Prezidentské volby v USA 2020

Senátor Josh Hawley (republikáni) koncem prosince vysvětlil důvody svého prohlášení, že vznese námitky proti výsledku hlasování volitelů na společném zasedání kongresu 6. ledna 2021. Uvedl, že „někdo musí povstat“ a promluvit.

„Máte zde 74 milionů Američanů, kteří se cítí být zbaveni práv a mají pocit, že na jejich hlasu nezáleží. A toto je jediná příležitost, kterou mám jako senátor Spojených států. Tento proces je právě nyní, moje jediná příležitost postavit se a něco říct, a to je přesně to, co udělám,“ uvedl Hawley.

Hawley se 30. prosince 2020 stal prvním senátorem USA, který se veřejně zavázal vznést námitky k průběhu voleb na společném jednání kongresu, což vyvolalo kritiku demokratů.

„Josh Hawley naposledy: Dává všechno do svržení našich demokratických voleb. Další nesmyslný a nebezpečný pokus podkopat vůli lidí,“ uvedla ve svém prohlášení senátorka Tina Smithová (demokraté).

Senátor Chris Van Hollen (demokraté) uvedl pro televizi CNN, že Hawleyho jednání podkopává demokratický proces, přičemž plánovanou námitku označil za „bezohlednou senzaci“.

Hawley reagoval na jejich prohlášení během vystoupení v televizi Fox. „Především si nevzpomínám, že bych demokraty slyšel vznášet taková pobuřující tvrzení, když oni sami vznášeli námitky během certifikace hlasování volitelů v letech 2004 a 2016,“ uvádí Hawley.

„Demokraté to dělají roky, aby vzbudili obavy o důvěryhodnost voleb. Nyní, když mají republikáni – 74 milionů Američanů – obavy o důvěryhodnost voleb, měli bychom si jen sednout a zmlknout? Myslím, že tu někdo musí povstat (a promluvit). Tento proces právě nyní, moje jediná příležitost postavit se a něco říct, a to je přesně to, co udělám.“

Hawley se konkrétně zaměřil na Van Hollena. Poznamenal, že to byl právě on, kdo v minulosti ocenil demokraty za to, že vznesli námitky během společného zasedání v lednu 2005.

Kongres se sejde 6. ledna, aby sečetl hlasy volitelů, což je poslední krok k certifikaci nově zvoleného prezidenta ve volebním systému USA (Electoral College). Volitelé se shromáždili 14. prosince 2020, aby hlasovali pro prezidentského kandidáta, který získal nejvíce hlasů v jejich státě, a předali je do Washingtonu k ověření a certifikaci. Sedm států USA ale také odevzdalo další, alternativní volitelské hlasy pro prezidenta Donalda Trumpa.

Republikáni plánují použít dva způsoby, jakými se pokusí ovlivnit výsledek prezidentských voleb. Jedním z nich je odůvodnit a formálně vznést námitky proti výsledkům hlasování volitelů. Tento krok chtějí podložit důkazy o tom, že v rozhodujících státech, jako je Pensylvánie a Georgie, došlo k volebním podvodům.

Procesní pravidla kongresu vyžadují, aby námitku vznesl alespoň jeden poslanec a jeden senátor. Pokud se tak stane, povede vznesení námitek obě parlamentní komory k ukončení společného zasedání. Poté se obě komory odeberou k samostatným debatám na dobu dvou hodin. Následně proběhne hlasování o tom, zda námitky podpoří. K přijetí námitek bude zapotřebí prostá většina hlasů v každé komoře.

Demokraté se stejným způsobem pokusili na začátku roku 2017, během společného zasedání kongresu, vznést námitky proti sčítání hlasů volitelů v roce 2016, ale nepřipojili se k nim žádní senátoři.

Hawley upřesnil, že jeho námitky budou směřovat ke skutečnosti, že „jsme měli státy jako Pensylvánie, které se během volebního procesu neřídily svými vlastními zákony, jejich vlastním státním zákonem“.

Senátor rovněž doufá, že dostane možnost upozornit na to, že technologické společnosti, jako Twitter, v posledních měsících upravovaly chod svých platforem ve prospěch Joea Bidena a praktikovali cenzuru Donalda Trumpa. „Pokusím se přinutit (kongres) k debatě o všech těchto bodech,“ řekl Hawley.

Druhou možnou cestou je využít práva viceprezidenta Mikea Pence, který může určit, které obálky s hlasy volitelů se otevřou a sečtou. Viceprezident Pence se prozatím k návrhu veřejně nevyjádřil, ale jeho právníci minulý týden uvedli, že s provedením tohoto postupu nesouhlasí.

Poslanec Louis Gohmert (republikáni) a arizonští republikánští voliči požádali soud, aby se vyjádřil k „výlučné pravomoci“ viceprezidenta schvalovat nebo odmítat hlasy volitelů, jsou-li přítomny hlasy různých skupin volitelů z jednoho státu, jak tomu je nyní. Soudní žaloba byla nakonec zamítnuta.

Bidenův tým nadcházející společné zasedání kongresu bagatelizoval a popsal jej jako pouhou formalitu na cestě ke zvolení Bidena novým prezidentem USA.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times.