Alex Wu

19. 1. 2021

Necelé dva týdny potom, co Čína schválila vakcínu na COVID-19 od státní společnosti Sinopharm, dva nejvyšší představitelé této farmaceutické společnosti náhle ve stejný den rezignovali. Nečekaná zpráva jen podpořila veřejné spekulace a pochybnosti o kvalitě očkovacích látek vyrobených v Číně.

Společnost Sinopharm Group vydala 12. ledna dvě po sobě jdoucí oznámení, v nichž uvedla, že Li Č’-ming, předseda správní rady Sinopharm Holding Corporation, a Li Chuej, předseda správní rady a generální ředitel dceřiné společnosti Sinopharm Group Pharmaceutical, rezignovali z „osobních důvodů“.

V oznámení bylo rovněž uvedeno, že rezignace nabývá okamžité splatnosti. Ve stejný den představenstvo zvolilo za úřadujícího předsedu Jü Čching-minga. Jü od listopadu 2018 působil ve společnosti jako výkonný ředitel a generální tajemník výboru Komunistické strany Číny (KS Číny). Dříve pracoval jako náměstek úředníků KS Číny v Národní správě pro léčivé přípravky.

V oznámení se také uvádí, že ačkoli Li Chuej drží 54,72 procenta akcií Sinopharm, jeho vlastnictví významně neovlivní provoz společnosti a ani to nebude mít dopad na představenstvo.

Podle veřejných informací na oficiálních webových stránkách společnosti vlastní Sinopharm dalších šest společností kótovaných na burze. Informace o rezignaci způsobila, že klesla hodnota akcií podniku o 5,17 procenta.

Vzhledem k tomu, že vakcína Sinopharm je uprostřed nedávného nárůstu ohnisek COVID-19 nouzově podávána po celé Číně, náhlá rezignace vedoucích pracovníků vedla k mnoha veřejným spekulacím.

Jeden čínský uživatel internetu například vyjádřil nedůvěru a znepokojení: „Odstoupit z osobních důvodů? To určitě…“

Další internetový uživatel budil podezření: „Jakmile byla vakcína vypuštěna, dva vysocí úředníci… prostě zmizeli. Za tím musí být něco velkého!“

Komentátor čínských záležitostí Chua Pcho pro The Epoch Times uvedl, že očkovací látky vyrobené v Číně mají nevalnou pověst, což by mohlo souviset s náhlým otřesem ve vrchním vedení Sinopharmu.

„Neslyšel jsem o žádném čínském úředníkovi, který by se hnal, aby se očkoval čínskými vakcínami. Mnoho Číňanů říká, že si pro vakcínu dojdou až poté, co je nejdříve sami dostanou všichni vládní úředníci,“ uvádí Chua.

Společnost Sinopharm neposkytla o svých klinických studiích žádné údaje, ani nezveřejnila velikost vzorku populace, který byl otestován.

Další vakcína COVID-19 vyvinutá pekingským výrobcem léčivých přípravků Sinovac Biotech je rovněž podrobena zkoumání. Nedávná studie společnosti CoronaVac v Brazílii vykázala pouze přibližně 50,4procentní účinnost – což však dostačuje k tomu, aby překročila 50% hranici stanovenou Světovou zdravotnickou organizací pro schválení regulací. Tento údaj byl však mnohem menší, než společnost uváděla minulý týden, kdy tvrdila, že má 78procentní účinnost.

Chua připomněl, že na veřejnosti panovalo rozčarování ohledně způsobu, jakým bude vakcína od Sinopharm podávána. Komunistická strana Číny po vypuštění vakcíny tvrdila, že bude Číňanům poskytována zdarma. Za méně než týden se však už za ni účtovalo, což vyvolalo pobouření po celé zemi. Poté úředníci opět oznámili, že vakcínu bude vláda nadále dotovat.

Chua dodává, že v současné době probíhá v KS Číny boj o moc a Sinopharm, který je státním podnikem, je jeho součástí. Sdělil, že úředníci jsou odvoláváni ze svých funkcí v rámci protikorupční kampaně vedené vůdcem KS Číny Si Ťin-pchingem. A zdá se, že tento krok náhlé rezignace v Sinopharm tuto skutečnost jen odráží.

„Právě teď probíhá další kolo protikorupčních čistek.“ Před dvěma dny byli propuštěni tři vysocí funkcionáři na úrovni náměstků ministrů v Pekingu a Liao-ningu. Všichni úředníci KS Číny jsou zkorumpovaní,“ uzavírá.

Přeloženo z anglického

Související články

Přečtěte si také

„Dotklo se to mého srdce,“ říká o pražské premiéře Shen Yun psychoterapeutka s kořeny v Mongolsku
„Dotklo se to mého srdce,“ říká o pražské premiéře Shen Yun psychoterapeutka s kořeny v Mongolsku

První večerní představení souboru Shen Yun v Kongresovém centru přilákalo více než jeden a půl tisíce diváků. Po představení chválili zajímavé příběhy jednotlivých představení, patentované digitální velkorozměrové kulisy, nádherné barvy a výkony tanečníků.

Agrární komora hlásí posun, ministr Výborný podporu – ale odmítá ultimáta. Rozhodne se o protestu v pondělí?
Agrární komora hlásí posun, ministr Výborný podporu – ale odmítá ultimáta. Rozhodne se o protestu v pondělí?

Po včerejší tiskové konferenci, kdy agrárníci dali ministru zemědělství a vládě pět požadavků, hlásí Agrární komora posun. V pondělí se bude ještě radit, a eventuálně se rozhodne o protestu předběžně avizovaném na 7. března v Praze.

Jiří Hynek, nový kandidát Svobodných do europarlamentu, o obstrukcích vůči českému obrannému průmyslu
Jiří Hynek, nový kandidát Svobodných do europarlamentu, o obstrukcích vůči českému obrannému průmyslu

Bývalý kandidát na prezidenta Jiří Hynek půjde do eurovoleb za Svobodné. Jako prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu pozoruje v Evropě obstrukce západních zemí vůči českému obrannému průmyslu. A jaké má výtky vůči samotné EU?

Jak odbourat všechny bariéry pro „co nejsnazší vstup vakcín na český trh“. Seminář o vakcinační strategii
Jak odbourat všechny bariéry pro „co nejsnazší vstup vakcín na český trh“. Seminář o vakcinační strategii

Na půdě Senátu diskutovali zástupci Sněmovny, Senátu a vakcinologické společnosti a zdravotních pojišťoven o vakcinační strategii a současné situaci v systému povinného očkování. Nabízíme videozáznam semináře...

Více než miliarda lidí je obézních, nejhorší situace je v ostrovních zemích
Více než miliarda lidí je obézních, nejhorší situace je v ostrovních zemích

Na světě je více než miliarda obézních osob, uvedl server BBC News s odkazem na studii publikovanou v odborném časopise The Lancet.