Gq Pan

31. 12. 2020

Prezidentské volby v USA 2020

Republikánská vyzyvatelka posledního nerozhodnutého boje o křesla v Kongresu USA získala zpět svůj náskok před demokratickým úřadujícím poslancem. Stalo se tak po soudem nařízením přepočtu hlasovacích lístků a nalezení nezapočítaných hlasů.

Claudia Tenneyová (republikáni), která v jednom volebním období reprezentovala newyorský 22. okrsek a v roce 2018 těsně neobhájila své znovuzvolení, ve středu uvedla, že se znovu dostala do vedení o pouhých 29 hlasů.

Malý, ale rozhodující náskok Tenneyové přišel poté, co okres Oneida dokončil přepočítání přibližně 1 800 hlasovacích lístků, které během sčítání zůstaly nezapočítané. Tyto hlasovací lístky byly zahrnuty do přepočítání na základě příkazu z 8. prosince 2020, které nařídil soudce Nejvyššího soudu státu Scott DelConte.

Dokončení sčítání v okrese Oneida znamená také konec sčítání v New Yorku, téměř dva měsíce po skončení všeobecných voleb. Prozatím neoficiální výsledky voleb vede kandidátka Tenneyová (republikáni) se ziskem 155 862 hlasů a poraženým se stává Brindisi (demokraté) se ziskem 155 833 hlasů.

Volba však bude oficiálně ukončena až počátkem příštího roku, poté co soudce DelConte rozhodne o tom, zda budou hlasy do konečného sčítání zahrnuty.

To znamená, že když 3. ledna 2020 poprvé zasedne nová sestava Kongresu USA, nebude mít 22. okrsek New Yorku ve Sněmovně reprezentantů svého zástupce.

Zástupce také nebude mít 5. okrsek ve státě Louisiana, kvůli nedávné smrti zvoleného republikánského poslance Luka Letlowa, který zemřel v důsedku onemocnění COVID-19.

V nové sněmovně tak bude přítomno 222 demokratů a 210 republikánů.

Republikáni v letošních volbách získali ve sněmovně 10 nových poslaneckých křesel a demokraté naopak o 9 křesel přišli.

5. ledna 2021 proběhnou klíčové volby o poslední dvě senátní křesla ve státě Georgie. Republikáni potřebují obhájit alespoň jedno z křesel, aby si udrželi v Senátu většinu. Demokraté naopak potřebují vyhrát obě křesla, ale i v takovém případě budou mít pouze polovinu senátních křesel a rozhodující hlas dostane viceprezident USA. Více zde…

Článek byl redakčně zkrácen a upraven. původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil a upravil M. K.


USA DNES: Přehled zpráv – 30. prosince 2020

Související články

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO
Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO

Maďarský parlament dnes schválil vstup Švédska do NATO.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…