Alex Wu

19. 1. 2021

Tým odborníků pod vedením Světové zdravotnické organizace (WHO) dorazil 14. ledna do čínského města Wu-chan, aby vyšetřil původ koronaviru způsobujícího onemocnění Covid-19. Čínská komunistická strana označila návštěvu WHO jako „vědecko-výzkumnou spolupráci“.

Rodinný příslušník oběti COVID-19, která zemřela ve Wu-chanu, se svěřil Epoch Times, že podle něj WHO nic nenajde a že čínský režim ji jen používá k zamaskování vzniku pandemie.

Dva členové týmu WHO museli po pozitivním testu na wuchanský virus zůstat v Singapuru. Zbývajících 13 odborníků dorazilo 14. ledna do Wu-chanu, kde se ohnisko nákazy v Číně koncem roku 2019 poprvé objevilo.

Orgány čínské komunistické strany požadují, aby tým WHO zůstal v karanténě po dobu 14 dnů po příjezdu. Odborníci zůstanou ve Wu-chanu přibližně jeden měsíc, během kterého jim úřady zajistily návštěvu farmářského trhu Chua-nan, místních výzkumných ústavů a ​​nemocnic.

Wuchanský obyvatel Čang Chaj, jehož otec loni na virus KS Číny (Komunistické strany Číny) zemřel, v rozhovoru pro Epoch Times řekl: „WHO je v mých očích jen loutkou – nástrojem, abych to řekl na rovinu. Teď přijedou hledat zdroj viru, když už uplynulo první výročí vypuknutí a všechny (důkazy) jsou pryč,“ namítá.

Jeho otec, Čang Li-fa, byl vojenský veterán. Vloni odjel do Wu-chanu kvůli lékařskému ošetření zlomeniny stehenní kosti. 17. ledna 2020 byl během pobytu v místní nemocnici nakažen virem KS Číny a do dvou týdnů zemřel.

Čang Chaj podal 10. června žalobu u soudu ve Wu-chanu, kde požadoval od čínských úřadů odškodnění ve výši 2 miliony jüanů (přes 6 milionů korun) s odůvodněním, že za smrt jeho otce může vláda kvůli tomu, že zatajovala prvotní informace o vzniku nákazy.

Za obžalované jmenoval tři vládní subjekty: vedení města Wu-chanu, provinční vládu Chu-peje a nemocnici, ve které otec pobýval. Když městský soud ve Wu-chanu Čangův případ zamítl, podal v srpnu druhou žalobu a zaslal své stížnosti na Vyšší lidový soud v provincii Chu-pej.

Ten však jeho případ rovněž zamítl. V říjnu pak Čang podal občanskou stížnost k Nejvyššímu soudu v Pekingu a stále čeká na odpověď.

Čang je druhou známou osobou, která žalovala čínské vládní subjekty za jejich „zpackaný“ boj s virem.

Čang Chaj ukazuje své žaloby na čínské úřady za zatajování informací o vypuknutí epidemie COVID-19 ve Wu-chanu, které podle jeho slov způsobilo smrt jeho otce, 20. srpna 2020. (Poskytnuto pro Epoch Times)

„Místní vlády nikdy nepřiznaly, že by utajovaly informace o epidemii. WHO rozhodně nebude moci nic zjistit, takže úředníci budou mít více důvodů a výmluv, aby nepřipustili, že tajili informace [o viru], který zabil mnoho lidí,“ míní Čang.

Pokud jde o oficiální popis vyšetřování WHO z úst čínské komunistické strany coby „vědecko-výzkumné spolupráce“, lidé podle Čanga nejsou blázni a všichni vědí, o co jde. Úředníci KS Číny si mohou říkat, co chtějí jen proto, že vlastní propagandistické nástroje a monopolizují veřejný diskurz, když umlčují disidenty a nedávají jim žádnou platformu, na které by se mohli vyjádřit, dodává.

Čang však pokládá řečnickou otázku: „Pokud jste [čínská komunistická strano] neskrývali ohnisko ve Wu-chanu, mělo by to nyní takové vážné následky?!“

Také prozradil, že byl umlčen čínskými úřady. „Jsem v Číně a můj hlas blokují na všech platformách.“

Čang je přesvědčen, že návštěva WHO ve Wu-chanu je v tuto chvíli jen přehlídkou a je nepravděpodobné, že by agentura OSN provedla nezávislé vyšetřování. „Pokud jste nezávislí, je nemožné vstoupit do Číny nebo Wu-chanu. Tak to prostě je. Vyšetřování vedené WHO považuji za frašku,“ dodává.

