Prezidentské volby v USA 2020

Dle médií citujících uniklý interní dokument amerického Ministerstva spravedlnosti (MS), který získala agentura AP, zmocnil ministr spravedlnosti William Barr federální žalobce v zemi k prošetření zásadních obvinění z volebních neregulérností.

The Epoch Times zatím oficiální vyjádření MS v této věci nezískalo.

„Zmocňuji vás k prošetření zásadních obvinění z neregulérnosti voleb a započítávání hlasů před oficiálním potvrzením volebních výsledků ve vašich jurisdikcích v určitých případech, jak už jsem ve specifických případech udělal. Taková vyšetřování a kontroly mohou být provedeny v případě jasných a zjevně věrohodných obvinění z neregulérností, které, pokud by se ukázaly jako pravdivé, by potenciálně mohly ovlivnit výsledek federálních voleb v jednotlivých státech,“ píše se v části dvoustránkového dokumentu.

Instrukce byla zaslána vrchním federálním žalobcům, tajemníkům MS z kriminální, občansko-právní a národně-bezpečnostní divize a řediteli FBI.

U nesrovnalostí, které nemají potenciál ovlivnit výsledek voleb v jednotlivých státech, se v dokumentu doporučuje odložit je na pozdější dobu.

„Tohle je hra s ohněm… lidé musejí mít důvěru ve volební výsledky a legitimnost vlády. A lidé, kteří se pokoušejí změnit pravidla metodologie – která je z podstaty věci velmi náchylná k podvodu a nátlaku – jsou lehkomyslní a nebezpeční,“ – William Barr, ministr spravedlnosti USA

Zpráva také říká, že pracovníci MS by měli „postupovat s přiměřenou opatrností“ a „následovat absolutní závazek ministerstva pro férovost, neutralitu a nestranickost“.

„Jste nejvýše postavenými vedoucími amerického ministerstva spravedlnosti a věřím, že při řešení obvinění z neregulérností u voleb a započítávání hlasů budete postupovat s důkladnou pečlivostí a úsudkem,“ napsal Barr. „Zatímco vážná obvinění by měla být řešena s velkou pečlivostí, podezřelá, spekulativní, smyšlená nebo za vlasy přitažená tvrzení by neměla být základem pro zahájení federálních šetření.“

V souvislosti s obavami republikánů ohledně možných volebních podvodů skrze korespondenční hlasování (hlasy odevzdané poštou) se Barr 2. září v rozhovoru pro CNN vyjádřil, že je obeznámen s několika „velmi rozsáhlými“ vyšetřováními volebních podvodů týkajících se korespondenčního hlasování v některých státech.

„Tohle je hra s ohněm. Jsme velmi těsně rozdělenou zemí [míněna je vyrovnanost volebních preferencí mezi demokraty a republikány, pozn. red.] a lidé musí mít důvěru ve volební výsledky a legitimnost vlády. A lidé, kteří se pokoušejí změnit pravidla metodologie – která je z podstaty věci velmi náchylná k podvodu a nátlaku – jsou lehkomyslní a nebezpeční,“ řekl v zářijovém rozhovoru Barr.

Mnohá média 7. listopadu prohlásila za nově zvoleného prezidenta demokratického kandidáta Joea Bidena poté, co se dostal do vedení v Pensylvánii a Nevadě.

Volební soupeř Donald Trump ale tvrdil, že došlo k volebním podvodům a že vyhlašování vítězství je předčasné. Jeho tým již v té době podal v některých státech několik právních stížností.

The Epoch Times nebude prohlašovat vítězem prezidentských voleb 2020 v USA ani jednoho kandidáta dříve, než budou vyřešeny všechny sporné otázky.

Překlad a redakční zkrácení původního článku newyorské redakce: J. S.