Michal Cabejšek

30. 10. 2020

Praha – Nouzový stav bude v Česku kvůli epidemii nového koronaviru trvat zatím jen do 20. listopadu, bude tedy prodloužen o 17 dní. Původně se počítalo s prodloužením o měsíc. Od pondělí přejdou na dálkovou výuku speciální školy. Od příštího týdne také začne povinné testování v domovech pro seniory.

Souhlas vládě s prodloužením nouzového stavu dnes dala Sněmovna podle návrhu opozičních Pirátů, KDU-ČSL a ODS. „Stále a významně probíhá takzvané komunitní šíření onemocnění. Jinými slovy, nákaza se šíří napříč celou společností,“ řekl ve Sněmovně nový ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Podle něj se společnost nachází v klíčovém bodu zlomu a v následujících dvou týdnech by se mohla situace zlepšovat. Podle něj však není nutné zavádět nová opatření, ale dodržovat ta přijatá. Systém zdravotní péče podle Blatného neohrožuje nedostatek lůžek nebo techniky, ale nedostatek personálu.

Testování v domovech důchodců

Nový ministr zdravotnictví se chce rovněž zabývat ochranou seniorů, kteří patří mezi rizikové skupiny a mezi nimiž se během druhé vlny koronaviru výrazně zvýšil počet nakažených. Podle statistik roste počet domovů, kde se nákaza objevila. Je jich více než 150.

Premiér Andrej Babiš oznámil, že plánované plošné testování na koronavirus pomocí antigenních testů, které by měly dorazit dnes, začne nejpozději v pondělí. Povinnost testovat začne v domovech pro seniory a dalších zařízeních, a to podle prezidenta Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR Jiřího Horeckého od středy 4. listopadu. Mělo by se uskutečnit do pěti dnů a poté bude prováděno každý týden. Celkem se tak počítá s testováním asi 200 000 lidí, klientů zařízení je mezi nimi 80 000 až 100 000.

„Všeobecná zdravotní pojišťovna již objednala 2 miliony antigenních testů,“ uvedl Babiš. Testování má podle něj stát dvě miliardy korun. „Schválili jsme na vládě rozpočet na 10 milionů těchto antigenních testů a také jsme schválili odměnu pro praktické lékaře 200 korun za test. Takže celkem vlastně dvě miliardy,“ vysvětluje premiér. Štěpán Jurajda z Národní ekonomické rady vlády (NERV) pro seznam.cz upřesnil, že test má stát u různých výrobců od 150 do 300 korun.

Výsledky antigenních testů jsou k dispozici zhruba do 15 minut, vyšetření je však méně spolehlivé. Podle nového ministra Blatného jsou však i přes jejich nepřesnost výhodné pro pravidelné testování tam, kde je populace více promořená. „Je snaha je používat i u praktických lékařů. Zatím jich je ale jenom dva miliony, objednáno bylo deset milionů,“ řekl dnes Blatný na tiskové konferenci novinářům.“

Kraje také budou muset od pondělí 9. listopadu vyčlenit lůžka pro lidi v pečovatelských ústavech a lidem, kteří jsou doma odkázáni na pomoc terénní pečovatelské služby a kteří mají těžký průběh nemoci a není možné je izolovat. Kraje, které mají do 550 000 obyvatel, budou muset zajistit 80 lůžek, větší kraje 160. Personální zabezpečení nově vytvořených lůžkových zařízení bude záležet na možnostech jednotlivých krajů. Ministerstvo doporučuje osm pracovníků v sociálních službách na 50 lůžek, dvě zdravotní sestry na 50 lůžek a dva psychology na každé zařízení.

Speciální školy přejdou na distanční výuku

Od pondělí přejdou na dálkovou výuku i speciální školy. V provozu dosud kromě speciálních škol zůstávaly mateřské školy a školy vyčleněné pro péči o děti zdravotníků, pracovníků sociálních služeb nebo třeba policistů a hasičů, které budou nově nabízet místa i dětem zaměstnanců úřadů práce a správy sociálního zabezpečení. Podle vlády to pomůže k zachování provozu důležitých úřadů, které pomáhají lidem.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Česko je mistrem světa v hokeji 2024
Česko je mistrem světa v hokeji 2024

Český hokejový tým na mistrovství světa pořádaném v České republice vyhrál těžké finále se Švýcarskem a stal se mistrem světa roku 2024.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby
Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby

Podle plánu konzervativců, by mladí lidé, měli na výběr, zda sloužit 12 měsíců v armádě, nebo pomáhat jeden víkend v měsíci po dobu jednoho roku ve zdravotnictví, sociálních či jiných veřejných službách.

Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu
Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu

Šéf japonské vlády Fumio Kišida dnes v rozhovoru s čínským premiérem Li Čchiangem zdůraznil, jak je pro Japonsko a celé mezinárodní společenství důležité zachování míru a stability v Tchajwanském průlivu.