ČR – Do třetího stupně protiepidemického systému PES přejde Česko ve čtvrtek, 3. prosince. Na dalším postupu v rozvolňování epidemických opatření se shodla vláda Andreje Babiše na mimořádném jednání v neděli 29. listopadu 2020.

Od čtvrtka 3. prosince budou moci v omezené podobě a za přísných hygienických opatření otevřít:

  • restaurace
  • všechny obchody a služby.

Uskutečnit bude možné již i vánoční trhy, avšak lidé na nich nebudou moci přímo konzumovat zakoupené potraviny.

Skončí také zákaz vycházení a zákaz nedělního prodeje.

Další rozvolnění vládou nařízených protiepidemických opatření umožní přechod do třetího stupně protiepidemického systému, na němž se vláda jednomyslně shodla.

Lockdown končí

Lidé se už velmi těšili na otevření obchodů a služeb. Navíc, nastal advent, v rámci něhož se na náměstích instalovaly vánoční stromy, což umocňuje předvánoční atmosféru.

„Dál držet obchody zavřené už nešlo, i když ta čísla jsou dost na hraně. PES3 až do Vánoc –⁠⁠ ale co bude pak?“ glosuje uživatel Twitteru J. Nadoba.

Podle protiepidemického systému ČR je souhrnný index rizika pro Českou republiku na hodnotě 57, která je na úrovni třetího pohotovostního stupně. Vzhledem k odlišné situaci v jednotlivých krajích Ministerstvo zdravotnictví teprve zváží, zda vládě ČR navrhne přesun do jiného stupně pohotovosti.

Vysočina – v krajském městě Jihlavě vánoční strom i výzdoba už svítí, spojů MHD jezdí víc a otevřelo se výdejní okénko městské knihovny Jihlava. Od čtvrtka 3. 12. 2020 se znovu otevírá celá knihovna i všechny její pobočky. Při návštěvě knihovny jsou návštěvníci povinni dodržovat všechny bezpečnostní předpisy, hlavně nošení roušek a dodržování rozestupů.

Ačkoliv nebylo domluveno společenské rozsvícení vánočního stromu, i tak se lidé kolem stromu sešli.

„Letos je to pro nás všechny taková zkouška, co zvládneme, jak moc všichni plánujeme, a jak moc je všechno jinak,“ promluvila MgA. Karolína Koubová, primátorka Jihlavy.

Vánoční strom a výzdoba v Jihlavě