřiček v Krkonoších. Vítězkou se stala Angela Veselá z Rudníku se snímkem „Trnům navzdory“, kde autorka zachytila hnízdo jiřiček mezi bodci, které měly jiřičky odradit. 

hnizdo ptaci strecha
Nejzajímavější fotografie jiřiček v Krkonoších s názvem „Trnům navzdory“. Bodce jsou krutý a nebezpečný způsob, jak jiřičkám zabránit v hnízdění. Zároveň jde ale o způsob nefunkční, tedy zcela zbytečný. (Angela Veselá / snímek poskytla Čso)

„Odedávna platilo za dobré znamení, když jiřičky zahnízdily na domě. Dnes se je lidé snaží nesmyslně vyhánět. Shazování jiřiččích hnízd v obavách z hromadícího se trusu pod nimi je v posledních letech dosti rozšířeným nešvarem. Často přitom stačí pod hnízdo umístit podložku, která trus zachytí,“ doplňuje Vodnárek.

A která místa mají jiřičky v Krkonoších nejraději?

Jilemnice Hrabačov, firma Devro – 150 hnízd

Vlčice, statek – 140 hnízd

Dolní Branná, statek – 120 hnízd

Martinice v Krkonoších, zemědělská usedlost – 120 hnízd

Pilníkov, statek – 81 hnízd

Související témata

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.