Prezidentské volby v USA 2020

AKTUALIZACE (3. prosince 2020): Zápis SSDI není definitivním důkazem, že volič je mrtvý. Podle Logana Churchwella, mluvčího Právní nadace pro veřejný zájem (PILF), což je pravicově orientovaný volební hlídací pes, který není s analýzou od společnosti Big Data Poll uváděné níže v článku spojen, je „zcela běžné“, že dva lidé mají stejné jméno a datum narození.

„Tyto odpovídající datové sady jsou pouze výchozím bodem pro další výzkum. Musíte ověřit identitu tím, že se podíváte na údaje sociálního zabezpečení a úvěrového úřadu, abyste zjistili, že jde o stejnou osobu,“ řekl Churchwell The Epoch Times prostřednictvím e-mailu. „Zjistili jsme, že bez ohledu na velikost vzorku projde poté obecně zhruba 10 procent shod jména a data narození všemi validačními testy.“

Což v praxi znamená, že pokud takto protřídíme výsledek prezentovaný analytickou zprávou Richarda Barise, bude předpoklad 9 500 mrtvých (kteří jsou zaregistrovaní k volbám) snížen na 950.

Viz aktualizace v původním článku z 12. listopadu 2020.


Podle analýzy volebních údajů ve státě Michigan bylo odhaleno přibližně 9 500 potvrzených nebožtíků, kteří podali volební lístky k hlasování v prezidentských volbách v USA.

U těchto 9 500 „voličů“ bylo potvrzeno úmrtí prostřednictvím oficiální databáze Social Security Death Index (SSDI). Jejich jména jsou uvedena ve státní volební databázi jako lidé, kteří odevzdali své hlasovací lístky.

Dalších téměř 2 000 lidí, kteří podali hlasovací lístky, je ve věku 100 a více let. Tito lidé ale nejsou vedeni v seznamu žijících stoletých lidí.

Analýzu vypracoval Richard Baris, ředitel společnosti Big Data Poll, která se zabývá vytvářením statistik a analýz.

Data naznačují, že se někdo jiný pokoušel hlasovat jménem těchto lidí. Nebylo zatím zjištěno, kterému z kandidátů byly tyto hlasy směrovány.

Američané starší než 110 let se vyskytují ve společnosti jen vzácně. Je známo, že v Michiganu žije pouze hrstka takových seniorů.

Podle sčítání lidu z roku 2010 žilo v Michiganu 1 729 stoletých lidí (pdf). Celkově žije ve státě Michigan více než 9,9 milionu lidí.

Mluvčí michiganského státního tajemníka Tracy Wimmerová uvedla, že i kdyby se někdo pokusil hlasovat jménem zesnulé osoby, jeho hlas by byl odmítnut.

„Hlasovací lístky voličů, kteří zemřeli, jsou v Michiganu odmítnuty, a to i v případě, že volič zaslal hlasovací lístek, a poté zemřel přede dnem voleb,“ sdělila Tracy Wimmerová dříve prostřednictvím e-mailu The Epoch Times.

Baris však není přesvědčen, že všechny takové lístky byly odmítnuty a nebyly započítány.

„I když jsem otevřený myšlence, že některé z nich byly zamítnuty, nejsem otevřený tomu, že byly přímo zamítnuty všechny,“ uvedl v tweetu z 8. listopadu 2020 Baris.

Údaje o tom, kolik hlasovacích lístků bylo oficiálně zamítnuto, zatím nejsou k dispozici, uvedla mluvčí michiganského státního tajemníka Tracy Wimmerová.

Článek byl redakčně zkrácen.

Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K.

AKTUALIZACE: 3. prosince 2020 byl článek aktualizován a změněn jeho nadpis. K aktualizaci původního článku newyorské redakce došlo již 12. listopadu 2020. Česká redakce se omlouvá se za přehlédnutí aktualizace.