Tým odborníků pod vedením Světové zdravotnické organizace (WHO) dorazil 14. ledna do čínského města Wu-chan, aby vyšetřil původ koronaviru způsobujícího onemocnění Covid-19. Čínská komunistická strana označila návštěvu WHO jako „vědecko-výzkumnou spolupráci“.
Rodinný příslušník oběti COVID-19, která zemřela ve Wu-chanu, se svěřil Epoch Times, že podle něj WHO nic nenajde a že čínský režim ji jen používá k zamaskování vzniku pandemie.
Dva členové týmu WHO museli po pozitivním testu na wuchanský virus zůstat v Singapuru. Zbývajících 13 odborníků dorazilo 14. ledna do Wu-chanu, kde se ohnisko nákazy v Číně koncem roku 2019 poprvé objevilo.
Orgány čínské komunistické strany požadují, aby tým WHO zůstal v karanténě po dobu 14 dnů po příjezdu. Odborníci zůstanou ve Wu-chanu přibližně jeden měsíc, během kterého jim úřady zajistily návštěvu farmářského trhu Chua-nan, místních výzkumných ústavů a nemocnic.
Wuchanský obyvatel Čang Chaj, jehož otec loni na virus KS Číny (Komunistické strany Číny) zemřel, v rozhovoru pro Epoch Times řekl: „WHO je v mých očích jen loutkou – nástrojem, abych to řekl na rovinu. Teď přijedou hledat zdroj viru, když už uplynulo první výročí vypuknutí a všechny (důkazy) jsou pryč,“ namítá.
Jeho otec, Čang Li-fa, byl vojenský veterán. Vloni odjel do Wu-chanu kvůli lékařskému ošetření zlomeniny stehenní kosti. 17. ledna 2020 byl během pobytu v místní nemocnici nakažen virem KS Číny a do dvou týdnů zemřel.
Čang Chaj podal 10. června žalobu u soudu ve Wu-chanu, kde požadoval od čínských úřadů odškodnění ve výši 2 miliony jüanů (přes 6 milionů korun) s odůvodněním, že za smrt jeho otce může vláda kvůli tomu, že zatajovala prvotní informace o vzniku nákazy.
Za obžalované jmenoval tři vládní subjekty: vedení města Wu-chanu, provinční vládu Chu-peje a nemocnici, ve které otec pobýval. Když městský soud ve Wu-chanu Čangův případ zamítl, podal v srpnu druhou žalobu a zaslal své stížnosti na Vyšší lidový soud v provincii Chu-pej.
Ten však jeho případ rovněž zamítl. V říjnu pak Čang podal občanskou stížnost k Nejvyššímu soudu v Pekingu a stále čeká na odpověď.
Čang je druhou známou osobou, která žalovala čínské vládní subjekty za jejich „zpackaný“ boj s virem.
„Místní vlády nikdy nepřiznaly, že by utajovaly informace o epidemii. WHO rozhodně nebude moci nic zjistit, takže úředníci budou mít více důvodů a výmluv, aby nepřipustili, že tajili informace [o viru], který zabil mnoho lidí,“ míní Čang.
Pokud jde o oficiální popis vyšetřování WHO z úst čínské komunistické strany coby „vědecko-výzkumné spolupráce“, lidé podle Čanga nejsou blázni a všichni vědí, o co jde. Úředníci KS Číny si mohou říkat, co chtějí jen proto, že vlastní propagandistické nástroje a monopolizují veřejný diskurz, když umlčují disidenty a nedávají jim žádnou platformu, na které by se mohli vyjádřit, dodává.
Čang však pokládá řečnickou otázku: „Pokud jste [čínská komunistická strano] neskrývali ohnisko ve Wu-chanu, mělo by to nyní takové vážné následky?!“
Také prozradil, že byl umlčen čínskými úřady. „Jsem v Číně a můj hlas blokují na všech platformách.“
Čang je přesvědčen, že návštěva WHO ve Wu-chanu je v tuto chvíli jen přehlídkou a je nepravděpodobné, že by agentura OSN provedla nezávislé vyšetřování. „Pokud jste nezávislí, je nemožné vstoupit do Číny nebo Wu-chanu. Tak to prostě je. Vyšetřování vedené WHO považuji za frašku,“ dodává.
Čínské Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí v raných fázích epidemie ve Wu-chanu oznámilo, že zdrojem wuchanského viru je trh s potravinami Chua-nan.
Deník Epoch Times dříve uváděl, že počátkem března loňského roku byly zbořeny všechny prodejní stánky prodejců na trhu s potravinami Chua-nan a zůstala pouze kostra hlavní budovy.
Čang dodává, že od té doby byly odstraněny všechny vývěsní štítky na trhu a budova je zabedněná. „Trh s potravinami Chua-nan už vlastně vůbec neexistuje, dokonce nenajdete ani jeho název.“
Čínský ministr zahraničí Wang I se 2. ledna pokusil zbavit zodpovědnosti a naznačil, že zdroj pandemie nepochází z Číny. Uvedl: „Stále více studií potvrzuje, že pandemie je pravděpodobně způsobena samostatnými ohnisky na více místech po celém světě.“
Čang doufá, že by čínské úřady mohly projevit víc úcty k lidem, kteří zemřeli na Covid-19. „Ve Wu-chanu zemřelo tolik lidí. Doufám, že tito lidé [úředníci KS Číny], kteří vyprávějí pohádky, dokážou také trochu respektovat lidský život.“
Vyšetřovací tým pod vedením WHO má navštívit také místní vědecké výzkumné ústavy.
Než však tým dorazil do Wu-chanu, skotský deník Sunday Post 9. ledna informoval, že přes 300 výzkumných článků publikovaných wuchanským virologickým institutem bylo odstraněno z webových stránek čínské Národní nadace přírodních věd.
Data, která byla odstraněna, zahrnovala kritický výzkum přenosu virů, jako jsou studie onemocnění mezi zvířaty, uvádí se ve zprávě.
Někteří odborníci a politici mimo Čínu upozornili na možnost, že nový koronavirus unikl z virologické laboratoře ve Wu-chanu. Sir Iain Duncan Smith, bývalý vůdce konzervativců ve Velké Británii a člen Meziparlamentní aliance pro Čínu, řekl pro Sunday Post, že čínský režim zakrýval důkazy, když ničil kritická data z výzkumu.
„Je zásadní, aby došlo k důkladnému vyšetřování toho, co se stalo, ale zdá se, že Čína dělá vše pro to, aby tomu zabránila,“ podotknul Smith.
Z původního článku přeložil: MiC