Leoš Strnad

10. 11. 2020

Prezidentské volby dopadly de facto patem. Hlasy se i týden po volbách stále sčítají (v Indii by je měli dávno sečtené). Čeká se i na právní bitvy, které ještě mohou výsledek voleb ovlivnit. V tuto chvíli má však Joe Biden 290 volitelů a od ledna 2021 (bohužel/bohudík – dosaďte si dle své preference) bude mít Bílý dům nového nájemníka. Situace v Kongresu však nasvědčuje tomu, že o nijak silné prezidentství se jednat nebude.

Zajímavé na celém průběhu voleb je to, jak se akciové trhy s průběžným vývojem vyrovnávaly. Předvolební průzkumy výrazně favorizovaly demokratického kandidáta i takzvaný „democratic sweep“ (demokraté by ovládli i Kongres).

Taková konstelace by Bidenovi umožnila schválit robustní fiskální stimul (navrch k těm již schváleným současným prezidentem). V plánu byly další dva biliony dolarů. Trhy předvolebním průzkumům (u)věřily a pozitivní dopad plánovaných stimulů do akcií zaceňovaly.

Vraťme se k výsledku voleb. Demokraté ve volbách vlastně vůbec nezazářili. Ve Sněmovně reprezentantů budou mít o pět křesel méně a v Senátu na většinu nedosáhnou, neboť tam mají obě strany shodný počet křesel. Takové rozdělení moci (kdy prezident nemá většinu v obou komorách Kongresu) považovaly trhy za nejméně preferovanou variantu. Mezi investory však po oznámení výsledků následovala rychlá změna paradigmatu.

Rozdělení moci a slabý prezident? Skvělá zpráva! Alespoň se nebudou zvyšovat daně ani realizovat další levicové recepty na ekonomiku (a že jich demokraté mají v zásobě více než dost).

Do tohoto povolebního chaosu vletěla zpráva o úspěšném vývoji vakcíny od americké firmy Pfeizer (PFE), kterou vyvíjí spolu s BioNtech (BNTX). Na tuto zprávu čekali zejména výrobci letadel (Airbus, Boeing), aerolinky a celý „leisure industry“ jako na smilovaní boží.

Jaký bude tedy vývoj v době existence vakcíny proti koronaviru? Zlato půjde dál dolů, korekce se dá čekat na všech „vítězích“ pandemie – tedy technologiích a e-commerce sektoru. Z rotace preferencí investorů pak budou těžit všechna tradiční odvětví jako energetika, průmysl, utility a finance. S útlumem pandemie se dá očekávat i posilování koruny.

Související články

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.