Čínské Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí v raných fázích epidemie ve Wu-chanu oznámilo, že zdrojem wuchanského viru je trh s potravinami Chua-nan.

Deník Epoch Times dříve uváděl, že počátkem března loňského roku byly zbořeny všechny prodejní stánky prodejců na trhu s potravinami Chua-nan a zůstala pouze kostra hlavní budovy.

Čang dodává, že od té doby byly odstraněny všechny vývěsní štítky na trhu a budova je zabedněná. „Trh s potravinami Chua-nan už vlastně vůbec neexistuje, dokonce nenajdete ani jeho název.“

Wuhan Wet Market
Farmářský trh Chua-nan v čínském Wu-chanu v lednu 2021. (Poskytnuto dotazovaným)

Čínský ministr zahraničí Wang I se 2. ledna pokusil zbavit zodpovědnosti a naznačil, že zdroj pandemie nepochází z Číny. Uvedl: „Stále více studií potvrzuje, že pandemie je pravděpodobně způsobena samostatnými ohnisky na více místech po celém světě.“

Čang doufá, že by čínské úřady mohly projevit víc úcty k lidem, kteří zemřeli na Covid-19. „Ve Wu-chanu zemřelo tolik lidí. Doufám, že tito lidé [úředníci KS Číny], kteří vyprávějí pohádky, dokážou také trochu respektovat lidský život.“

Vyšetřovací tým pod vedením WHO má navštívit také místní vědecké výzkumné ústavy.

Než však tým dorazil do Wu-chanu, skotský deník Sunday Post 9. ledna informoval, že přes 300 výzkumných článků publikovaných wuchanským virologickým institutem bylo odstraněno z webových stránek čínské Národní nadace přírodních věd.

Data, která byla odstraněna, zahrnovala kritický výzkum přenosu virů, jako jsou studie onemocnění mezi zvířaty, uvádí se ve zprávě.

Někteří odborníci a politici mimo Čínu upozornili na možnost, že nový koronavirus unikl z virologické laboratoře ve Wu-chanu. Sir Iain Duncan Smith, bývalý vůdce konzervativců ve Velké Británii a člen Meziparlamentní aliance pro Čínu, řekl pro Sunday Post, že čínský režim zakrýval důkazy, když ničil kritická data z výzkumu.

„Je zásadní, aby došlo k důkladnému vyšetřování toho, co se stalo, ale zdá se, že Čína dělá vše pro to, aby tomu zabránila,“ podotknul Smith.

Z původního článku přeložil: MiC

Související články

Přečtěte si také

Ceny potravin stále rostou. Proč? V novém originálním dokumentu Válka proti farmářům pátráme po příčinách
Ceny potravin stále rostou. Proč? V novém originálním dokumentu Válka proti farmářům pátráme po příčinách

A je to tady, konečně můžete sledovat českou premiéru dokumentárního filmu o válce proti farmářům vedené od Nizozemska přes Srí Lanku až po Kalifornii. Snímek deníku The Epoch Times s názvem Válka proti farmářům (No Farmers No Food) mapuje situaci cíleného ničení podnikání farmářů pod rouškou „snižování emisí CO2“.

Senátor Fischer vnímá návštěvu Tchaj-wanu jako „příležitost posílit hlavní směry spolupráce mezi našimi zeměmi“
Senátor Fischer vnímá návštěvu Tchaj-wanu jako „příležitost posílit hlavní směry spolupráce mezi našimi zeměmi“

Senátor Fischer vyzdvihuje možnosti spolupráce s Tchaj-wanem, kterým však mnohdy na mezinárodní scéně brání tlak Komunistické strany Číny. Od ministra zahraničí převzal ocenění.

Průzkum: S ukotvením manželství jako svazku muže a ženy do ústavy souhlasí většina Čechů
Průzkum: S ukotvením manželství jako svazku muže a ženy do ústavy souhlasí většina Čechů

Nový průzkum zjistil, že většina české společnosti souhlasí s tím, aby bylo manželství uzákoněno v Listině základních práv a svobod jako svazek muže a ženy.

ČR nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů, řekl Rakušan
ČR nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů, řekl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan dnes na jednání v Bruselu zopakoval, že Česká republika nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů.

NKÚ: Miliardy od státu a EU na pandemickou pomoc byly vyhozeny neúčelně
NKÚ: Miliardy od státu a EU na pandemickou pomoc byly vyhozeny neúčelně

Nejvyšší kontrolní úřad došel při kontrole programu Antivirus k šokujícím zjištěním. Stát se dopustil řady pochybení, která stála poplatníky miliardy korun.