Zachary Stieber

3. 1. 2021

Prezidentské volby v USA 2020

Senátor Josh Hawley (republikáni) koncem prosince vysvětlil důvody svého prohlášení, že vznese námitky proti výsledku hlasování volitelů na společném zasedání kongresu 6. ledna 2021. Uvedl, že „někdo musí povstat“ a promluvit.

„Máte zde 74 milionů Američanů, kteří se cítí být zbaveni práv a mají pocit, že na jejich hlasu nezáleží. A toto je jediná příležitost, kterou mám jako senátor Spojených států. Tento proces je právě nyní, moje jediná příležitost postavit se a něco říct, a to je přesně to, co udělám,“ uvedl Hawley.

Hawley se 30. prosince 2020 stal prvním senátorem USA, který se veřejně zavázal vznést námitky k průběhu voleb na společném jednání kongresu, což vyvolalo kritiku demokratů.

„Josh Hawley naposledy: Dává všechno do svržení našich demokratických voleb. Další nesmyslný a nebezpečný pokus podkopat vůli lidí,“ uvedla ve svém prohlášení senátorka Tina Smithová (demokraté).

Senátor Chris Van Hollen (demokraté) uvedl pro televizi CNN, že Hawleyho jednání podkopává demokratický proces, přičemž plánovanou námitku označil za „bezohlednou senzaci“.

Hawley reagoval na jejich prohlášení během vystoupení v televizi Fox. „Především si nevzpomínám, že bych demokraty slyšel vznášet taková pobuřující tvrzení, když oni sami vznášeli námitky během certifikace hlasování volitelů v letech 2004 a 2016,“ uvádí Hawley.

„Demokraté to dělají roky, aby vzbudili obavy o důvěryhodnost voleb. Nyní, když mají republikáni – 74 milionů Američanů – obavy o důvěryhodnost voleb, měli bychom si jen sednout a zmlknout? Myslím, že tu někdo musí povstat (a promluvit). Tento proces právě nyní, moje jediná příležitost postavit se a něco říct, a to je přesně to, co udělám.“

Hawley se konkrétně zaměřil na Van Hollena. Poznamenal, že to byl právě on, kdo v minulosti ocenil demokraty za to, že vznesli námitky během společného zasedání v lednu 2005.

Kongres se sejde 6. ledna, aby sečetl hlasy volitelů, což je poslední krok k certifikaci nově zvoleného prezidenta ve volebním systému USA (Electoral College). Volitelé se shromáždili 14. prosince 2020, aby hlasovali pro prezidentského kandidáta, který získal nejvíce hlasů v jejich státě, a předali je do Washingtonu k ověření a certifikaci. Sedm států USA ale také odevzdalo další, alternativní volitelské hlasy pro prezidenta Donalda Trumpa.

Republikáni plánují použít dva způsoby, jakými se pokusí ovlivnit výsledek prezidentských voleb. Jedním z nich je odůvodnit a formálně vznést námitky proti výsledkům hlasování volitelů. Tento krok chtějí podložit důkazy o tom, že v rozhodujících státech, jako je Pensylvánie a Georgie, došlo k volebním podvodům.

Procesní pravidla kongresu vyžadují, aby námitku vznesl alespoň jeden poslanec a jeden senátor. Pokud se tak stane, povede vznesení námitek obě parlamentní komory k ukončení společného zasedání. Poté se obě komory odeberou k samostatným debatám na dobu dvou hodin. Následně proběhne hlasování o tom, zda námitky podpoří. K přijetí námitek bude zapotřebí prostá většina hlasů v každé komoře.

Demokraté se stejným způsobem pokusili na začátku roku 2017, během společného zasedání kongresu, vznést námitky proti sčítání hlasů volitelů v roce 2016, ale nepřipojili se k nim žádní senátoři.

Hawley upřesnil, že jeho námitky budou směřovat ke skutečnosti, že „jsme měli státy jako Pensylvánie, které se během volebního procesu neřídily svými vlastními zákony, jejich vlastním státním zákonem“.

Senátor rovněž doufá, že dostane možnost upozornit na to, že technologické společnosti, jako Twitter, v posledních měsících upravovaly chod svých platforem ve prospěch Joea Bidena a praktikovali cenzuru Donalda Trumpa. „Pokusím se přinutit (kongres) k debatě o všech těchto bodech,“ řekl Hawley.

Druhou možnou cestou je využít práva viceprezidenta Mikea Pence, který může určit, které obálky s hlasy volitelů se otevřou a sečtou. Viceprezident Pence se prozatím k návrhu veřejně nevyjádřil, ale jeho právníci minulý týden uvedli, že s provedením tohoto postupu nesouhlasí.

Poslanec Louis Gohmert (republikáni) a arizonští republikánští voliči požádali soud, aby se vyjádřil k „výlučné pravomoci“ viceprezidenta schvalovat nebo odmítat hlasy volitelů, jsou-li přítomny hlasy různých skupin volitelů z jednoho státu, jak tomu je nyní. Soudní žaloba byla nakonec zamítnuta.

Bidenův tým nadcházející společné zasedání kongresu bagatelizoval a popsal jej jako pouhou formalitu na cestě ke zvolení Bidena novým prezidentem USA.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times.

Související články

Přečtěte si také

Bývalí senátoři opět navrhli trestnost propagace komunistické ideologie
Bývalí senátoři opět navrhli trestnost propagace komunistické ideologie

Zařadit propagaci komunistické ideologie mezi trestné činy opět navrhli bývalí senátoři Martin Mejstřík a Jaromír Štětina, kteří s podobnou snahou v letech 2006 a 2008 neuspěli.

Netanjahu předložil první oficiální plán Izraele na poválečné uspořádání v Gaze
Netanjahu předložil první oficiální plán Izraele na poválečné uspořádání v Gaze

Počítá s izraelskou bezpečnostní kontrolou nad tímto palestinským územím, jež dosud ovládá radikální hnutí Hamás, a s civilní samosprávou prostřednictvím nezávislých palestinských zástupců.

Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně
Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně

Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně, a přiblížil se tak zase o něco republikánské nominaci na prezidenta.

Češi vloni spotřebovali o 4,1 % méně elektřiny, může za to i počasí
Češi vloni spotřebovali o 4,1 % méně elektřiny, může za to i počasí

Čistá (netto) spotřeba elektřiny dosáhla celkové hodnoty 57,8 TWh, což je nejméně za 14 let, uvedl Energetický regulační úřad ve své tiskové zprávě. Meziročně se spotřeba snížila o 4,1 %. Výroba elektřiny vloni klesla takřka o 10 procent.

Mozek zamilovaných: Nová studie odhaluje, proč nás láska může ovládnout
Mozek zamilovaných: Nová studie odhaluje, proč nás láska může ovládnout

Láska zanechává v mozku chemický otisk, který je poháněn dopaminem – dokonce i myšlenka na toho, koho...